سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

محققان ایتالیایی یک طراحی جدید کشف کردند که به آثار «لئوناردو داوینچی» هنرمند و نابغه معروف، شباهت فوق‌العاده‌ای دارد.
به گزارش ایرنا از سرویس خبری نشنال، پژوهشگران ایتالیایی یک اثر هنری جدید کشف کردند که ادعا می‌کنند یکی از کارهای لئوناردو داوینچی است.
این طراحی که برای قرن‌ها جزئی از یک کلکسیون خصوصی بود، پرتره‌ای از مسیح را به تصویر می‌کشد که از لحاظ سبک کار به دیگر آثار داوینچی شباهت‌هایی مشهود دارد؛ محققان می‌گویند نگاه سوژه در این طراحی مشابه نگاه مونالیزاست و ریش و دهانش شبیه به آنچه داوینچی در خودنگاره‌هایش به تصویر کشیده است.
از دیگر سرنخ‌هایی که این اثر را به داوینچی پیوند می‌دهد، عبارتند از استفاده از گچ قرمز که این هنرمند ایتالیایی در نقاشی و طراحی‌هایش از آن بهره می‌برد و ژست سه رخ سوژه. داوینچی از این ژست در خلق پرتره‌هایی چون مونالیزا، جینورا د بنچی و بانویی با قاقم نیز استفاده کرده بود.
یکی از خودنگاره‌های داوینچی از سال های ۱۵۱۲ تا ۱۵۱۵ نیز نمونه دیگری از سبک کاری این هنرمند معروف است که با ویژگی‌های این طراحی تازه کشف شده همخوانی دارد. همچنین تست‌های آزمایشگاهی نیز تایید کرده قدمت کاغذ مورد استفاده در این طراحی به اوایل قرن ۱۶ میلادی برمی‌گردد، البته این نتیجه‌گیری هنوز از سوی کارشناسان مستقل تایید نشده است.
این طراحی را اولین بار یک مجموعه‌دار خصوصی در لکوی ایتالیا به آنالیسا دی ماریا تاریخ‌دان هنر نشان داد. این محقق در گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف اعتقادش را درباره این که این طراحی به چه کسی تعلق دارد، تکرار کرده است. با وجود این، مارتین کمپ کارشناس داوینچی ترجیح می‌دهد برای صدور حکم قطعی در این باره، منتظر شواهد علمی بماند. وی می‌گوید برای رسیدن به این نتیجه ابتدا باید دید آیا این طراحی نیز چون اغلب آثار داوینچی با دست چپ کشیده شده است یا نه؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام