سرمقاله

بازگشت سخت به برجام

جلال خوش چهره

نایب رئیس مجلس خرید در لحظه، رانت اطلاعاتی، استفاده از برخی نرم‌افزارهای خاص و صف ایجاد کردن در بورس را از مصادیق اخلال در نظام اقتصادی دانست و گفت که قرار است افرادی که این اقدامات را انجام داده‌اند از سوی دادستانی به عنوان مخل بازار معرفی شوند و با آنها برخورد لازم صورت گیرد.
سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی درخصوص وضعیت بازار سرمایه گفت: در زمانی که شاهد رشد بورس بودیم، بارها به سازمان بورس تذکر دادیم که این رشد ممکن است عاقبت خوبی نداشته باشد و شما نمی‌توانید بازار را کنترل کنید اما متاسفانه همان اتفاقی که در موسسات مالی و اعتباری رخ داد، مجددا در بورس تکرار شد. البته در حال حاضر در نظام بانکی نظم بیشتری برقرار شده ولی سایر بازارها به علت عدم رعایت مقررات و بایسته‌های اداره بازار، دچار مشکل شدند.
به گزارش ایسنا، وی با اشاره به حقوقی‌ها در بازار سرمایه افزود: قبل از اینکه بخواهیم در مورد تخلف حقوقی‌ها در بازار سرمایه صحبت کرده باشیم و یا آنها تخلفی کرده باشند، باید بگویم حقوقی‌ها از فرصت نادرستی که در اختیارشان قرار گرفته سوءاستفاده کرده‌اند.
نایب رئیس مجلس با تاکید بر این مساله که بازار به درستی کنترل نمی‌شود یادآور شد: اصل ماجرا این است که بازار به درستی کنترل نمی‌شود. برخی از حقیقی‌های پر قدرت و حقوقی‌ها نیز از این فرصت استفاده کردند و به قول اهالی بازار سرمایه در سقف فروخته‌اند و در کف می‌خواهند خریدهای ارزانی انجام دهند.
قاضی‌زاده‌هاشمی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه آنچه ما دنبال می‌کنیم اجرای مصوبات شورای عالی بورس است، تصریح کرد: سازمان بورس یک شورای قانونی دارد که به برخی از این مصوبات نقدهایی داریم اما جایی که می‌تواند مقررات‌گذاری کند، شورای عالی بورس است و حرف کلی ما این است که این مصوبات باید با دقت و سرعت اجرا شود.
وی با بیان این مساله که برخی از حقوقی‌ها به مصوبات عمل نمی‌کنند ادامه داد: برخی از حقوقی‌ها به مصوبات عمل نمی‌کنند یا صوری به مصوبات عمل می‌کنند، به خصوص در موضوع بازارگردانی و ایجاد بازارگردان. از این رو از رئیس قوه قضائیه خواهش شد و دادستان تهران مامور شد به موضوع وارد شود، حراست از مصوبات شورای عالی بورس است که الان نیز در حال پیگیری است. به آقایان هم ابلاغ شده که عدم انجام وظایفشان به عنوان «اخلال در نظام اقتصادی کشور» شناسایی می شود و برخورد لازم صورت می‌گیرد.
قاضی‌زاده‌هاشمی همچنین تاکید کرد: برخی می‌گویند بازار را نمی‌توان اینگونه اداره کرد و بازار پرریسک است؛ ما خطاب به اینها می‌گوییم اگر این هست باید مراقبت می‌شد که افراد همینطوری وارد بازار نشوند؛ یا متشکل می‌شدند یا با واسطه نخبگانی وارد بازار می‌شدند، حالا آنجا نگران نبودند ولی الان که منافع افراد پرقدرت مالی در خطر است از این حرف‌ها بیشتر شده و نگران شدند؟
وی با بیان اینکه متاسفانه پدیده درهای چرخان را در همه جا از جمله بازار سرمایه داریم، اظهار کرد: من مقام قضایی نیستم ولی بالاخره نحوه خرید، خرید در لحظه، رانت اطلاعاتی، استفاده از برخی نرم‌افزار‌های خاص و صف ایجاد کردن از مصادیق اخلال است و برای همین موارد است که قرار شد دادستان محترم بررسی کنند و افرادی که این اقدامات را انجام داده‌اند، به عنوان مخل بازار معرفی شوند و با آنها برخورد لازم صورت گیرد.
نایب رئیس مجلس همچنین گفت: جالب است که همه سهامداران حقوقی بورس، دولتی هستند و هیچکدام از اینها کسانی نیستند که دولت در آنها نقشی نداشته باشد. بنابراین معلوم است که یک عمل تراستی اتفاق افتاده است، به همین دلیل تلاش‌های لازم برای برخورد با متخلفان بازار در حال انجام است.
وی افزود: برخی به اقداماتشان در بورس افتخار می‌کنند و می‌گویند که حرفه‌ای هستیم و بازار همین است، در حالی که این امر مطابق شرع نیست و نباید دیگران به خاطر اقدامات برخی افراد ضرر ببینند.
نماینده مردم مشهد در مجلس در مورد اعلام اسامی متخلفان بازار سرمایه نیز اظهار کرد: اعلام اسامی افراد متخلف برعهده مقام رسمی قضایی است. ما پیگیری‌کننده این موضوع هستیم که مصوبات اجرایی شود و الان نیز به دنبال اصلاح قوانین هستیم.
وی درمورد قانون مجمع نمایندگان حقیقی بازار سرمایه نیز اظهار کرد: ما قانون مجمع نمایندگان حقیقی بازار سرمایه را دنبال می‌کنیم که سهامداران حقیقی متشکل شوند؛ علاوه بر این دوستان ما در کمیسیون اقتصادی نیز به دنبال اصلاح قوانین هستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام