سرمقاله

بترسید از «ترس از آینده»

محمدعلی وکیلی

عضو تیم تحقیقاتی کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا گفت: مطالعه‌ی کشور کوبا بر روی کودکان ۳ تا ۱۸ سال در حال انجام است که فاز یک آن به پایان رسیده و فاز دوم آن هم آغاز شده است.
به گزارش ایلنا، احسان مصطفوی با اشاره به فرایند تایید یک واکسن گفت: مطالعات اولیه، یک سری تحقیقات در آزمایشگاه است و بعد از آن مطالعات بر روی حیوانات انجام می‌شود و در نهایت مطالعات بر روی انسان صورت می‌گیرد که سه فاز دارد و ما در حال حاضر در فاز سوم کارآزمایی بالینی هستیم که در این فاز، اثربخشی و عوارض واکسن مورد سنجش قرار می‌گیرد. قابل ذکر است که فاز سوم این واکسن هم در ایران و هم در کشور کوبا در حال انجام است. در ایران مطالعه از ۶ اردیبهشت ماه شروع شده و همه‌ی شهرهایی که در مطالعه‌ی ما وارد شدند، هر دو دز واکسن را دریافت کردند، برای دز سوم هم داوطلبان دو شهر یزد و زنجان آن را دریافت کردند.
وی ادامه داد: الان در مرحله‌ی پیگیری داوطلبان هستیم و پیش‌بینی این است که اوایل شهریور ماه گزارش اول فاز سوم در شهرهایی که دو دز را دریافت کردند، منتشر شود. کشور کوبا حدودا یک ماه و نیم زودتر از ما مطالعه را شروع کرده است و نتایج مطالعه‌ آنها گویای آن است که واکسن دو دز حدود ۶۵ درصد و تزریق سه دز حدود ۹۲ درصد کارایی دارد و در مورد بی‌خطری هم، واکسن ایمن به نظر می‌رسد. در عین حال به دلایلی نظیر تفاوت واریانت های ویروس در دو کشور، سطح بروز بیماری و تفاوت جمعیتی انتظار داریم اثربخشی ویروس در ایران متفاوت باشد. مطالعه‌ی کشور کوبا بر روی کودکان ۳ تا ۱۸ سال در حال انجام است که فاز یک آن به پایان رسیده و فاز دوم آن هم آغاز شده است، اگر نتایج گویای این باشد که این واکسن بر روی کودکان هم موثر است، می‌تواند مورد تایید سازمان غذا و دارو ایران قرار گیرد تا برای کودکان هم این واکسن را استفاده کنیم.
وی افزود: این واکسن تا به الان برای جمعیت بیش از دو میلیون نفر در کشور کوبا تزریق شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام