سرمقاله

در مسیر تجربه‌های شکست خورده؟

نیما غلامرضایی

رئیس پیشین پلیس فتا پایتخت گفت: ما شاهد بودیم که در اوایل دهه نود با شکل گیری فضای مجازی و گسترش استفاده کاربران از این فضا موضوعات اخلاقی به شدت نسبت به دیگر جرایم رشد کرد.
تورج کاظمی رئیس پیشین پلیس فتا پایتخت درباره چرایی فریب خوردن افراد دارای سواد مجازی از کلاهبرداران سایبری به میزان گفت: قربانیان جرایم فضای مجازی می‌توانند از هر قشری و با هر سطحی از تحصیلات و دانش باشند. تا به حال هم به همین صورت بوده است. درباره علت این مسئله هم می‌توانم بگویم گاهی سهل انگاری یا ساده پنداشتن اقدام‌هایی که برای کلاهبرداری در فضای مجازی به صورت روزانه اتفاق می‌افتد به چنین موضعی دامن می‌زند. همین سهل انگاری‌ها باعث می‌شود تا گاهی اوقات هر شخصی با هر موقعیت و میزان دانش و تخصصی فریب بخورد یا تحت تاثیر موضوعات فریبنده در فضای مجازی قرار بگیرد و در واقع مورد بزه قرار بگیرد. وی در پاسخ به اینکه داشتن سواد مجازی تا چه حد می‌تواند امکان لازم برای نیفتادن در دام جرایم سایبری را فراهم کند گفت: در این مساله صرف داشتن سواد مجازی کفایت نمی‌کند. لازمه کار به غیر از داشتن سواد مجازی وجود دقت نظر و حضور ذهن بر روی مسائلی است که در این فضا پیش می‌آید.
رئیس پیشین پلیس فتا پایتخت درباره اینکه آموزش‌ها و راهکار‌هایی که برای جلوگیری از افتادن در دام کلاهبرداران اینترنتی ارائه می‌شود چقدر کارایی دارد اظهار داشت: در هر صورت آموزش هم می‌تواند تاثیر زیادی در این موضوع داشته باشد. مخصوصا یادآوری یا ذهنیت ساختن برای افراد جامعه درباره موضوعات کلاهبرداری و مواردی که در فضای مجازی به عنوان بزه دیده می‌شود اثر قابل توجهی خواهد داشت. ارائه این آموزش‌ها باعث می‌شود تا افراد در مواجهه با بزهکاری‌ها و جرایمی که در این فضا وجود دارد آگاهی پیدا کنند و دقت نظر بیشتری هم در رویارویی با چنین مسائلی داشته باشند. در چنین حالتی افراد با بزه کمتری هم مواجه خواهند شد و آسیب‌پذیری کمتری هم خواهند داشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام