سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

روانبخش صادقی با اشاره به دیدار هیات مدیره خانه سینما با محمدباقر قالیباف تاکید کرد امکان اصلاح و بازنویسی قوانین بیمه و مالیات سینماگران وجود دارد.
روانبخش صادقی، عضو هیئت مدیره خانه سینما، در گفت‌وگو با مهر با اشاره به دیدار اخیر هیئت مدیره خانه سینما با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه ۲۱ شهریور ماه و مصادف با روز ملی سینما گفت: فکر می‌کنم این برای اولین بار است که اعضای هیئت مدیره خانه سینما با یکی از روسای مجلس شورای اسلامی به بهانه روز ملی سینما دیدار داشته‌اند. البته در گذشته گاهی به دلیل بحران‌های خانه سینما که با آن مواجه می‌شد، جلسات اضطراری را با کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار می‌کرد. در جلسه اخیر برخی از اعضای هیئت مدیره خانه سینما، روسای برخی صنوف و تعدادی از سینماگران حضور داشتند و سازمان سینمایی هیچ نماینده‌ای در این جلسه نداشت. این جلسه نتیجه چندین ماه پیگیری خانه سینما برای دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی و طرح برخی از موارد درباره سینما بود که در نهایت در روز ملی سینما این دیدار برگزار شد.
معضل تعریف شغلی برای فعالان فرهنگ و هنر
این هنرمند با اشاره به اینکه یکی از مواردی که پیش از هر چیز سینمای ایران در حوزه قانون‌گذاری به آن نیاز دارد، مساله بیمه و تعریف شغلی برای فعالان حوزه فرهنگ و هنر است، بیان کرد: بخش اعظم مشکلاتی که در حال حاضر در این حوزه برای هنرمندان وجود دارد، به دلیل نقص در قوانین است. در واقع در بخش قوانین مربوط به بیمه و کار در حوزه هنر به خصوص سینما، مشکل این است که این قوانین قدیمی است و بسیاری از مشکلات و مسائلی که امروز با آن مواجه هستیم در آن دیده نشده است. به عنوان مثال در حوزه بیمه به خصوص در بخش بیمه تامین اجتماعی (سوبسیدها و بازنشستگی برای هنرمندان) سطح قوانین در کف قرار دارد به همین دلیل برای قوانین موجود در این زمینه نیازمند اصلاحیه و لایحه‌های به‌روز هستیم که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شود تا بتوان بر اساس آن شرایط مناسبی را فراهم کرد.
صادقی گفت: مساله دیگری که در این جلسه به آن اشاره شد، بحث مالیات هنرمندان بود، مساله‌ای که سبب شده است تا سال‌ها درگیر حل این مشکل باشیم اما به جایی نرسیم. در این زمینه نیز باید توضیح دهم که در گذشته هنرمندان از پرداخت مالیات معاف بودند، بعد اعلام کردند معاف به شرط پرکردن اظهارنامه، دوباره بعد از مدت‌ها اعلام کردند که هنرمندانی که بالای ۲۰۰ میلیون تومان درآمد دارند باید مالیات پرداخت کنند. در واقع برای حل این مشکل نیازمند ایجاد قوانین جدید هستیم. بسیاری از مردم و مدیران دولتی تنها نوک سینمای ایران که شامل سلبریتی ها است را می‌بینند اما مساله این است که قشر اعظم سینما درآمد چندانی ندارند و بیشتر آنها روزمزد هستند و اگر پروژه‌ای نباشد آنها بی کار شده و با توجه به اینکه حرفه سینما به عنوان شغل در وزارت کار تعریف نشده است، این افراد در دورانی که کار نمی‌کنند مشمول دریافت بیمه نمی‌شوند. نکته اینجاست که یک فرد که در حوزه فرهنگ و هنر کار می‌کند ممکن است مثلاً به عنوان کارگردان یک سال فیلم بسازد و ۳ سال هیچ کاری را جلوی دوربین نبرد، این نوع از کار در قوانین جاری در وزارت کار تعریف نشده است و قانون گذاران باید در این زمینه ورود پیدا کنند تا با ایجاد قانون مناسب، دولت نیز بتواند در این زمینه ورود پیدا کند.
تعیین ضرب‌الاجل در سه محور
وی تاکید کرد: اگر بخواهم در مجموع بگویم که با برگزاری این جلسه به چه نتایجی دست پیدا کردیم، این است که محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از شنیدن نظرات سینماگران و مشورت نهایی، ۳ محور اساسی با ضرب‌الاجل یک ماهه را در دستور کار قرار داد. بر همین اساس ۳ محور اصلاح و بازنویسی قوانین مالیات برای سینماگران، بیمه و ایجاد کمیته‌های کارشناسی برای ریل گذاری آینده سینمای ایران در حوزه حمایتی و تسهیلات و تجهیز تکنولوژی مورد توجه قرار گرفته است.
این عضو هیئت مدیره خانه سینما ادامه داد: به عنوان مثال در این جلسه در بخش کمیته‌های کارشناسی به خصوص در حوزه کاری خودم یعنی انیمیشن تاکید کردم که تعداد بسیاری از فعالان حوزه انیمیشن برای پروژه‌های خارجی کار می‌کنند، اما با توجه به اینکه این همکاری‌ها تبدیل به قانون نشده است، هیچ آمار مناسبی از این فعالیت‌ها وجود ندارد و نمی‌دانیم که این گروه در همکاری با پروژه خارجی مثلاً تا چه اندازه موفق می‌شوند دستمزد خود را دریافت کنند. باید به خاطر داشته باشیم که اگر قوانین مناسبی برای سرمایه‌گذاری در سینما به عنوان یک صنعت درآمدزا وجود داشته باشد، می‌توانیم به پای اقتصاد این حوزه در دنیا برسیم. در این جلسه تاکید کردم که این سرمایه گذاری ها به خصوص در حوزه انیمیشن می‌تواند همراه با بازگشت سرمایه باشد، تولید انیمیشن در حال حاضر در دنیا براساس آمار اعلام شده در دوره شیوع کرونا، ۲ برابر گذشته شده و در همین راستا هنرمندان انیمیشن می‌توانند در بازار جهانی ورود پیدا کرده و بخشی از پروژه‌های خارجی انیمیشن را برعهده بگیرند. در ادامه نیز تاکید شد که در صورت برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری روی سینما به عنوان یک صنعت و به خصوص در حوزه انیمیشن می‌توان از این طریق درآمدی نزدیک با درآمد نفتی کشور داشته باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام