سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

آذربایجان شرقی - فلاح: مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از آغاز توزیع یک هزار و ۵۰۰ تن برنج تایلندی و هندی در سطح فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف و اتحادیه‌های استان خبر داد.
صالح مومنی با بیان اینکه خشکسالی های اخیر آسیب جدی به کشت های مختلف کشاورزی از جمله برنج زده و منجر به کاهش حدود ۱۸ تا ۱۹ درصدی تولید برنج داخلی شده است، گفت: این وضع موجب افزایش قیمت برنج داخلی شده است.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی با بیان اینکه توزیع برنج برای طرح‌های مومنانه ادامه دارد، افزود: علاوه بر این‌ها، از امروز با آغاز توزیع برنج در سطح آذربایجان شرقی یک هزار و ۵۰۰ تن از این محصول از نوع هندی و تایلندی از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف کارگری، کارمندی و اتحادیه در اختیار مردم قرار می‌گیرد و هیچ کمبودی در مورد برنج برای مصرف خانوار وجود ندارد. مومنی تاکید کرد: در بخش تامین برنج از ذخایر، وضعیت خوبی حاکم است و واردات خوبی هم قبل از ممنوعیت برنج در فصل کشت انجام شده و وضعیت بازار برنج وارداتی در شرایط متعادلی است. وی ابراز امیدواری کرد که در این شرایط از شتاب افزایش قیمت در بازار برنج داخلی هم کاسته شود.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی همچنین از تخصیص سهمیه برنج هندی دانه بلند(۷۵۰ تن) و برنج تایلندی(۷۵۰ تن) به ترتیب به قیمت عمده فروشی هرکیلو ۱۷۰ هزار ریال و ۱۱۰ هزار ریال از محل طرح تنظیم بازار به شرط تحویل درب انبارهای اداره کل غله خبر داد و افزود: ۹۰۰ تن از این برنج ها در سطح شهر تبریز و ۶۰۰ تن بقیه نیز بر اساس برش شهرستانی در سطح شهرستان های آذربایجان شرقی توزیع می شود.
وی با بیان اینکه قیمت هر کیلو برنج هندی تنظیم بازار برای مصرف‌کنندگان ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و برنج تایلندی ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شده است، افزود: تصمیم‌گیری درخصوص نحوه توزیع و جامعه هدف مورد نظر در سایر شهرستان‌ها برعهده کمیسیون تنظیم بازار هر شهرستان است.
وی با اشاره به نظارت بازرسان سازمان صمت بر مراکز توزیع تبریز و اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ها خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این خصوص می‌توانند با سامانه ۱۲۴ معاونت بازرسی و حمایت از مصرف‌کنندگان این سازمان تماس بگیرند و موضوع را گزارش کنند.
وی با بیان اینکه هیات های حسینی و خیریه ها برای جذب برنج و شکر در قالب سهمیه نذورات محرم و صفر می توانند به سازمان تبلیغات اسلامی مراجعه کنند، افزود: علاوه بر توزیع ۱۵۰۰ تن برنج تنظیم بازاری ، برای این کار نیز ۷۵۰ تن برنج هندی، ۷۵۰ تن برنج تایلندی و یکهزار و ۴۳۵ تن شکر اختصاص یافته است.
وی تاکید کرد: توزیع در سطح شهر تبریز از طریق معرفی مراکز توزیع فروشگاه های زنجیره ای و اتحادیه ها توسط مدیریت توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی انجام می شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام