سرمقاله

حکمرانی آب باید تغییر کند

محمدعلی وکیلی

الفاظی که محمود فکری بعد از شکست برابر فولاد به کار برد به شدت در فضای مجازی خبرساز شده و این ماجرا با شکایت باشگاه فولاد احتمالا با محرومیت سرمربی استقلال همراه خواهد شد.
به گزارش خبرآنلاین، استقلال برای برگزاری بازی دومش در رقابت‌های لیگ برتر راهی اهواز شد تا برابر فولاد به میدان برود؛ محمود فکری و تیمش که در هفته نخست با دو گل برابر مس رفسنجان به برتری رسیده بودند امید داشتند با برتری برابر فولاد، همین هفته‌های ابتدایی، صدرنشینی شان در لیگ برتر را حفظ کنند تا اسیر مشکلاتی که چندفصل اخیر داشتند، نشوند.
با این حال، استقلال بازی را در دقایق پایانی به فولاد باخت تا هم رکورد خوب محمود فکری در رقابت‌های لیگ برتر شکسته شود و هم طلسم این تیم برابر جواد نکونام. محمود فکری از زمانی که کارش را به عنوان سرمربی در لیگ برتر با نساجی شروع کرد، تا روزی که برابر فولاد باخت، شکستی در کارنامه نداشت. اولین شکست فکری در لیگ برتر برای خودش و همچنین اولین شکست استقلال در لیگ بیستم در حالی رقم خورد که آن‌ها ابتدا با یک گل از رقیب پیش افتادند و بعد ابتکار عمل از دستشان رفت.
فارغ از شکست استقلال که سه امتیاز مهم را در هفته دوم از دست داد، اتفاقات پس از بازی هم گریبان این باشگاه، خاصه سرمربی‫اش را گرفته است. ماجرا مربوط به پخش کلیپی است که بعد از اتمام بازی یکی از بازیکنان فولاد به سمت محمود فکری می‌رود و با گفتن «ببخشید» احتمالا قصد دارد فکری را بابت شکستی که خورده دلداری دهد. محمود فکری، اما در این لحظه و در حالی که متوجه نیست از او فیلمبرداری می‌شود الفاظ مثبت هجده به کار می‌برد که به وضوح در ویدیو منتشر شده شنیده می‌شود؛ او مجموعه فولاد را مورد خطاب قرار می‌دهد و می‌گوید فقط با «...» بلدید برنده شوید و دوباره دو لفظ بسیار رکیک به کار می‌برد. اگرچه زمان شنیدن جمله اول، بازیکن فولاد خنده‌ای سر می‌دهد تا احتمالا حرف‌های سرمربی استقلال را مبنی بر شوخی بگذارد، ولی مشخصا دو لفظ رکیک بعدی فکری که پس از جدایی از بازیکن فولاد به زبان آورده می‌شود ارتباطی با شوخی‌های نامانوس ندارد.
با انتشار این وئدیو در فضای مجازی، حالا خبر رسیده که ممکن است محرومیتی برای سرمربی استقلال درنظر گرفته شود تا این مربی در همین ابتدای حضورش در باشگاه مورد علاقه، با چالش زیادی روبرو شود. از طرفی، باشگاه فولاد خوزستان هم خط و نشان کشیده که حتما بابت توهین‌هایی که محمود فکری کرده از این مربی شکایت می‌کند. مدیر حقوقی باشگاه فولاد خوزستان می‌گوید از محمود فکری به دلیل توهینی که به بازیکنان و کادرفنی این تیم داشته است، شکایت می‌کنند.
سابقه اتفاقات جنجالی
انتشار این ویدئو از محمود فکری باعث شد تا ماجرا و خاطرات رختکن تیم‫های پرسپولیس و استقلال در دهه هفتاد و هشتاد برای ما زنده شود. جایی که گفته می شد علی پروین سرمربی و اسطوره باشگاه پرسپولیس در بعضی مواقع با الفاظی تند بازیکنان را خطاب قرار می داد. گرچه این صحبت ها همواره در حد شنیده ها بوده و هیچگاه تایید نشد اما به گفته بازیکنان پرسپولیس، سلطان قرمزها در رختکن همواره بازیکنان را با حرفه‫ایش تهییج می کرد. بهروز رهبری فرد در خاطره‫ای می‫گوید: در یکی از بازی‫ها در نیمه اول این تیم با دو گل از حریف عقب بود اما زمانی که پروین بین دو نیمه وارد رخکن شد و بازیکنان را خطاب قرارداد، این بازیکنان پس از ورود به زمین سه گل به حریف زدند و بازی را برنده شدند. ناصر ابراهیمی بعدها در مصاحبه ای گفت علی پروین در رختکن فحاشی نمی کرد و جملاتی عادی در رختکن می گفت که باعث دلخوری بازیکنان نمی‫شد.
همچنین یکی از درگیری های بین امیر قلعه نویی و مهدی رحمتی این بود که سنگربان آبی ها مدعی شده بود قلعه نویی به او در رختکن توهین کرده است. رحمتی در آن موقع گفته بود جواب قلعه نویی را داده و گفته از باشگاه پول نمی گیرم که شما به من توهین کنید. بی شک یکی از معروف ترین این اتفاقات، کلمه ای بود که از زبان حسن اشجاری بازیکن سابق استیل آذین در زمین خارج شد. از شانس بد او میکروفن صدا و سیما دقیقا کنارش بود و این کلمه او از تلویزیون پخش شد تا محرومیتی برایش در نظر گرفته شود. حال پس از این اتفاقات باید دید کمیته انضباطی با محمود فکری سرمربی استقلال چه برخوردی خواهد کرد.
توضیحات باشگاه استقلال درباره حواشی بازی این تیم مقابل فولاد
باشگاه استقلال در رابطه حواشی بازی این تیم مقابل فولاد توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش باشگاه استقلال، این باشگاه در رابطه با بازی مقابل فولاد و حواشی ایجاد شده بیانه‌ای صادر کرد که در این بیانیه آمده است:
تجربه بازی قبلی دو تیم استقلال و فولاد و تکرار برخی حوادث هم در نوع خود جالب است. از همان آغاز مصاف استقلال و فولاد، نیمکت‌نشینان تیم فولاد به صورت کاملا هماهنگ به سمت داور و نیمکت تیم استقلال هجوم می‌آوردند و با فریاد زدن، فحاشی و ایجاد تنش، به دنبال اهداف دیگری بودند. حتی کار به جایی رسید که در دقیقه ۲۰، سرمربی فولاد خطاب به نیمکت تیمش گفت که اگر بلد نیستید سر و صدا کنید، بروید روی سکوها بنشینید!
در حالی‌که ناظر بازی و داور چهارم شاهد این مسائل بودند، واکنش جالبی از خود نشان دادند. آن‌ها تنها به سمت نیمکت تیم استقلال می‌آمدند و می‌گفتند که می‌دانیم حق با شماست ولی خواهشا شما چیزی نگویید تا مشکلی ایجاد نشود!
استارت درگیری‌های اواخر بازی زمانی بود که محمود فکری در کول‌بریک نیمه دوم درحال بیان نکات فنی به بازیکنانش بود که مسعود اکبری عکاس تیم فولاد به آرامی نزدیک حلقه استقلالی‌ها شد تا به نوعی استراق سمع کند. در این میان ارسلان مطهری متوجه حضور او شد و در ادامه و پس از اعتراض محمود فکری و سایر نیمکت‌نشینان استقلال به این عکاس، او به سمت نیمکت تیمش دوان دوان فرار کرد و در طول فرارش به سرمربی استقلال فحاشی کرد که متعاقب آن توسط ناظر بازی از زمین اخراج شد. جالب است که به یاد آوریم این عکاس پیش‌تر در ماجرای معروف به کارت به کارت محروم شده بود.
کافی است نگاهی به بازی‌های فولاد بکنیم تا متوجه شویم در هر بازی یک نفر از نیمکت این تیم اخراج می‌شود. ظاهرا این موضوع به یک تاکتیک برای تیم فولاد تبدیل شده است. از طرفی جالب است که تیم فولاد هفته قبل هم از داوری سود برد و در این بازی هم نیمکت‌نشینان این تیم از ثانیه آغازین درپی تحت تاثیر قرار دادن داور بودند.
با اینکه حمید رجبی، مربی تیم فولاد، با اعلام سازمان لیگ در این بازی محروم بود اما این مربی در مصاف با استقلال روی نیمکت تیمش نشسته بود که این امر با اعتراض مسئولان استقلال همراه بود اما مسئولان برگزاری بازی اعلام کردند محرومیت رجبی شش ماه تعلیق شده است!
در اواخر مصاف استقلال و فولاد، فحاشی شدید حسین کعبی به مسعود ریگی و تلاش او برای آسیب زدن جسمی به این بازیکن بی‌حاشیه درست است که با کارت قرمز همراه شد اما مشخص نیست چرا داور به غلامی و ریگی کارت زرد نشان داد؟ ظاهرا کارت‌های اشتباه بازی با مس رفسنجان در این بازی هم قرار بود تکرار شوند. اما این‌ها محل بحث نیستند، بلکه سوال اینجاست چرا برای یک پیروزی، باید به عملی شبیه نیمکت‌نشینان تیم فولاد در مصاف با استقلال دست زد؟
جمع همه این اتفاقات را در نظر بگیرید تا متوجه شوید برخی عصبانیت‌ها و حرف‌های آخر بازی ناشی از چه بوده و کاش با ایجاد کنندگان این حواشی و عوامل این عصبانیت‌ها برخورد شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام