سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: عرضه نخستین ملک در بورس کالا در حالی در روزهای پایانی مرداد ماه جاری انجام می‌شود که می‌توان آن را راهکاری برای ایجاد شفافیت قیمتی و حذف مزایده‌های غیرشفاف دانست.
به گزارش ایرنا، میثم باقری در خصوص عرضه یک باب واحد تجاری در بورس کالا در تاریخ ۲۹ مردادماه امسال گفت: یکی از ضعف‌های بازار املاک، عدم وجود شفافیت در قیمت‌گذاری است و اکنون با فعالیت گسترده شبکه‌های اجتماعی در این حوزه، متاسفانه شاهد آن هستیم که افراد تاثیرگذار و دارای اموال قابل توجه در مناطق مختلف، قیمت‌ها را در بازار مسکن تعیین می‌کنند و به دنبال آن، روندهای کاذبی در قیمت‌ها ایجاد می‌کنند که به جامعه مصرف‌کننده ضربه می‌زند. با عرضه املاک در بورس کالا که اکنون زیرساخت‌های آن فراهم است، می‌توان اطمینان داشت که شفافیت قیمتی و معاملاتی در این بازار برقرار خواهد شد.
این کارشناس بازار سرمایه مزیت دیگر عرضه املاک در بورس کالا را اطلاع عموم از این عرضه‌ها دانست و گفت: با عرضه املاک در بورس کالا عموم مردم در جریان این عرضه‌ها قرار خواهند گرفت که این امر نکته بسیار مهمی است. حال آنکه در بازار سنتی وقتی در منطقه‌ای ملکی عرضه می‌شود، تنها افراد ذی‌نفوذ دارای سرمایه و یا چند بنگاه دار که در آن منطقه حضور دارند، از آن مطلع می‌شوند. ضمن اینکه به کمک سازوکار بورس، شائبه‌هایی که ممکن است در مزایده اموال به روش سنتی در بازار مسکن مشاهده شود، از بین خواهد رفت.
وی شفافیت اقتصادی و جلوگیری از مزایده‌های غیرشفاف را از مهم‌ترین آثار عرضه املاک در بورس کالا برشمرد و افزود: نکته بعدی درخصوص مزایای عرضه املاک در بورس مکانیسم حراج است؛ چراکه وقتی معاملات براساس مکانیسم حراج انجام شود، قیمت پایه‌ای که از سوی فروشنده اعلام شده در صورت تعدد خریداران می‌تواند با رقابت واقعی متقاضیان خرید رو به رو شود و این امکان فراهم است که این رقابت طی چندین روز ادامه یابد تا در صورت حصول توافق بین خریدار و فروشنده، معامله انجام شود. این موارد نشان می‌دهد که به کمک بورس می‌توانیم به سمتی حرکت کنیم که حراج واقعی در حوزه مسکن شکل گرفته و از حراج صوری جلوگیری می‌شود.
باقری با بیان اینکه به کمک مکانیسم معاملاتی حراج در بورس می‌توان جذابیت قیمتی را برای خریدار ایجاد کرد، گفت: با رونق معاملات مسکن به شیوه حراج در بورس کالا می‌توان به تدریج قیمت پایه را برای متقاضیان خرید جذاب کرد تا خریداران بازار مسکن از طریق بورس، املاک مورد نظر خود را خریداری کنند.
این کارشناس بازار سرمایه درخصوص چگونگی ایجاد رونق در معاملات مسکن در بورس کالا گفت: نکته مهمی که بارها در خصوص پا گرفتن معاملات مسکن در بورس به آن تاکید شده این است که وقتی قرار است معاملات در یک بازار مشخص و به صورت رسمی صورت گیرد، نباید بخش دیگری از معاملات در بازار غیررسمی دیگری انجام شود. چراکه اگر معاملات همزمان با بورس در یک بازار غیررسمی هم انجام شود، عملا از ظرفیت‌های بازار رسمی و قیمت‌های کشف شده در آن برای بازار غیررسمی سوءاستفاده می‌کنند. این نکته بسیار مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد و معاملات به شکل متمرکزی در بستر اصلی یعنی بورس انجام شود تا بتوان بازار مسکن را از طریق عرضه و تقاضا کنترل کرد. اما اگر تنها بخشی از معاملات مسکن به بورس کالا منتقل شود، نمی‌توان در بحث شفافیت معاملاتی و کشف قیمت و ایجاد تعادل در این حوزه انتظار بالایی از بورس داشت.
باقری در رابطه با امکان ایجاد شفافیت قیمت و برقراری تعادل در بازار مسکن با عرضه املاک در بورس کالا گفت: باید به این نکته مهم مجدد تاکید کنم که لازم است تمام مکانیسم معاملات حوزه مسکن در بازار رسمی مثل بورس کالا صورت گیرد و به هیچ وجه نباید در بازار غیررسمی عرضه‌ای صورت گیرد. چراکه اگر برای عرضه‌ها دو حالت معاملاتی وجود داشته باشد مطمئن باشید که نمی‌توان تعادل را در بازار به خوبی برقرار کرد؛ به خصوص در شرایطی که عرضه و تقاضا در بازار آن کالا به هم می‌ریزد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام