سرمقاله

سیاست در سنجه اقدام

علیرضا صدقی

رئیس شورای تامین دام کشور گفت: با توجه به افزایش روزافزون جمعیت دامی، رشد سن دام، زایش‌های جدید پاییزه و کاهش تقاضا، در هفته جاری قیمت گوشت قرمز از جمله گوشت گوساله کاهش می‌یابد.
به گزارش ایرنا، منصور پوریان درباره وضعیت بازار گوشت قرمز افزود: در هفته‌های اخیر قیمت گوشت قرمز به ویژه گوشت گوساله به دلیل افزایش نرخ نهاده‌های دامی روند افزایشی به خود گرفته بود که به زودی تعدیل می‌شود. توان تولید دام زنده سنگین و سبک در کشور افزایش پیدا کرده تاجایی که طبق گزارش مرکز آمار ایران ما با پروار سنگین گوساله در حد ۳۳۵ هزار راس و گوسفندی ۷۰ میلیون راس روبه‌رو هستیم. اکنون قیمت میانگین هر کیلوگرم دام زنده گوساله ۳۳ تا ۳۵ هزار تومان و گوسفندی ۴۲ تا ۴۳ هزار تومان است که نرخ بالایی به شمار می‌رود. وضعیت تولید دام زنده در حدی است که نیاز داخلی را تامین می‌کند و دیگر نیازی به واردات گوشت قرمز نیست، اما علت بالا بودن قیمت گوشت وجود دلالان است که اجازه کاهش قیمت‌ها را نمی‌دهند. وی کاهش تقاضا برای مصرف گوشت قرمز را بی‫سابقه دانست و اضافه کرد: اکنون بازاری برای دام زنده و گوشت قرمز وجود ندارد و درصورت ادامه روند بالا بودن قیمت گوشت قرمز، تولیدکنندگان و مصرف‫کنندگان متضرر خواهند شد.
تنها راهکار برای ساماندهی بازار گوشت را تامین نهاده‌های دامی با نرخ مصوب، حذف دلالان و متعادل شدن عرضه و تقاضا عنوان کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام