سرمقاله

پیش‌زمینه رسیدن به زنجیره ارزش تولید جهانی

پیمان مولوی

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در گفت‌وگویی روند کنونی مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین را تشریح کرد.
میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی روز سه شنبه درباره مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین گفت: «امکان رسیدن به توافق در زمینه احیای برجام پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران که 18 ژوئن خواهد بود، وجود ندارد، اما مذاکرات ادامه خواهند یافت.»
اولیانوف ادامه داد:« تا جایی که می دانیم، این جریان نباید تاثیر چشمگیری روی روند مذاکرات بعدی داشته باشد.»
نماینده روسیه در وین در پاسخ به این سوال که آیا موافق است مذاکرات در وین از پیشرفت باز مانده است، توضیح داد: من بر این باورم که این ارزیابی نادرست است و با واقعیت هماهنگی ندارد، چون این روند در حال پیش‌رفتن است، اگر چه پیشرفتی به آن سرعت که ما می خواهیم، حاصل نمی شود.
اولیانوف در آخر تاکید کرد: «روند مذاکرات ادامه دارد. توجه اصلی باید به برنامه اجرای توافق هسته‌ای معطوف باشد. سوال اصلی فعلا این است. ما باید به توافق برسیم که چه کسی، چه کاری و در چه بازه‌ی زمانی باید انجام بدهد تا نتیجه نهایی بشود احیای کامل برجام (توافق هسته ای).»
پیشتر نیز سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرده بود که در این دور توافق صورت نمی‌گیرد.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفت: «دو سه موضوع اساسی نیز همچنان باقی مانده که اینها نیز در حال گفت‌وگو است.» با وجود اینکه اولیانوف دلیل تاخیر در به نتیجه رسیدن مذاکرات را انتخابات ایران می داند. خطیب زاده در این رابطه گفت: «صراحتا عرض کنم، گفت‌وگوها ارتباطی به انتخابات و تحولات داخلی ایران ندارد. گفت‌وگوها نه فرسایشی شده است و نه وقت اضافه آوردیم. بحث من این است که خیلی وقت کم داریم.»
در هفته‌های گذشته مذاکرات در زمینه احیای توافق هسته‌ای میان هیئت های دیپلماتیک اعضای اصلی توافق هسته ای در وین در جریان بوده است.
آمریکا و ایران مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیمی نداشته‌اند و نمایندگان دولت آمریکا با نمایندگان سایر اعضای برجام در این زمینه رایزنی می کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام