سرمقاله

بازگشت سخت به برجام

جلال خوش چهره

بازار مسکن ماه‌هاست که روی آرامش به خود ندیده و هر هفته بر قیمت‌ها در این بازار افزوده شده است. در هفت‌ماهه امسال به طور میانگین بین ۸ تا ۱۰درصد ماهانه بر قیمت مسکن به ویژه در شهرهای بزرگ افزوده شده است.
‌ این بازار در ۱۰ روز گذشته به ویژه از ابتدای هفته پیش تاکنون روزهای آرام‌تری را پشت سر گذاشته و قیمت‌ها تحت‌تاثیر ریزش نرخ ارز، تاحدودی نسبت به مهرماه کاهش یافته و به نظر می رسد در صورت تداوم ریزش نرخ‌ دلار در هفته‌های آینده، قیمت‌ها در این بازار نیز به طرز مشهودی شکسته شود.
به گزارش خبرآنلاین، بسیاری از مالکانی که به قصد سرمایه‌گذاری در یکی دو سال اخیر، ملک خریداری کرده بودند، ‌اکنون با سیگنال‌هایی که از بازار ارزگرفته‌اند در واقع دریافته‌اند که دوره روند صعودی قیمت‌ها به سر رسیده و به همین دلیل به دنبال نقد کردن سرمایه خود هستند زیرا امکان سوددهی این بازار همانند ۷ماه گذشته تقریبا ممکن نیست.
بازار مسکن معمولا از افزایش نرخ ارز در کوتاه اثر می‌گیرد اما اثرپذیری آن در زمان کاهش قیمت‌ها به اصطلاح زمان‌بر بوده و در صورت تداوم ریزش نرخ ارز ، تخلیه حباب آن و تثبیت قیمت‌ها، باید منتظر ماند تا در یک تا ۳ ماه آینده بازار مسکن واکنش‌های واقعی نشان دهد که در این صورت می‌توان به آینده این بازار و رونق معاملات امیدوارم بود.
در ماه‌های گذشته تعداد خریداران در بازار بیشتر از فروشندگان بود اما این روزها تعداد فروشندگان و همچنین آگهی‌های فروش به طرز مشهودی افزایش یافته است و می‌توان گفت سوت پایان دوران رکود به سر آمده و باید منتظر به صدا درآمدن زنگ‌های رونق معاملات در این بازار بود. اگر این رونق اتفاق بیافتد روزهای خوب صنعت ساخت و ساز آغاز می شود که با توجه به نقش مهم این بخش در اقتصاد کشور می‌توان به روزهای روشن بازار مسکن امیدوار بود.
افزایش عرضه مسکن در بازار
یک کارآفرین و فعال بخش ساخت و ساز مسکن درباره وضعیت بازار مسکن در روزهای اخیر گفت: در عکس‌العمل کاهش قیمت ارز، شاهد افزایش آگهی‌های فروش ملک و کاهش قیمت مسکن بودیم و انتظار بازار این است که با کاهش قابل توجه نرخ ارز و بالارفتن ارزش پول ملی ؛ قیمت مسکن پایین بیاید.
مجید نیکنژاد تصریح کرد: باید توجه داشت که عرضه مسکن در بازار زیاد شده در نتیجه متقاضی با احتیاط بیشتری نسبت به معامله اقدام می کند و انتظار دارد قیمت‌ها در این بازار بیشتر ریزش کند اکنون تعداد بیشتری از فروشندگان در مقابل تعداد خریداران وجود دارند. ریزش قیمت بازار مسکن در شهرها و مناطق مختلف با یکدیگر فرق دارد برای مثال در برخی مناطق تهران ممکن است قیمت‌ها کاهش یابد اما در شهرهای دیگر که هنوز قیمت مسکن زیر قیمت ذاتی قرار دارد، این کاهش اتفاق نیافتد.
وی بیان کرد: در واقع اکنون با کاهش قیمت زمین، نرخ مسکن پایین می‌آید. در این روزها هنوز نرخ مصالح کاهش نیافته و اگر بنا باشد قیمت ساختمان متعادل شود، این مساله باید به صورت ریشه‌ای حل شود. وی درباره نقش مشاوران املاک در بازار مسکن اظهار کرد: مشاوران املاکی که در معاملات ، مشارکت‌ها و در تولید حضور دارند باید بر اساس ضوابط از وزارت راه و شهرسازی پروانه فعالیت بگیرند که در این مورد کوتاهی صورت گرفته است. در طریقه معاملاتی که از سوی این مشاوران املاک به ویژه در تهران جاری است،‌ مشکلات و کاستی‌هایی وجود دارد و در جریان معاملات این مشاوران هم وکیل فروشنده هستند و هم خریدار در حالی که در هیچ کشوری چنین چیزی مشاهده نمی‌شود. برخی از مشاوران املاک هیچ تعهدی نسبت به ملکی که در اختیار خریدار می‌گذارند، ندارند و ضوابط رعایت نمی‌شود.
بازار ملک بیش از هر زمان مستعد کاهش قیمت است
یک کارشناس و تحلیلگر بخش مسکن نیز درباره وضعیت بازار معاملات ملک در روزهای اخیر گفت: اتفاقی که اول این هفته و به شکل محسوس در بازار معاملات مسکن و تحقیقات میدانی رخ داد، این بود که حجم فایل‌های فروش آپارتمان در استارتاپ‌های فعال در بازار مسکن، افزایش پیدا کرد.
فرید قدیری تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد اوایل هفته گذشته تعداد فایل‌هایی که با «تاریخ روز» در استارتاپ‌ها عرضه شد از یکی ، دو هفته قبل‌تر، بسیار بیشتر بوده است.
وی توضیح داد: نخستین پیام این اتفاق آن است که کسانی‌که در یکی دو سال اخیر به قصد سرمایه‌گذاری، آپارتمان خریده بودند، در روزهای گذشته و با مشاهده تغییر جهت بازارهای ارز و سکه و همچنین اتفاقات حوزه سیاسی و بین‌الملل، به این تشخیص دست یافتند که جهش قیمت مسکن در بازار مسکن به پایان رسیده است.
وی خاطر نشان کرد: اما در روزهای اخیرکه نرخ دلار کاهشی شد، سرمایه‌گذارانی که از قبل در بازار مسکن حضور داشته‌اند؛ اکنون تشخیص داده‌اند که قیمت مسکن مستعد کاهش است و همین مساله سبب شده تا تعداد فایل‌های آپارتمان در سامانه‌های ملکی افزایش یابد.
این تحلیلگر بازار مسکن ادامه داد: اتفاق دیگری درهفته جاری رخ داد که همزمان با افزایش عرضه برای فروش آپارتمان، شاهد آن بودیم قیمت‌هایی که مالک‌ها در ۲ تا ۳ هفته قبل برای فایل‌های خود اعلام کرده بودند در اوایل هفته (روز شنبه و یکشنبه) بین ۱۰ تا ۲۰ درصد آنها را کاهش دادند.
وی درباره سرنوشت بازار در روزهای آینده پیش‌بینی کرد: باید گفت فرمان معاملات مسکن در یکی، دو سال اخیر دست بازار مسکن نبوده و در اختیار بازارهای موازی به ویژه بازار ارز بوده است زیرا این بازار برای بازار مسکن به صورت مرتب تولید انتظارات تورمی کرده و عدم قطعیت را در بازار مسکن افزایش داده است. البته منشاء انتظارات به ریسک‌های غیراقتصادی مربوط بوده است.
وضعیت آینده بازار مسکن
همان طور که ذکر شد اگر نرخ ارز مسیر کاهشی خود را ادامه دهد و قیمت‌ها تثبیت شود، بازار مسکن شاهد عرضه واحدهایی خواهد بود که یک یا چند سال به امید سودآوری برای مالک، خالی نگه‌داشته شده بودند در این شرایط و به حتم هر روز بر تعداد واحدهای فروشی افزوده و از میزان قیمت‌ها کاسته خواهد شد زیرا نگهداری این واحدها به امید گران‌تر شدن و صعود قیمت‌ها همانند آنچه در ۷ ماه گذشته اتفاق افتاد، برای مالکان با ریسک همراه خواهد بود.
بنابراین انتظار بازار اکنون به سمت کاهش بیشتر قیمت‌هاست و به نظر می‌رسد با روند فعلی، دلالان و حتی مالکانی که به صورت هفتگی و ماهانه بر قیمت‌ها می‌افزودند، پی برده‌اند ادامه این مسیر عبث و بی فایده خواهد بود. با توجه به این شرایط دارندگان املاک اضافه و سرمایه‌ای بهتر است نسبت به عرضه این واحدها اقدام کنند زیرا بعید است جهش چند برابری قیمت‌ها دوباره اتفاق بیافتد.
در مقابل در هفته‌های آینده شرایطی برای مصرف‌کنندگان واقعی فراهم می‌شود تا بتوانند با فراغ خیال نسبت به خرید واحدهایی با قیمت‌های واقعی و تثبیت شده اقدام کنند و این شرایط می‌تواند امید به خانه‌دار شدن وام اولی‌ها و مصرف‌کنندگان را افزایش دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام