سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

اراک ـ کمال‌آبادی: مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند گفت: سه‌هزار و ۴۰۰ نیروی کار ماهر و متخصص برای انجام تعمیرات اساسی(اورهال) این پالایشگاه جذب شده‌ و به زودی کار خود را آغاز می‌کنند.
«غلامحسین رمضان‌پور» در گفت و گو با ایرنا، افزود: ۹۰ درصد نیروی انسانی جذب شده برای عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه شازند از نیروهای بومی شهرستان شازند و استان مرکزی هستند که بر اساس ضوابط کمیته‌ای با حضور نمایندگان فرمانداری، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند به کار گرفته شده‌اند.وی اظهارداشت:  تمامی افراد جذب شده، دوره‌های آموزشی ایمنی، بهداشت و محیط زیست(HSE) به خصوص راههای مقابله با گسترش ویروس کرونا را زیر نظر کارشناسان مربوطه گذرانده‌اند.
وی ادامه داد: عملیات تعمیرات اساسی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند با فعالیت یک‌هزار و ۵۰۰ نفر آغاز و در نقاطه اوج خود سه‌هزار و ۴۰۰ نفر در این فرآیند حضور دارند و مراحل آخر این عملیات نیز با بکارگیری ۵۰۰ تا ۶۰۰ نیروی انسانی انجام می‌شود. 
 مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند بیان کرد: چهار پیمانکار تخصصی بومی استان مرکزی نیز برای انجام فرآیند اورهال این شرکت جذب شده که در حوزه‌های تامین نیروی انسانی، تامین ماشین‌آلات و تجهیزات و تخریب و شارژ کاتالیست فعالیت می‌کنند.
رمضان‌پور اظهار داشت: بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد برای انجام تعمیرات اساسی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند اختصاص یافته و این فرآیند با حداکثر نظارت بازرسان کنترل کیفی این شرکت از ۲۵ مردادماه جاری آغاز و ظرف مدت ۲ ماه انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: تعمیرات اساسی در فاز دوم شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند انجام می‌شود و علاوه بر ذخیره‌سازی پروپیلن و تعدادی از محصولات استراتژیک پر مشتری به صورت انبوه، فرآیند تولید در فاز نخست این مجموعه با جدیت هر چه تمامتر و کمترین میزان تاثیرگذاری در روند تولید ادامه دارد.
رمضان‌پور گفت: بر اساس استانداردهای جهانی واحدهای تولید این پالایشگاه حداکثر باید هر سه سال یکبار تعمیرات اساسی شوند اما از آخرین اورهال تعدادی از بخش‌های فاز دوم پالایشگاه شازند پنج سال می‌گذشت و امکان به تاخیرانداختن این فرآیند به هیچ عنوان وجود نداشت. 
وی اضافه کرد: تعمیرات اساسی این شرکت در خردادماه امسال برنامه‌ریزی شده بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا این عملیات ۲ ماه به تعویق انداخته شد و رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی در این فرآیند برنامه‌ریزی شده است.
رمضان‌پور تاکید کرد: علاوه بر اجباری کردن استفاده از ماسک و دستکش در فرآیند اوورهال و ضدعفونی کردن شبانه‌روزی محیط‌های کارگری، تعداد ۱۲۰ نفر نیز برای نظارت ویژه بر این امر استخدام شده‌اند.
شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند تولید کننده بنزین یورو ۴ و یکی از مهمترین پالایشگاه‌های نفت کشور است که به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه اندازی شد.
این شرکت نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن بعد از انقلاب اسلامی و در نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد.
ظرفیت این پالایشگاه پس از مدتی با تلاش و کوشش نیروهای متعهد و متخصص به ۱۷۱ هزار بشکه در روز رسید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام