سرمقاله

حاشیه و متن ماجرای سیلی خوردن استاندار

جلال خوش چهره

اگر فکر می‌کنید ون الکتریکی پورشه خودرویی عجیب است پس برای شوک دیگری آماده شوید. مینی از یک خودروی مفهومی رونمایی کرده که پیش‌نمایش جهت‌گیری حمل‌ونقل آینده است. ویژن اوربانات شاید یک طرح مطالعاتی باشد اما برخی از ایده‌ها و راه‌حل‌های فضاسازی آن را می‌توان در محصولات آتی این برند به‌کار برد.
این پروتوتایپ مجازی به شکل یک ون حباب مانند درآمده و دارای سطوحی شفاف و تقریباً بدون درز است. اورهنگ های بسیار کوتاه و چرخ هایی که در گوشه‌های خودرو قرار گرفته‌اند باعث ایجاد تناسبات کلی نسبتاً عجیبی شده‌اند اما مینی می‌گوید این طراحی باعث شکل‌گیری ظاهری جمع‌وجور و چابک شده است.
کابین نیز از همان فلسفه تک حجمی پیروزی کرده و هدف از طراحی آن نه تنها ایجاد فضایی راحت برای مسافران بوده بلکه هدف، خلق فضایی برای سفرهای طولانی بوده است. مینی قول داده کابین را می‌توان به فضای زندگی جمع‌وجوری تبدیل کرد هرچند اشاره‌ای به جزئیات آن نکرده است. در حالت سفر کابین فضای کافی برای چهار سرنشین را دارد و دو صندلی جلو قابل چرخش هستند.
سطح شخصی‌سازی این کانسپت برخلاف هر چیزی است که قبلاً دیده شده است. مینی سه حالت شخصی‌سازی را با نام های Mini moments معرفی کرده و هر یک از آن‌ها تنظیمات متفاوتی برای بوی داخل کابین، نورپردازی، موسیقی و… را ارائه می‌کنند. این حالت‌های گوناگون نام های چیل، واندرلاست و وایب را به خود گرفته‌اند و با استفاده از توکن های مینی می‌توان آن‌ها را فعال کرد.
مینی این کانسپت را خودرویی برای حمل‌ونقل اشتراکی تجسم کرده است. برای مثال کل خانواده می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های هوشمند به آن دسترسی داشته باشند. آدریان فن هوی دونک که طراح ارشد گروه ب ام و است می‌گوید: برند مینی همیشه به خاطر استفاده هوشمندانه از فضا شناخته شده است. ما در مینی ویژن اوربانات فضای شخصی‌ای را ایجاد کرده و تجربه‌ای کاملاً جدید را خلق کرده‌ایم.
مینی مشخصات دقیق قوای محرکه این کانسپت را اعلان نکرده اما گفته ویژن اوربانات خودرویی تمام الکتریکی است. این قوای محرکه با عملکردهای خودران پیشرفته همراه شده است.
نیازی به گفتن نیست که مینی برنامه‌ای برای تولید این کانسپت ندارد. حتی این خودرو به‌صورت واقعی تولید نشده و همان‌گونه که می‌بینید تنها تصاویری دیجیتالی از آن منتشر شده است.
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام