سرمقاله

پیش‌زمینه رسیدن به زنجیره ارزش تولید جهانی

پیمان مولوی

یک منبع عالی رتبه سعودی از امتیازات جدیدی پرده برداشت که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان اعلام آمادگی کرده در ازای آغاز اجرای آتش‌بس به گروه انصارالله بدهد.
به گزارش ایسنا، این منبع به سایت «سعودی لیکس» گفت: بن سلمان از طریق میانجی‌های بین‌المللی که آخرین آنها هیئت عمانی بود که هفته گذشته در یمن با جنبش انصارالله دیدار کرد، امتیازات جدیدی را در ازای اجرای آتش‌بس به این جنبش ارائه کرد.
این منبع اظهار کرد: هیئت عمانی چند امتیاز رسمی را از طرف عربستان به انصارالله ارائه کرد به این شرط که آنها حملات نظامی خود به عربستان را متوقف کرده و در مذاکرات شرکت کنند.
منبع یاد شده در ادامه گفت: بن سلمان با پرداخت ده‌ها میلیارد به گروه انصارالله برای بازسازی مناطق تحت کنترلشان و نیز به رسمیت شناختن حاکمیت آنها بر شمال یمن موافقت کرد.
طبق اظهارات منبع مذکور، با وجود اینکه انصارالله از این امتیازها استقبال کرد اما بازگشایی فرودگاه صنعا و بندر حدیده را به عنوان حقی انسانی شرط پذیرش این امتیازها اعلام کرد.
در پی این تحولات، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: تیم لیندرکینگ، فرستاده ویژه این کشور به یمن، جهت دیدار با مسوولان ارشد دو کشور یمن و عربستان و نیز مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، به زودی به ریاض خواهد رفت.
طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، فرستاده این کشور به یمن در سفر خود به ریاض، آخرین تلاش‌های انجام شده برای برقراری آتش‌بس در یمن به عنوان تنها راه امدادرسانی به یمنی‌ها را بررسی خواهد کرد و همچنین او به اعمال فشار برای انتقال آزاد کالاهای اساسی و کمک‌های بشردوستانه به سراسر یمن ادامه خواهد داد.
این وزارتخانه در ادامه از تلاش‌های عربستان برای پیشرفت در اجرای توافق ریاض استقبال کرده و این توافق را برای تحقق ثبات، امنیت و شکوفایی در جنوب یمن ضروری دانست، همچنین این وزارتخانه از اقدامات عمان در حمایت از صلح تقدیر کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام