سرمقاله

بازگشت سخت به برجام

جلال خوش چهره

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از نمایندگان مجلس خواست یک سوزن به خودشان بزنند و بعد جوال‌دوز به دولت.
هاجر چنارانی نماینده نیشابور در مجلس در تذکر شفاهی جلسه علنی مجلس  با تبریک آغاز هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره ایثارگران و شهدا خطاب به هیئت رئیسه مجلس گفت: باید یک سوزن به خودمان بزنیم و بعد جوال‌دوز به دولت، امروز ۱۴۷ تذکر به دولت داده شد، قرار نیست فقط به دولت تذکر بدهیم ما هم یک قوه‌ای مانند قوه مجریه هستیم. وی افزود: زنان مجلس دهم که ۱۷ نفر بودند  تمام توان خود را به کار بستند و برنامه‌ریزی کردند و در قانون برنامه ۵ ساله ششم قید کردیم که زنان سرپرست خانوار با جمعیت سه میلیونی از مهم‫ترین گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه هستند، در برنامه ششم توسعه در بند د و ط ماده۸۰ به این موضوع پرداخته شده است اما این بند در قانون به نوعی نگارش شده است که برنامه اجرایی آن باید به تصویب مجلس برسد. چنارانی خطاب به هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: حرف حساب من امروز با کمیسیون‌های تخصصی مجلس است، کمیسیون کشاورزی توجه کند اگر امروز  نهاده‌های دامی و کود گران شده است چه می‫کند؟ کمیسیون بهداشت و درمان چه می‌کنید؟ کمیسیون آموزش برای مدارس چه می‌کنید؟یک سوزن هم به خودمان بزنیم. این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: چرا باید امروز در کمیسیون برنامه و بودجه لایحه‌ای که ۴ سال برای آن زحمت کشیده شده است و دولت بر روی آن برنامه‌ریزی کرده و محل بودجه آن را مشخص کرده است بازگشت بدهد؟ تذکر جدی من از طرف جامعه زنان جمهوری اسلامی ایران و جامعه زنان مجلس است که باید این موضوع با قید فوریت به تصویب برسد تا در بودجه سال ۹۸ برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، بودجه‌ای اختصاص دهیم.
چنارانی عنوان کرد: امروز اداره زندگی حتی برای خانواده‌هایی که هر دو نفر کار می‌کنند و درآمد ثابت دارند سخت شده است، در حالی امروز ما نمایندگان دستمان به سوی سبد رای جامعه زنان دراز است که در اینجا هنگامی که قصد داریم از زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست حمایت ‌کنیم در کمیسیون برنامه و بودجه به آن رای داده نمی شود، امروز اداره زندگی زنان سرپرست خانوار با وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی بر اساس آموزه‌های دینی بر عهده حکومت اسلامی، مجلس و دولت است، چگونه است که نمایندگان مردم حق مسلم زنان برای رای دادن را می خواهند ولی در خصوص این لایحه و حمایت از آنها دچار مشکل هستیم، از کمیسیون برنامه و بودجه خواهش داریم این قید فوریت را ایجاد کنند چرا که نگاه جامعه زنان از بیرون به مجلس یازدهم است.
سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی رئیس وقت جلسه علنی در پاسخ به اظهارات گفت: توصیه شما درخصوص رسیدگی سریع تر به موارد در دستور تذکر خوبی است. در موضوع تذکر به دولت که خود شما ۷ تذکر کتبی به دولت داده‌ بودید و اگر قرار است تذکر کم بدهیم باید از خودمان شروع کنیم و از سایر دوستان خواهش کنیم این کار را انجام دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام