سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

رئیس مجلس با انتقاد از لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: مجلس نرخ ارز و سقف فروش نفت را تعیین نمی‌کند بلکه می‌خواهد مانع از تصمیم‌گیری‌های تورم‌زای دولت شود.
به گزارش تسنیم، محمدباقر قالیباف با حضور در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن تبریک ولادت با سعادت دخت نبی اکرم صدیقه کبری(ع) و آغاز دهه فجر و ولادت با سعادت حضرت امام خمینی(ره) گفت: از اینکه امروز توفیق پیدا کرده‌ام در جمع شما باشم بسیار خوشحالم، چندماهی است که تلاش دارم چنین فرصتی ایجاد شود تا در خدمت شما باشم چرا که اعتقاد قلبی بنده این است که مرکز پژوهش‌ها اهمیت زیادی برای کشور و تحول در کشور دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ماه بهمن فرصتی را برای حضور در جمع کارشناسان مرکز پژوهش‌ها در نظر می‌گیرد، نکاتی را درخصوص دفتر مرکز پژوهش‌ها در قم و مرکز تحقیقات مجلس در این استان بیان کرد و گفت: تصور نشود این دو مرکز قرار است کار موازی و تکراری انجام دهند، مرکز پژوهش‌ها متمرکز بر موضوعات کاربردی است و حتی در حد توسعه‌ای باشد و مرکز تحقیقات قم برای تحقیقات بنیادی در نظر گرفته شده است تا آغاز و شروع هر قانون منطبق بر شرع مقدس و فقه اسلامی باشد.
وی با ابراز اینکه کشور امروز درگیر چالشی جدی است که آن را در حکمرانی کشور می‌بینیم، اضافه کرد: گفته می‌شود اشکال کار در این است که جای علم بر پیشانی سیاست خالی است، به‌اعتقاد بنده اشکال فراتر است چرا که کشور بر‌اساس سیستم بروکراسی یکصد‌ساله که به همه ما ارث رسیده است، اداره می‌شود. این سیستم نه در اختیار سیاستمداران است و نه در اختیار حوزه علم. هر مدیری در بخش و قوایی بخواهد تصمیمی را اجرا کند یا هیچ وقت اجرا نمی‌شود یا ناقص اجرا می‌شود.
قالیباف اظهار داشت: خروجی گزارش‌های عملکرد برنامه توسعه سوم تا ششم نشان می‌دهد که سوءمدیریت در بخش‌های مختلف کشور وجود دارد و اگر به‌صورت پانسیونی برخی مجموعه‌ها موفق عمل کرده‌اند به‌دلیل مدیریت درست مدیر آن مرکز بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مرکز پژوهش‌ها باید به این سوال پاسخ دهد که؛ رسالت آن چیست؟ چرا که اشکالات ما از جایی شروع شد که هر مجموعه‌ای از فلسفه وجودی خود فاصله گرفته و کارها روی زمین مانده است و به یک مجموعه بی‌خاصیتی تبدیل شده که در کار دیگران دخالت کرده است و ایجاد مزاحمت می‌کند در واقع باعث ایجاد نظام آشفته در این نظام بروکراسی می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه مجلس باید در راس امور، سیاست‌گذار و ریل‌گذار باشد تا بتواند هم برنامه بدهد و هم نظارت کند، گفت: باید مشخص شود که مرکز پژوهش‌ها چه رسالتی دارد چرا که مرکز تنها متعلق به مجلس نیست و گنجینه‌ای برای تحول در چالش و اشکال اساسی کشور است.
قالیباف با تصریح به اینکه امروز در بودجه انضباط نداریم، متذکر شد: مجلس نرخ ارز را تعیین نکرده است ما نادان و ناشی به اقتصاد نیستیم، نه مجلس و نه دولت قادر نیست نرخ ارز را تعیین کند چرا که نرخ ارز نتیجه مدیریت و عملکرد ما در کف بازار است.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما در مجلس ایستاده‌ایم تا سیاست ارزی را در نظر بگیریم که هر دولتی روی کار آمد نتواند از این سیاست خارج شود، این تهمت ناروا است که می‌گویند مجلس نرخ ارز تعیین کرده است بلکه ما می‌گوییم؛ تفاوت نرخ تسعیر ارز با نرخ آزاد که حجم بسیار زیادی است به‌حدی که بیشتر از بودجه جاری است، کجا خرج می‌شود؟ اکنون ناراحت همین موضوع هستند.
وی ادامه داد: مسئله اصلی ما در مجلس است حتی گفته می‌شود مجلس سقف درآمد نفتی را بسته است در حالی که اینچنین نیست هر‌چقدر می‌خواهند این سقف را بالا ببرند ولی باید واقع‌بینانه به شرایط نگاه کنیم، در شرایط سخت کنونی تحقق فروش روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت ممکن است و اگر بیشتر تحقق پیدا کند مهم است که بدانیم این درآمد نفتی کجا خرج می‌شود آیا منجر می‌شود به این که دولت چاق شود و هزینه‌ها بالاتر رود؟
قالیباف با اشاره به برخی جزئیات لایحه بودجه 1400، گفت: در بودجه‌ای که دولت ارائه کرده است هزینه‌ها به‌نسبت سال گذشته 46 درصد افزایش یافته، در مقابل میزان افزایش درآمد 10 درصد بوده است که این یعنی 36 درصد گپ ایجاد شده است درواقع قرار است از جیب مردم برداشته شود از این رو اعتقاد داریم سیاست‌های مالی غلط دولت در سیاست پولی اثرگذار است و تورم را بالاتر می‌برد.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی گرانی و تورم در جامعه رخ دهد کارگر و کارمند هرچقدر کار کنند و وام بگیرند دیگر باید آرزوی مسکن را فراموش کنند، در واقع مجلس می‌خواهد جلوی تصمیم‌های تورم‌زا در دولت را بگیرد.
برای حل مشکلات مردم به دولت کمک خواهیم کرد
قالیباف ابراز کرد: می‌گویند ما به فکر معیشت مردم هستیم، لذا باید گفته شود که ما نیز به فکر معیشت مردم بوده‌ایم و البته خواهیم بود اما این سوال وجود دارد که؛ چرا با ارز 4200 تومانی که قرار بود قیمت‌ها ارزان شود، تا اینکه کالاهای اساسی را در اختیار مردم قرار دهند، اما مشاهده کرده‌ایم که نرخ ارز همچنان بالا می‌رود و قیمت‌ها هم افزایش می‌یابد و این به‌گونه‌ای است که با بالا رفتن نرخ ارز اقلام اساسی همچون تخم‌مرغ و کالاهای دیگر قیمت دوچندانی پیدا می‌کنند؟
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر به اعداد و ارقام نگاهی بیندازیم چند ده میلیارد دلار رفته است و می‌خواهم بگویم تا مهرماه سال 1400 به‌ طور دقیق با همین شرایط سخت ارزی 4.2 میلیارد دلار به نهاده‌های دامی اختصاص یافته است پس مرغ باید با احتساب سالن اجاره‌ای مرغداری، دارو، واکسن، و همه این مسائل، کیلویی حدود 10 هزار تومان یعنی باید یک و نیم دلار باشد، اما مرغ را در زمان حاضر کیلویی 25 هزار تومان به مردم می‌دهید، این سوال وجود دارد که؛ مابه‌التفاوت این ارز کجا رفته است؟
وی تاکید کرد: ما حتماً باید در بودجه سال آینده تفکیک کنیم و سیاستی را برای این کار مشخص خواهیم کرد، بنابراین مجلس شورای اسلامی تعیین می‌کند یارانه را ابتدای زنجیره به مردم بدهد یا اینکه آن را در انتهای زنجیره در اختیار مردم بگذارید؛ این موضوع را مشورت گرفته‌ایم و البته مشخص هم هست.
رئیس نهاد قانونگذاری کشور گفت: حرفمان این است که وقتی سیاست دولت بر این بوده که مردم رونق اقتصادی را به‌گونه‌ای ببینند که دیگر 45 هزار تومان را طلب نکنند و این آرزوی ما است ولی این وعده دولت تحقق پیدا نکرده است، ما در مجلس پای این ایستاده‌ایم، حالا که این موضوع محقق نشده و قیمت مرغ گرانتر شده است، ‌مابه‌التفاوت ارز مال مردم است، بنابراین اجازه نمی‌دهیم که دولت آن را خرج شرکت‌های دولتی کند و تا 60 میلیارد در این زمینه به این شرکت‌ها کمک شود و البته خدماتی را که تولید می‌کنند نیز گرانتر برای دولت تمام شود لذا ما جلوی این را می‌گیریم پس اگر این گران شد باید یارانه هم افزایش پیدا کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من نمی‌خواهم آمار و ارقام بدهم اما مابه‌التفاوت ارزی که در این زمینه مشاهده می‌شود حدود 80 هزار میلیارد است، پس این مبلغ باید به جیب مردم برود تا مشکلات آنها مرتفع شود و مجلس مصمم است این کار انجام شود، البته با رویکرد توانمندسازی، توجه به سلامت، معیشت، محرومیت‌زدایی و تولید و اشتغال این کار باید انجام شود.
وی تصریح کرد: تولید و اشتغال را نباید اشتباه فرض کنند، باید گفته شود چه‌ میزان ارز برای تولید و اشتغال از صندوق توسعه ارزی با اجازه حضرت آقا به‌درخواست دولت اختصاص یافته است و البته چقدر بودجه برای اشتغال پیش‌بینی کرده‌اند، بنابراین برای اشتغال روشی می‌خواهد که باید نظام بروکراسی را حل کرد. اشتغال این نیست که بگوییم پول داده‌ایم و یک شورای اشتغال درست کنند و بگویند یک میلیون شغل ایجاد شده است، اما درب هر خانه‌ای را که می‌زنید می‌گویند این موضوع محقق نشده است. ما وقتی می‌گوییم 3 میلیون بیکار داریم و یک‌ میلیون آن مشغول به کار شده‌اند حداقل بایستی 30 درصد آنها دارای شغل باشند.
رئیس نهاد قانونگذاری افزود: مشکل کشور درآمد نیست بلکه هزینه است، اختصاص 100 میلیارد دلار اثری در تولید و اشتغال ندارد، این جایی است که باید به آن توجه کرد.
قالیباف گفت: اختلاف دیدگاه در مسائل سیاسی با دولت وجود دارد اما در جلسات مختلف گفته‌ایم که ما در مجلس برای حل مشکلات اقتصادی تمام‌ قد در خدمت دولت برای افتخار‌آفرینی کشور قدم بر خواهیم داشت، بنابراین بحث‌های سیاسی در این تصمیمات اثری ندارد و نمونه‌هایی بوده که به دولت کمک شده است، امروز هم می‌گوییم برای حل مشکلات مردم به دولت کمک خواهیم کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام