سرمقاله

حاشیه و متن ماجرای سیلی خوردن استاندار

جلال خوش چهره

گروه سیاسی: با پیروزی مطلق اصولگرایان در انتخابات اسفند 98 و آغاز به کار مجلس یازدهم تحت عنوان «مجلس انقلابی» قابل پیش‌بینی بود که برخی نمایندگان مجلس رویکرد تند و تیزی نسبت به دولت و رئیس‌جمهوری پیش گیرند. این روند تا طرح مواردی همچون سوال و استیضاح ریاست جمهوری یا مطرح کردن تلاش برای استیضاح وزیران تا سطح از اعتبار انداختن کابینه فعلی و ارائه فهرست کابینه جدید برای رای اعتماد پیش رفت. با این که تیغ تند این دسته مخالفان دولت، با سخنان رهبر انقلاب در دیدار ویدئوکنفرانسی با نمایندگان مدتی غلاف شد، اما حالا مدتی است که باز هم این تیغ تیزتر از نیام بیرون آمده است.
هرچند که عملکرد دولت دوازدهم، فضای زیادی برای نارضایتی عمومی و وارد بودن انتقادها ایجاد کرده است، اما برخی از گفته‌ها نسبت به دولت، نه از جنس نقد و انتقاد که حالت هجمه، حمله و توهین داشته است. این ادبیات در حالی مطرح شده است که از یک سو مجلس یازدهم در طول ماه‌های گذشته خود روی مدار حاشیه قدم برداشته و در شرایط فعلی مورد انتقاد مجلس، هیچ‫گونه مصوبه یا رویکرد و راهکار مثبتی در تغییر وضع موجود از آن شاهد نبوده‌ایم و از سوی دیگر، عملکرد پیشین مجلس‌نشینان و نیز دولت و مسئولان تحت حمایتشان در گذشته چندان افق روشنی نسبت به دولت فعلی ارائه نمی‌دهد. درنتیجه تنها مساله موجود، ورود ادبیات سخیف توهین و بالا بردن درجه توهین به مقامات خواهد بود.
اخیرا مجتبی ذوالنوری، نماینده مجلس یازدهم در توئیتی خطاب به روحانی نوشت: «جناب روحانی اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن بامعاویه راخواست اکثر مردم از امام ذکر میکنید! امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی‌شوند؛ با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود». علی‌اصغر عنابستانی نماینده سبزوار در مجلس، هم چند روز پیش در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «او ]رئیس‌جمهوری[ آنقدر وقیح است که ملت خویش را به مسخره گرفته است! کشور به حال خود رها شده و مردم در تامین مایحتاج خویش درمانده‌اند و زیر خط فقر دست و پا می‌زنند. رئیس‌جمهور در بند حفظ خط ریش خویش است! اف بر تو باد که ملتی را شرمنده کرده‌ای». پیش‫تر نیز روز هشتم مهر ماه، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان جلسه رای اعتماد نمایندگان به «علیرضا رزم‌حسینی» گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت «صنعت، معدن وتجارت» برخی نمایندگان که در مخالفت با رزم حسینی سخنرانی می‌کردند به رئیس‌جمهوری توهین کردند. این توهین‌ها در حالی با سکوت از سوی بالانشینان مجلس مواجه شده که در بیرون از مجلس، باعث انتقاد بسیاری شده و حتی صدای برخی اصولگرایان را هم در آورده است.
البته این حملات تند و توهین‌ها مختص مجلس نیست. به عنوان مثال در روزهای گذشته حسن رحیم‌پور ازغدی، تئوریسین اصولگرا در یک نشست دانشجویی این چنین به حسن روحانی تاخت: «شاید تنها دستاورد مفید اما ناخواسته تجربه شکست‌خورده دیپلماسی این شیخ، همین باشد که برای تاریخ ایران می‌ماند. اما وقتی نوبت به غارت دین مردم هم برسد، سکوت، حرام‌تر می‌شود. آنکه مذهب را فدای خود و دین را ابزار استفاده سیاسی کند از وجناتش پیداست که  از روحانیت، تنها لباسش را دارد. حال آنکه پیش از این، روحانیت به سوادش و به معنویت و روحانیتش بود.  هر که به نام روحانی است لزوما به صفت روحانی نیست. با وعده سراب،  اقتصاد کشور را به اینجا رساندند. پیش‌تر معیشت و دنیای مردم را برجامی کردند، حال نوبت به برجامی کردن دین مردم رسیده است». وی با بیان اینکه «من امثال قاسم سلیمانی را واجد روحانیت و اهل معنا می‌دانم و امثال حسن روحانی را فاقد آن»، افزوده است: «مردم دارند تاوان توهم و وعده های چند سیاستمدار با ضریب هوشی پایین را می‌دهند که معلوم شد نه تنها مفهوم عزت و اقتدار ملی را نمی‌دانند بلکه سیاست بین‌الملل هم نمی‌دانند. پایان معامله با شیطان و اعتماد به وعده‌های او، به تعبیر قرآن، فحشای سیاسی و ... می‌شود» وی اضافه کرد: «در  سال‌های حاکمیت این ورژن از روحانیت، درجه اعتماد به لباس روحانیت  به طرز بی‌سابقه‌ای تنزل یافت. اقتصاد برجامی و دیپلماسی ترس، در کنار دزدی‌های بی‌سابقه‌ای که این سال‌ها از بیت‌المال شد، ضربات سنگینی به دین و دنیای مردم زد. شانس مردم ما را ببین که آن یکی می‌خواهد با آنجلینا جولی، خودشان دو نفری مشکلات جهان را حل کنند و این یکی، در پایان هشت سال حکومتش هنوز منتظر ترحم ترامپ و تعهد اوباما و امید جدیدش، جو بایدن است». کنایه ازغدی از «آن یکی» به محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولتی است که با پشتوانه حمایت اصولگرایان روی کار آمد و سپس از او برائت‌جویی کرده و هیچ گاه نیز از مردم بابت عملکرد و البته همین فسادی که در سخنان ازغدی به آن اشاره شد، عذرخواهی نکردند.
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در رابطه با توهین و بی‌احترامی‌ها از تریبون‌های مختلف به رئیس‌جمهوری گفت: افرادی که بی‌اخلاقی‌ انجام می‌دهند و برخی دیگر هم در این بین سکوت می‌کنند، باید بدانند این بی‌اخلاقی‌ها تنها به رئیس‌جمهوری نیست بعدا نوبت خودشان هم می‌شود. متاسفانه عده‌ای رقابت‌های تبلیغاتی و انتخاباتی را برای سال ۱۴۰۰ خیلی زود شروع کردند و در این بین، مردم ضرر می‌کنند. اجازه دهید کشور را اداره و مشکلات مردم را حل کنیم. واعظی ادامه داد: اگر می‌خواهید، کار تبلیغاتی و انتخاباتی کنید و سفر بروید ولی این که در سفر، فقط شعار دهید و کار تبلیغاتی کنید و بگویید فقط ما می‌توانیم کار انجام بدهیم. مردم می‌دانند که شما قبلا سرکار بودید و قبلا هم مسئولیت داشتید ولی هیچ کدام از این کارها را نتوانستید انجام بدهید؛ مدعیان امروز، عملکردی روشن دارند. نمی‌خواهیم وارد این مقولات شویم. رئیس دفتر رئیس‌جمهوری خطاب به منتقدان بیان کرد: شورای نگهبان، قانونی برای انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرده است بنابراین در آن زمان تبلیغات خود را شروع کنند و از حالا از سمت‌ها و جایگاه‌های خود، برای تبلیغات استفاده نکنند.
از میان اصولگرایان نیز ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا در مصاحبه‌ای در‫این‫باره گفته است: برخی از نمایندگان مجلس یازدهم گمان می‌کنند که به کار بردن ادبیات تند و الفاظ رادیکال باعث مطرح شدن آنها در افکار عمومی، رسانه‌ها و حوزه انتخابیه خود می‌شود. به طور مثل در انتخابات دوره آینده مجلس، مردم بگویند چه نماینده فهیمی است! در حالی که این ادبیات تند، سطح تنش میان قوای کشور را بالا می‌برد و نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه به مشکلات کشور هم می‌افزاید. وی معتقد است، هم جناحی و هم حزبی‌های این نمایندگان باید مخاطب قرار بگیرند. باید با این افراد برخورد و حتی تذکرات علنی داده شود. درواقع در مجلس و رسانه‌ها از این افراد برائت جویند و هیات رئیسه مجلس نیز باید فضا را کنترل کند و با این افراد تذکر بدهد. ایمانی افزود: شاید گفته شود که این مساله براساس آیین‌نامه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در حوزه وظایف هیئت رئیسه نیست، اما در حوزه وظایف این هیئت و فراکسیون‌هاست که شان مجلس را حفظ کنند.
حسین کنعانی‌مقدم، دیگر فعال سیاسی اصولگرا نیز با بیان این که «برخی از نمایندگان، مشکلات و درگیری‌های سیاسی خود در انتخابات را وارد مجلس کرده‌اند»، در این باره تصریح کرد: نباید اجازه داد تریبون مجلس، تریبون عقده‌گشایی عده‌ای شود؛ درواقع تریبونی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نشود. این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: برخی از نمایندگان در تلاشند نشان دهند همه مسائل و مشکلات از طرف دولت است در حالی که یک نماینده مجلس آشکارا از مشکلات کشور خبر دارد و می‌داند کشور با انواع مسائل و مشکلات خارجی درگیر است. کنعانی‌مقدم افزود: به‌کار بردن ادبیات سخیف از سوی نمایندگان، مردم را ناامید و خسته از مسئولانی می‌کند که در این شرایط سخت، به جای تلاش برای حل مشکلات مردم، به دنبال دعوای جناحی هستند. همچنین دولت را خسته می‌کند که هرچقدر و در هر زمینه‌ای تلاش کند، قرار است به او انتقاد شود.
به هر ترتیب باید دید آتش حمله و توهین به دولت و رئیس‌جمهوری چقدر شعله خواهد گرفت و واکنش بزرگان سیاست به این موضوع چه خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام