سرمقاله

بازگشت سخت به برجام

جلال خوش چهره

بعد از پیروزی جو بایدن در رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بحث بازگشت این کشور به برجام داغ شده است، اتفاقی که می‌تواند از حجم فشار‌ها به ایران بکاهد و زمینه رفع بخش قابل توجه‌ای از تحریم‌ها را که در دوران ترامپ اعمال شده بودند را فراهم بیاورد.
به گزارش فرارو، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه بایدن و حزب دموکرات در مانیفست سیاسی خود قبل از انتخابات اعلام کردند که می‌خواهند به برجام برگردند، گفت: البته راه برای بازگشت به برجام بسته نیست. میز مذاکرات برجام و میز ۱+۵ را ما ترک نکردیم آن‌ها ترک کردند و می‌توانند دوباره برگردند، ولی چالش‌هایی هم وجود دارد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه تاکید کرد: باید بپذیریم در چهار سال گذشته واقعیاتی اتفاق افتاده و تحولاتی در عرصه میدانی و سیاسی رخ داده که باید مد نظر قرار بگیرد و در مورد آن صحبت و تفاهم شود. این‌طور نیست که برجام دروازه‌ای باشد که هر کس هر وقت خواست برود و هر وقت خواست برگردد به هر حال قواعد و شرایطی دارد که باید مذاکره کرد، ولی راه بازگشت باز است.
عراقچی افزود: ما منتظر می‌مانیم که بایدن سرکار بیاید و آیا لابی‌های صهیونیستی و غیرصهیونیستی اجازه می‌دهند که آمریکا سیاست خود را عوض کند ضمن آنکه با چه رویکردی می‌خواهد بیاید که ما براساس منافع خودمان تصمیم خواهیم گرفت که آیا با تقاضای آمریکا برای ورود مجدد به برجام چگونه برخورد کنیم.
وی اظهارداشت: طبیعتاً نیاز به یک سری مقدمات و گفتگو‌ها و صحبت‌هایی وجود دارد که به یک تفاهمی برای چگونگی بازگشت به برجام داشته باشیم.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: اگر آمریکا برگردد تمامی تحریم‌هایی که گذاشته‌اند، باید برداشته شود یعنی این نه شرط برجام و بلکه خود برجام است. حضور آمریکا در برجام یعنی برداشتن همه تحریم‌هایی که به خاطر موضوع هسته‌ای به مردم ایران تحمیل کردند بنابراین به طور طبیعی باید این اتفاق بیفتد که البته چالش‌های دیگری هم هست که باید درباره آن‌ها صحبت کنیم و شرایط بازگشت آمریکا به برجام را به گونه‌ای که منافع مردم ایران تامین شود را فراهم کنیم.
بازکشت به برجام مقدمه تنش زدایی بین ایران و آمریکا است
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه در مورد روابط ایران و آمریکا در وهله اول باید تکلیف برجام مشخص شود، گفت: اینکه در سال ۲۰۱۵ یک بنیانی به نام برجام شکل گرفت و بر مبنای آن بین آمریکا و ایران تنش زدایی صورت گرفت، امر بسیار مهمی بود، حال که بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شده، او اگر می‌خواهد روابط دو کشور را از وضعیتی که در دوران ترامپ بود، خارج کند، باید به برجام برگردد.
وی افزود: اگر آمریکا به برجام برگردد، می‌توان بین دو کشور تنش زدایی انجام شود، اما الان مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا بسیار زود است، این در حالی است که دولت‌های دموکراتی که در آمریکا بر سر کار می‌آیند، بر اساس عملگرایی و پراگماتیسم، کارنامه آن‌ها سنجیده می‌شود، در زمان اوباما نیز تیم سیاست خارجی او برای ایران ۹ طرح را تدوین کرد، که در نهایت برجام، عملی شد، حال نیز افرادی که در تیم سیاست خارجی بایدن حضور دارند و به احتمال زیاد به مناصب کلیدی دولت او راه پیدا خواهند کرد، در زیر جزئیات و مذاکرات برجام قرار دارند، بنابراین در قدم اول باید آن‌ها زمینه بازگشت آمریکا به برجام را مهیا کنند.
فلاحت‌پیشه با تاکید بر اینکه برجام به معنای برنامه جامع اقدام مشترک در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای ایران است، اظهار داشت: بر اساس این توافق ایران در برابر تعهدات هسته‌ای که انجام داد، در مقابل آن نیز ۱۲۴۸ تحریمی که در قبال ایران وجود داشت، باید برداشته می شد، تا پایان دوره اوباما نیز ۹۱۵ مورد از این تحریم‌ها برداشته شد، اما زمانی که ترامپ روی کار آمد، علاوه بر اینکه آن ۹۱۵ مورد را برگرداند، ۷۰۰ نوع تحریم جدید را نیز اضافه کرد، بنابراین اول باید تکلیف این تحریم‌ها مشخص شود و آمریکا به تعهدات خود بازگردد، تا بعد از آن به سراغ مابقی قضایا رفت.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با اشاره به اینکه خود آمریکایی‌ها می‌دانند، که در حال حاضر تنها می‌توانند، در مورد مسائل هسته‌ای و برجام با ایران مذاکره کنند، اضافه کرد: در زمان اوباما نیز آمریکایی‌ها چندین نوبت می‌خواستند در مورد مسائل مورد ادعای خود از جمله برنامه موشکی، نفوذ منطقه‌ای و همچنین ادعا‌های حقوق بشری خود مذاکره کنند، که در آن زمان نیز با پاسخ قاطع ایران مبنی بر عدم مذاکره روبرو شدند، حال نیز در برخی از موارد مذاکره معنایی ندارد، از جمله موضوع تسلیحاتی که بر اساس همان برجام، محدودیت تجارت تسلیحاتی ایران با توجه به مفاد موجود در برجام لغو شد.
این همانی بین ترامپ و بایدن امر بسیار خطرناکی است
این تحلیلگر مسائل بین الملل با بیان اینکه تمامی دموکرات‌ها نسبت به برجام موضع مثبتی دارند، ادامه داد: در مبارزات انتخاباتی این حزب برای تعیین نامزد، نیز تمامی کاندیدا‌ها نسبت به حمایت از برجام اقدام کردند و این مسئله از اهمیت بسزایی برخوردار است، در سال ۲۰۱۶ نیز اگر هیلاری کلینتون می‌توانست ترامپ را شکست دهد، برجام ادامه پیدا می‌کرد و تنش زدایی بین ایران و آمریکا می‌توانست ادامه پیدا کند، اما حال نیز با توجه به وضعیتی که رژیم صهیونیستی و مرتجعین عرب در قبال برجام دارند، بسیار تلاش خواهند کرد که در کار دولت بایدن سنگ اندازی کنند و مانع برگشت آن‌ها به برجام شوند.
فلاحت‌پیشه با تاکید بر اینکه هرگونه تلاش برای این همانی بین ترامپ و بایدن در داخل به ضرر منافع ملی است، یادآور شد: این خطی است که دشمنان منطقه‌ای ایران به آن دامن می‌زنند و قصد دارند که نشان دهند بین بایدن و ترامپ هیچ تفاوتی وجود ندارد و چیزی که قطعی است، ادامه فشار‌ها به ایران همانند دوره ترامپ است، این موضوع در کشور در حال حاضر توسط عده‌ای در حال تبلیغ و گسترش است، این مسئله بسیار خطرناک و به نفع رژیم صهیونیستی و برخی از کشور‌های منطقه است و چیزی جزء افزایش فشار به ایران را نیز در پی ندارند.
وی خاطر نشان ساخت: در حال حاضر فرق بسیاری بین ترامپ و بایدن وجود دارد و این چیزی غیر قابل انکار است و نباید در این راستا حرکت کرد که این دو باهم فرقی ندارند، از سوی دیگر الان باید بین مسئله بازگشت آمریکا به برجام و مذاکرات مستقیم با این کشور تفاوت قائل شد و تمام تمرکز را بر روی احیای برجام گذاشت، تا از این طریق بتوان زمینه رفع تحریم‌ها و تنش زدایی با آمریکا را فراهم کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام