سرمقاله

حکمرانی آب باید تغییر کند

محمدعلی وکیلی

روسای جمهوری آمریکا و روسیه بعد از نشست کوچک و نشست گسترده خود را آغاز کردند. بایدن هم در دیدار با همتای روس خود اعلام کرد: تلاش می‌کنم مشخص کنم مسکو و واشنگتن کجاها منافع مشترک دارند و می‌توانند همکاری کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کرملین از پایان نشست کوچک دو رئیس جمهوری آمریکا و روسیه در چارچوب نشست‌های در حال برگزاری در ژنو خبر داد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌ جمهوری روسیه اشاره کرد، مذاکرات پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و بایدن، همتای آمریکایی در حضور وزیران خارجه دو کشور برخلاف آنچه قرار بود ۷۵ دقیقه باشد، دو ساعت طول کشید.
مسئول کاخ سفید نیز به سی‌ان‌ان گفت، دور اول مذاکرات پایان یافت و ۹۳ دقیقه بود.
بعد از استراحتی کوتاه پوتین و بایدن نشست در سطح گسترده خود را با حضور اعضای هیئت‌های همراه آغاز کردند.
رئیس جمهوری آمریکا در ابتدای این دیدار گفت: تلاش خواهیم کرد تا مشخص کنیم کجاها منافع مشترک داریم، کجاها می‌توانیم همکاری کنیم و کجاها نمی‌توانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم به یک چهارچوب قابل پیش‌بینی و منطقی دست یابیم.
وی به ولادیمیر پوتین، رئیس فدراسیون روسیه تاکید کرد: نشست رو در رو سودمند است و همان طور که بیرون از نشست هم گفتم، فکر می‌کنم که همیشه بهتر است تا رو در رو صحبت کنیم.
بایدن همچنین روسیه و آمریکا را به عنوان دو قدرت بزرگ توصیف کرد؛ اظهاراتی که بیانگر ارتقای جایگاه مسکو همزمان با تلاش باید برای ایجاد روابطی با ثبات‌تر با روسیه است.
در گذشته آمریکا تلاش کرده بود تا نقش جهانی مسکو را کم اهمیت جلوه دهد. باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا یکبار پس حمله روسیه به اوکراین، مسکو را به عنوان یک قدرت منطقه‌ای توصیف کرده بود.
خبرنگاران آمریکایی که قادر به ورود به این نشست در دقایق اولیه بودند گفتند که سه سوال از بایدن و پوتین پرسیدند؛ یک از سوالات پرسیده شده از پوتین این بود که آیا او از الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه می‌ترسد؟ سوال دیگر از پوتین این بود که اگر اوکراین به ناتو بپیوندد چه کار خواهد کرد؟ و سوال دیگر که از بایدن پرسیده شد این بود که آیا به پوتین اعتماد دارد یا خیر؟
ظاهرا هنگامی که این سوالات پرسیده می‌شدند، بایدن سرش را به نشانه تایید تکان می‌داد و به یادداشت‌هایش نگاه می‌کرد. اما مقامات آمریکایی فورا تاکید کردند که این تکان سر بایدن در پاسخ به هیچ یک از این سوالات نبوده است.
ولادیمیر پوتین نیز از بایدن به خاطر این ابتکارعمل برای دیدار تشکر کرد.
وی گفت: به خوبی می‌دانم که سفر طولانی داشته‌اید و کارهای بسیار زیادی برای انجام دادن دارید. روابط آمریکا-روسیه موضوعات بسیاری دارند که این نشست در سطح مقامات عالی رتبه را ایجاب می‌کند و امیدوارم نشستمان مثمر ثمر واقع شود.
اگرچه بایدن در زمان صحبت‌های پوتین به وی لبخند زد اما عمدتا چهره این دو رهبر به گونه‌ای است که انگار هیچ احساسی در آن دیده نمی‌شود. آنها حتی به ندرت در چشمان یکدیگر نگاه می کنند.
رهبران روسیه و آمریکا در هنگام ورود به ویلا لاگرانژ در ژنو ابتدا در مقابل دوربین خبرنگاران دست‌های یکدیگر را فشرده و عکس گرفتند. پوتین از بایدن برای پیشنهاد این دیدار رو در رو تشکر کرد. بایدن نیز این دیدار را سودمند ارزیابی و ابراز امیدواری کرد چارچوب منطقی و عملی برای زمانی که منافع آمریکا و روسیه متفاوت است، ایجاد شود.
کرملین اعلام کرده که مذاکرات در سه بخش یک بخش کوچک و دو بخش توسعه یافته با زمان استراحت انجام می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام