سرمقاله

پیش‌زمینه رسیدن به زنجیره ارزش تولید جهانی

پیمان مولوی

سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگویی مواضع کشورمان را درباره مسائل مختلفی از جمله تحریم‌های آمریکا و مناقشه قره باغ تشریح کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از پرس تی‌وی، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با این شبکه درباره آتش‌بس انجام شده میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ و نقش ایران در این آتش‌بس و شایعه تغییر مرزهای ایران با ارمنستان توضح داد: جمهوری اسلامی ایران همیشه از هر تلاشی در راستای راهکاری پایدار برای سه دهه درگیری میان همسایگان بزرگمان آذربایجان و ارمنستان استقبال کرده است. مسلما هیچ تغییری در مرزهای بین‌المللی ایجاد نخواهد شد. نه مرزهای ایران و نه مرزهای این منطقه تغییر نخواهد کرد. هر تغییری در مرزها به معنی تلاش ما در این زمینه خواهد بود. ما ارتباط نزدیکی با باکو و ایروان و دیگر پایتخت‌های منطقه داریم.
او در پاسخ به این سوال که آیا با روی کار آمدن دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا، ایران خواهد توانست به آمریکا اعتماد کند و آیا این دولت جدید آمده است که به تعهداتش عمل کند و به توافق هسته‌ای بازگردد، توضیح داد: مسئله اعتماد نیست. در واقع برجام [توافق هسته‌ای] بر اساس بی‌اعتمادی دوجانبه مذاکره شد و نه اعتماد. این چیزی است که بیشتر از همه اهمیت دارد و ما فقط به رفتار کسی که کاخ سفید را اداره خواهد کرد، توجه می‌کنیم. خیلی زود است که درباره این صحبتی شود. صبر می‌کنیم تا ببینیم چه می‌شود. از نظر ما برجام هنوز زنده است. همان طور که می‌دانید این توافق در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پشتیبان قانونی دارد اما در وضعیت خوبی قرار ندارد. چراکه اروپایی‌ها نتوانستنند به تعهداتشان در زمینه کاهش تاثیر تحریم‌ها در این توافق عمل کنند اما هنوز یک قطعنامه قانونی است و بنابراین هنوز زنده است. تنها راهی که می‌تواند از دوام آن اطمینان حاصل کرد بازگشت همه به اجرای کامل تعهداتشان است. ایران قطعا آماده است در صورت پایبندی طرف‌‎ها به توافق و اجرای کامل آن، مانند همیشه با حسن نیت این توافق را اجرایی کند.
خطیب‌زاده در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد در صورت بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته‌ای، باز هم شاهد تخطی از تعهدات این کشور همان طور که در دولت ترامپ اتفاق افتاد، نباشیم، بیان کرد: ترامپ به طور موفقیت‌آمیزی هر گونه اعتمادی را در جامعه جهانی نسبت به آمریکا از بین برد. آمریکا نه تنها از برجام تخطی کرد، بلکه از معاهده INF نیز تخطی کرد، از معاهده آب‌وهوایی پاریس، NFTA ،یونسکو، شورای حقوق بشر سازمان ملل و بسیاری دیگر از توافق‌ها و معاهده‌های بین‌المللی خارج شد. بنابراین، آمریکا نشان داده است که قابل اعتماد نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که ایران در صورت پرداختن دولت بایدن به برنامه موشکی ایران و نقش ایران در منطقه در روند بازگشتش به توافق هسته‌ای چه رویکردی را در پیش خواهد گرفت، توضیح داد: آمریکا در موقعیتی نیست که برای کشوری به ویژه ایران شرط‌گذاری کند. اگر قرار باشد کشوری با شرط و شروطی مواجه شود، این آمریکا است. آمریکا تمام جنبه‌های قوانین و هنجارهای بین‌المللی را نقض کرده است. علاوه براین، ایران قرار نیست درباره چیزی که پیشتر بر سرش مذاکره شده است، دوباره مذاکره کند. درباره برجام مذاکره شده و امضا شده است. بخش مربوط به برنامه موشکی ایران نیز در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده است و بنابراین، ایران قرار نیست بحث چیزی را که پیش از این درباره‌اش مذاکره شده و نهایی شده است دوباره باز کند.
او افزود: چیزی که بیش از همه اهمیت دارد این است که ایران کشوری نیست که بر سر امنیت ملی‌اش مصالحه کند. هیچ کشوری این کار را نمی‌کند و ایران نیز به عنوان طرفی عاقل این کار را نخواهد کرد. موضوع دفاعی ایران غیرمشروط است و ما درباره آن مذاکره نخواهیم کرد. هر کسی که با ما در ارتباط بوده است می‌داند که این‌ها همه بیشتر شعارهای کارزارهای انتخاباتی است و اتفاق نخواهد افتاد. این‌ها خط قرمز هستند و همه آن را می‌دانند و چیزی است که به گذشته تعلق دارد. چراکه درباره‌اش مذاکره شده است. درباره امنیت منطقه‌ی ما هم طرح‌های مثبت ایران ارائه شده است که نمونه آن طرح صلح امید است که حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان آن را در سازمان ملل ارائه کرد. بنابراین ما آماده هستیم و طرح‌هایی و برنامه‌هایی هم برای امنیت منطقه خلیج فارس و مناطق اطراف آن داریم که از همه دعوت می‌کند تلاش و حسن نیت به خرج دهند و توان و ظرفیت‌شان را برای برقراری امنیت منطقه و فراتر از آن به کار بگیرند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام