سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از خرید ۴۵۸ هزار و ۸۳۳ نسخه کتاب به مبلغ ۱۹۸میلیارد و ۱۳۷ میلیون و ۵۹۱ هزار و ۷۳۰ ریال در ۸۱۶ کتابفروشی از ۳۱ استان کشور در طرح پاییزه کتاب ۹۹ خبر داد.
به گزارش مهر، ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با پایان پانزدهمین دوره طرح های یارانه حمایتی از کتابفروشی ها با عنوان پاییزه کتاب ۹۹ گفت: این دوره از طرح پاییزه کتاب ۹۹ که همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران آغاز شده بود، مدت هفت روز با مشارکت و استقبال ۸۱۶ کتابفروشی فعال از ۳۱ استان کشور اجرا شد و به پایان رسید. تعداد کتابفروشی‌های این‌دوره در مقایسه با طرح پاییزه کتاب سال گذشته که به مدت ۱۳روز در ۵۸۵ کتابفروشی برگزار شد رشد ۳۹ درصدی را نشان می‌دهد.
وی افزود: در این دوره از کل کتابفروشی های متقاضی طرح پاییزه کتاب ۹۹، ۶۸۸ کتابفروشی از سایر استان ها و ۱۲۸ کتابفروشی از تهران در طرح مشارکت داشتند که در مقایسه با طرح مشابه سال گذشته افزایش ۴۱ درصدی و ۳۲ درصدی را تجربه کرده است.
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات با بیان اینکه از بین کتابفروشی‌های حاضر در طرح، ۲۱۴ کتابفروشی در کنار فروش حضوری، فروش مجازی نیز داشتند، گفت: ۲۶ کتابفروشی در استان تهران و ۱۸۸ کتابفروشی از سایر استان‫ها فروش مجازی نیز داشتند. این کتابفروشی‫ها توانستند ۱۳ هزار و ۱۹۸ نسخه کتاب بفروشند که از این رقم کتابفروشی‫های تهران سهم هزار و ۷۱۱ نسخه‫ای و سایر استان‫ها سهم ۱۱ هزار و ۴۸۷ نسخه‫ای داشتند. در پاییزه کتاب ۹۹، دو هزار و ۹۸۳ نفر به صورت مجازی کتاب خریدند که از این تعداد ۲۸۴ تهرانی و دوهزار ۶۹۹ غیر تهرانی از فرصت خرید مجازی در این طرح استفاده کردند.
دهقانکار گفت: در پاییزه کتاب ۹۸، ۳۲۰ هزار و ۹۸۶ نسخه کتاب به مبلغ ۹۸ میلیارد و ۵۹۴ میلیون و ۵۹۸ هزار و ۳۹۷ ریال فروخته شد اما تعداد کتاب های فروخته شده در پاییزه امسال با افزایش ۴۳ درصدی به ۴۵۸ هزار و ۸۳۳ نسخه کتاب به مبلغ ۱۹۸ میلیارد و ۱۳۷ میلیون و ۵۹۱ هزار و ۷۳۰ ریال رسیده است. ۹۷ کتابفروشی در تهران در پاییزه کتاب سال گذشته ۴۳هزار و ۸۳۵ نسخه کتاب فروختند اما ۱۲۸ کتابفروشی در پاییزه کتاب امسال توانستند ۷۰هزار و ۵۴۸ نسخه کتاب بفروشند که در مقایسه با طرح مشابه سال گذشته ۶۱ درصد افزایش داشته است. از کل کتاب‫های به فروش رفته در پاییزه کتاب ۹۸، ۲۷۷ هزار و ۱۵۱ نسخه کتاب در استان تهران به فروش رفته که این رقم در طرح پاییزه ۹۹ با افزایش ۴۰ درصدی به ۳۸۸ هزار و ۲۸۵ نسخه کتاب رسیده است.
وی گفت: ۶۵ هزار و ۳۴۷ نفر در پاییزه کتاب سال گذشته کتاب خریدند که این تعداد با افزایش ۸۷ درصدی در پاییزه کتاب سال جاری به ۱۲۲ هزار و ۱۲۷ نفر رسیده است. ۱۱هزار و ۱۸۰ شهروند تهرانی در پاییزه کتاب ۹۸ کتاب خریدند که این رقم در پاییزه کتاب ۹۹ با افزایش ۸۵ درصدی به ۲۰ هزار و ۶۶۹ نفر رسید. همچنین ۵۴ هزار و ۱۶۷ نفر در پاییزه سال گذشته در سایر استان‫ها کتاب خریدند که در پاییزه سال جاری با افزایش ۸۷ درصدی به ۱۰۱ هزار و ۴۵۸ نفر رسید. استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم، فارس‌، کردستان، آذربایجان شرقی، گیلان، خوزستان و مازندران جزو پرفروش‫ترین استان‫ها بر اساس مبلغ فروش بودند و استان‫های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم، فارس، گیلان، خوزستان، آذربایجان شرقی، مازندران و مرکزی جزو پرفروش ترین استان‫ها بر اساس تعداد کتاب شناخته شدند.
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات در پایان به کتابفروشی‌های پرفروش طرح پاییزه کتاب ۹۹ اشاره کرد و گفت: دنیای کتاب قم، پاتوق کتاب شهرکرد، کتاب فرازمند رشت، نشر ثالث تهران، پاتوق کتاب شیراز، شهر کتاب مشهد، کتاب آبان مشهد، ماه‌پیشونی تهران، پاتوق کتاب اراک و فروشگاه بوکتاب بندرعباس رتبه‌های یکم تا دهم کتابفروشی‫ها را به‌لحاظ تعداد کتاب‌های فروخته شده به خود اختصاص داده‌اند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام