سرمقاله

آفات قبیله‌گرایی و تعصبات قومی برای کشور

غلامرضا کمالی پناه

همه می‌دانیم که کمبود چیپ‌ها یکی از چالش‌های بزرگ صنعت خودرو است. به نظر می‌رسد اکثر خودروسازان تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته‌اند و طیف مشکلات پیش آمده از کاهش فروش تا بازنگری کامل درباره آینده سبد محصولات خود را شامل شده است.
کمی به عقب بازگردیم. همانند اکثر چیزهایی که این روزها به سرخط خبرها راه یافته‌اند، این مشکل ناشی از همه‌گیری کروناست. خودروسازان برای رویارویی با کرونا اقدام به کاهش تولید کردند که این امر نتیجه قرنطینه و کاهش فروش خودرو بود. البته تقاضا برای وسایل الکترونیکی همچون لپ‌تاپ‌ها، کنسول‌های بازی و تلویزیون‌ها افزایش یافت چراکه افراد مدت بیشتری را در خانه سپری می‌کردند.
خودروسازان همچون قبل نیازی به چیپ‌های زیاد نداشتند. سازندگان چیپ ها طبیعتاً توجه خود را به افزایش تقاضای ناشی از وسایل الکترونیکی معطوف کردند؛ اما با پایان یافتن قرنطینه بخش خودرویی بسیار سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها احیا شد هرچند تقاضا برای وسایل الکترونیکی کاهش نیافت و خودروسازان با مشکل تامین چیپ‌ها روبه‌رو شدند.
اما هم‌اکنون می‌بینیم که خودروسازان به تقلا افتاده و با کمبود چیپ‌ها در فکر این هستند که چگونه با حذف برخی ویژگی‌ها از خودروها همچنان بتوانند خط تولید خود را فعال نگه‌ دارند.
اوایل سال جاری میلادی بود که پژو اعلام کرد ۳۰۸ دیگر با پشت آمپرهای دیجیتال عرضه نخواهد شد. اخیراً نیز جنرال موتورز گفته اقدام به حذف سیستم استارت/استاپ از برخی محصولات خود خواهد کرد. این تصمیم نتیجه مستقیم کمبود چیپ ها بوده است. ظاهراً افراد زیادی هم از این تصمیم حمایت کرده و آن را در جهت درستی دانسته‌اند.
سوال امروز این است: کدام تکنولوژی خودرویی اهمیت چندانی ندارد و می‌توان آن را از خودروها حذف کرد؟
دوربین‌های دید عقب
ما درباره دوربین‌های دنده‌عقب یا حتی سیستم‌های دید محیطی صحبت نمی‌کنیم. در این مورد تنها به دوربین‌های جانبی نصب شده بجای آینه‌بغل‌های سنتی اشاره می‌کنیم. بله آینه‌ها می‌توانند میدان دید محدودی داشته باشند اما دوربین‌ها هم مزیت‌های زیادی ندارند. مرسدس می‌گوید این دوربین‌های جانبی باعث خستگی راننده و سرنشینان شده و به همین خاطر آن‌ها را روی EQS نصب نکرده است.
نمایشگر برای همه‌چیز
زمانی که بحث نمایشگرهای داخل خودروها می‌شود قطعاً مزیت‌هایی وجود دارد. استفاده از نمایشگرها در موقعیت درست می‌تواند باعث بهبود عملکرد سیستم‌هایی همچون ناوبری شود؛ اما زمانی که مجبور می‌شوید برای پایه‌ترین عملکردها همچون دما، سرعت فن یا باز کردن جعبه‌داشبورد از نمایشگر لمسی استفاده کنید وضعیت مضحکی به وجود خواهد آمد. شما استفاده از دست خود برای فعال کردن عملکردهای ساده را در عین نگاه کردن به جاده از یاد خواهید برد و مشغول گشتن در منوها و زیرمنوها خواهید شد.
ترمزهای پارک الکترونیکی
صادقانه باید گفت ما طرفدار ترمز پایی بکار رفته در محصولات قدیمی مرسدس و سایر شرکت‌ها هم نیستیم. به نظر ما هیچ‌چیزی به اندازه شنیدن صدای کشیدن ترمزدستی سنتی لذت‌بخش نیست. اگر ترمزهای پارک الکترونیکی جزو قربانیان کمبود چیپ ها باشند شک داریم که دردسر بزرگی ایجاد شود. متاسفانه درست مثل قضیه ناپدید شدن گیربکس‌های دستی، ترمز پارک‌های الکترونیکی نیز همه‌گیر شده‌اند و همچنین حذف ترمزدستی سنتی باعث ایجاد فضای بیشتر در کابین شده و طراحی کنسول مرکزی اکثر خودروهای جدید را تغییر داده است.
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام