سرمقاله

در مسیر تجربه‌های شکست خورده؟

نیما غلامرضایی

یک کارشناس حوزه کارآفرینی و اشتغال با بیان اینکه تولیدکنندگان مطرح دنیا تولیدات خود را بر اساس نوآوری و خواست و سلیقه مصرف‌کنندگان به بازار عرضه می‌کنند، گفت: اگر می‌خواهیم در بازار رقابت جهانی جایگاهی داشته باشیم باید عنصر خلاقیت، نوآوری و ایده‌پردازی را به عنوان یک فاکتور تاثیرگذار در فرآیند تولید و ارائه کالا و خدمات مدنظر قرار بدهیم.
به گزارش ایسنا، علیرضا حیدری با تاکید بر لزوم گسترش فعالیت‌های خلاقانه و نوآورانه در کشور اظهار کرد: امروز اقتصادهای برتر دنیا بیشترین سرمایه‌گذاری خود را در حوزه R&D و تحقیق و پژوهش انجام می‌دهند، ایده‌ها را گرفته مورد آزمایش قرار می‌دهند و بر اساس نتایج، به سمت تجاری‌سازی ایده‌ها رفته و ایده‌های منتج به تولید تجاری را عملی می‌کنند.
وی ادامه داد: امروز در شرکت‌های موفق و برتر دنیا نسبت سرمایه‌گذاری‌های که در این حوزه صورت می‌گیرد به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است، بنابر این شرکت‌ها و سازمان‌هایی موفق هستند که بتوانند در این حوزه کار کنند.
این کارشناس حوزه کارآفرینی تصریح کرد: وقتی همه کالایی را در سطح برابر و با آپشن‌های مشخص تولید می‌کنند نمی‌توان روی قیمت آن به لحاظ فروش خیلی تاثیرگذار بود. زمانی می‌توان قیمت را بالا برد و فروش را بهتر و سود را بیشتر کرد که از ناحیه خلاقیت و نوآوری، آپشن های متفاوت غیرقابل دسترسی نسبت به رقبای دیگر وجود داشته باشد.
این کارشناس حوزه کارآفرینی و اشتغال خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم در بازار رقابت جهانی جایگاهی داشته باشیم تردید نکنید که در این فضا باید عنصر خلاقیت، نوآوری و ایده‌پردازی را به عنوان یک فاکتور تاثیرگذار در فرآیند تولید و ارائه کالا و خدمات داشته باشیم. ما ناگزیریم به این سمت و سو برویم و شرکت‌هایی موفق هستند که این مسئله را به طور معناداری در فرآیند تولید خود دخالت دهند. تمام تولیدکنندگان مطرح دنیا عمر تولیداتشان در هر حوزه ای مرتب کاهش پیدا می‌کند و تغییر می‌یابد چون تغییر است که سلایق و علایق مصرف‌کنندگان را به سمت خود جذب می‌کند.
به اعتقاد حیدری، مصرف‌کننده دنبال تکرار نیست و باید سلیقه او در طراحی و ایده پردازی مدنظر قرار گیرد. امروز مصرف‌کننده اگر مدل تکراری ببیند دیگر سراغ آن نمی‌رود و ترجیح می‌دهد برای کالایی که کیفیت بالاتر، آپشن‌های متنوع تر و نوآوری بیشتری دارد دو برابر هزینه کند.
این کارشناس حوزه کارآفرینی با بیان اینکه نوآوری در فضای رقابتی شکل می‌گیرد نه در فضای انحصاری، اظهار کرد: در فضای انحصاری پراید را هر شکلی که بسازیم مردم می‌خرند ولی در فضای رقابتی بر اساس تنوع ایده‌ها و طرح‌ها انتخاب صورت می‌گیرد. در حال حاضر در برخی شرکت‌های خودروساز داخلی انگیزه‌ای برای پذیرش ایده‌های تازه وجود ندارد چون خودروساز می‌گوید با همین شرایط موجود خودروی خود را پیش فروش می‌کند و مردم هم می‌خرند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام