سرمقاله

پیش‌زمینه رسیدن به زنجیره ارزش تولید جهانی

پیمان مولوی

سازمان هواشناسی اعلام کرد که سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، کرمان، گیلان و مازندران امروز در معرض سیلاب تابستانی هستند.
سیل در چند استان کشور خسارت‌های زیادی به بار آورده است، براساس گزارش‌ها تاکنون در استان کرمان سه نفر و در آذربایجان شرقی نیز یک نفر جانباخته اند. دو نفر هم در کرمان مفقود شده‌اند.
به گزارش فرارو، برخی مناطق کشور در ادامه فعالیت سامانه بارشی، طی شبانه روز گذشته شاهد بارش‌های تابستانی بودند، بارش‌هایی که گرچه به تعدادی از استان‌ها طراوتی خاص بخشید، در برخی دیگر موجب سیل، آبگرفتگی و خسارت به زیرساخت‌ها شد.
آذربایجان شرقی از جمله استان‌های درگیر سیل اخیر است که بر اساس اعلام مدیرکل مدیریت بحران استانداری این استان، در اثر بارش رگباری باران در روز جمعه ارتفاعات «بزقوش» در شهرستان میانه، تعدادی از احشام تلف و خساراتی به باغات و اراضی پایین دست وارد شد.
همچنین عصر جمعه یک مرد ۳۵ ساله در روستای آمقان شهرستان اسکو بر اثر صاعقه زدگی جان خود را از دست داد. در اسکو نیز یک پیرمرد ۸۵ ساله در جریان وقوع سیلاب در شهرستان اسکو در مسیر روستای گنبرف-کردآباد درگذشت. براثر سیل در آذربایجان شرقی برخی جاده‌های روستایی تخریب شدند.
استان آذربایجان غربی از دیگر نقاطی بود که از خسارت‌های سیل در امان نماند و به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌غربی، بارش‌هایی همراه با تگرگ و طوفان در ۱۲ روستای بخش انزل ارومیه و پنج روستای بخش صفاییه خوی موجب بروز سیل شد.
امیرعباس جعفری گفت: «در این حادثه ۴۵۰ هکتار زمین زراعی و ۵۵۰ هکتار از باغات کشاورزی بخش انزل دچار خسارت بالای ۸۰ درصد شد.»
همچنین فرماندار خوی در استان آذربایجان غربی هم روز شنبه گفت: از خسارت ۱۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی و زیرساخت‌های این شهرستان خبر داد. اما در سیستان و بلوچستان، راه ارتباطی حدود ۴۰ روستای جنوب این استان براثر بارندگی‌ شدید و جاری شدن سیلاب در رودخانه‌های فصلی بسته است.
علیرضا شهرکی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان، با اعلام این خبر گفت: «سیلاب همچنان در رودخانه کاجو حوزه قصرقند جاری است و این حجم آب تا زمانی که فروکش نکند راه‌های ارتباطی روستایی این شهرستان قطعا وصل نخواهد شد ولی هم‌اینک مسیر اصلی بسته شده در اثر بارندگی در جنوب سیستان و بلوچستان نداریم.»
او افزود: «باران‌ در جنوب سیستان و بلوچستان فصلی، لحظه‌ای و رگباری بوده و حجم آن بین ۳۰ تا ۴۰ میلیمتر برآورد شده است.»
براساس پیش‌بینی هواشناسی قدرت سامانه بارشی در سیستان و بلوچستان ضعیف خواهد شد و تا امروز اثری از آن نخواهد بود.
در این استان تاکنون فوتی ثبت نشده است و فقط یک خودرو گرفتار در سیل و سرنشینان آن نجات پیدا کردند.
اما در استان کرمان سیل خسارات سنگینی وارد کرده و تاکنون جان سه نفر را گرفته و دو نفر هم مفقود شده‌اند. بارش‌ باران طی عصر و شبانگاه جمعه موجب جاری شدن سیلاب در مناطقی از شهرستان بردسیر و ورود آب به برخی منازل روستایی شد. فرماندار بافت کرمان نیز با اشاره به سیل عصر روز جمعه منطقه کیسکان این شهرستان گفت: «با توجه به اطلاعات به دست آمده پیش‌بینی می‌شود پنج نفر در جریان عبور سیل مفقود شده باشند که از این تعداد پیکر بی جان دو نفر صبح شنبه پیدا شد».
مجید زند اقطاعی افزود: «پیکر بی‌جان یک مرد و زن که در روستای میانده کیسکان درگیر سیل شده بودند حوالی روستای ده زارچی و بیدشک با فاصله ۲ کیلومتر از یکدیگر پیدا شدند».
او همچنین افزود: «ساعت پنج تا ۶ عصر روز جمعه در منطقه کیسکان با توجه به بارش‌های سیل‌آسای رگباری سیلاب جاری شد و سه خودرو را با خود برد که از این سه خودرو سرنشینان یک خودرو نیسان خود را نجات دادند و خودرو را آب با خود برد.»
فرماندار بافت ادامه داد: «سرنشینان خودرو دیگر نیز توسط افراد حاضر در صحنه نجات پیدا کردند در حالی که یک خودرو پژو به اتفاق سرنشینان که از تعداد دقیق آنها اطلاعی در دست نیست گرفتار سیلاب شدند.»
به گفته او «خودروهای گرفتار در سیلاب حدود چهار تا پنج کیلومتر در آب غوطه‌ور می‌شود و در نهایت قطعه‌هایی از این خودروها جمعه شب توسط تیم جست‌و‌جو در مناطق مختلف به دست آمد».
زند اقطاعی تاکید کرد: «تیم‌های جست‌و‌جو همچنان درصدد یافتن پیکر سایر مفقودان سیل روز جمعه منطقه کیسکان هستند». ظهر شنبه اعلام شد پیکر یک نفر دیگر هم از مفقودشدگان کشف شده است.
همچنین محور رابر - بافت که عصر روز جمعه به دلیل بارش باران و در نهایت جاری شدن سیلاب برای مقطعی بسته شده بود بازگشایی شد.
در استان مازندران هم محورهای اصلی و فرعی سوادکوه به دلیل بالا آمدن آب مسدود شده بود اما فرماندار سوادکوه امروز با اظهار این که محورهای یاد شده هم اکنون باز است، گفت: «بالا آمدن آب رودخانه و رانش زمین بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی وارد کرده است».
عین‌الله طالبی افزود: «بالا آمدن آب رودخانه در پی بارش شدید باران در ارتفاعات باعث مسدود شدن مقطعی برخی از محورهای این شهرستان شده بود.»
در شهرستان سواد کوه برخی جاده های روستایی مسدود شده اند. مقامات استانی به شهروندان درباره تردد و حضور در حاشیه رودخانه ها هشدار داده اند.
تداوم سیلاب‌های تابستانی تا یکشنب
در همین حال سازمان هواشناسی اعلام کرد که سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، کرمان، گیلان و مازندران امروز در معرض سیلاب تابستانی هستند.
امین حسین نقشینه، کارشناس سازمان هواشناسی درباره وضعیت جوی کشور گفت: روز دوشنبه نیز بارش‌ها محدود به هرمزگان، کرمان و بلندی‌های البرز مرکزی می‌شود.
کارشناس سازمان هواشناسی توضیح داد: «از سه‌شنبه تا پایان هفته برای بیشتر مناطق کشور آسمانی صاف و آفتابی همراه با افزایش دما پیش‌بینی شده است.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام