سرمقاله

بازارها از فرو ریختن می‌ترسند

پیمان مولوی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه دولت در بخش مسکن آغاز شده و به اعتقاد ما ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در مدت چهار سال امکان‌پذیر است.
به گزارش ایرنا، سید رضا فاطمی‌امین افزود: موضوعات ساخت مسکن و صادرات برای این وزارتخانه اهمیت بسیار دارد و امیدواریم بتوانیم در قالب یک تعامل و همکاری، نمونه‌ای متعالی از حکمرانی هوشمند را به نمایش بگذاریم.
با تصمیمات خلق‌الساعه مخالفیم
این عضو کابینه سیزدهم با بیان اینکه به‌شدت با تصمیمات خلق الساعه مخالف هستم، به روز رای اعتماد به وزرا در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: حتی صبح همان روز که هنوز معلوم نبود در جلسه رای اعتماد مجلس چه خواهد گذشت، برخی‌ها با من تماس گرفتند که «صادرات سیمان را ممنوع کن»، اما با آن مخالفت کردم. معنی ندارد وقتی بازرگان و تاجری قراردادی برای صادرات منعقد کرده، با یک تصمیم سریع و خلق‌الساعه آن را منتفی کنیم.
فاطمی‌امین بیان‌ کرد: وظیفه ما پیش‌بینی کردن است و همان‌طور که شاهد بودید در قضیه اخیر سیمان نیز بدون تعزیرات، دوربین و بگیر و ببند کار را به پیش بردیم و در حقیقت اقتصاد باید پیش‌بینی‌پذیر باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به تولیدکنندگان و انجمن‌ها و تشکل‌های سیمانی، خاطرنشان‌کرد: در موضوعات حمل و نقل، کاهش قیمت تمام شده، پروژه‌های افزایش بهره وری و تامین سوخت زمستانی برنامه‌هایی برای این صنعت داریم. در زمینه تامین برق نیز ساخت بیش از ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه در بخش صنعت را با همکاری با وزارت نیرو در دستور کار داریم که فولادی‌ها در این زمینه پیش‌قدم شده‌اند.
برآورد مخاطرات برای هر سه ماه آینده
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: باید برای سه ماه آینده «برآورد مخاطرات» داشته باشیم و به این منظور هر ماه یک برنامه پایش خواهیم داشت.
وی در خصوص بورس کالا نیز گفت: در این زمینه، همه کالاها و زنجیره‌های مربوطه را در نظر داریم و فقط سیمانی‌ها نیستند که ورود آن‌ها به بورس مطرح شده است. همه عاملان فروش باید برای کالاهای خود فاکتور زده و آن را در سامانه جامع تجارت اعلام کنند. ضمن این‌که تا دو هفته دیگر نیز همه این عرضه‌کنندگان باید در قالب این سامانه درآیند و غیر این صورت اجازه خرید از بورس نخواهند داشت.
وزارت صنعت به دنبال تصدی‌گری نیست
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه به دنبال تصدی‌گری نیست، بلکه استفاده از مشورت بخش خصوصی در اولویت‌گذاری‌ها و قاعده‌گذاری‌ها را دنبال می‌کند. چهار اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت که باید به درستی انجام شود، اولویت گذاری بر طبق منابع و فرصت‌ها، تدوین قاعده‌ها برای بستر سازی حرکت بخش خصوصی و کسب و کارها، تسهیل کسب و کارها در این مسیر و نظارت است. رویکرد ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای همه بخش‌ها این است که به یک برنامه مشترک بین این وزارتخانه و فعالان اقتصادی برسیم.
وی ادامه داد: این برنامه‌ها را با ذینفعان به اشتراک خواهیم گذاشت و در ادامه از آنها می‌خواهیم تا متناسب با اهداف به ما برنامه بدهند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در هفته جاری قیمت سیمان به وضعیت تعادلی رسید و از فعالان این صنعت تقدیر می‌کنم که با همکاری خوب خود این اقدام را رقم زدند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و قیمت آن در بورس به کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان رسیده، گفته بود: اقداماتی که در جریان کنترل قیمت سیمان در وزارت صنعت انجام شد، برخورد تعزیراتی و دستوری نبود؛ بلکه اصلاح ساختارها منجر به تعادل بازار و کاهش قیمت‌ها شد.
عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه نرخ سیمان فله نیز به ۳۶۰ تومان رسید که همان قیمت سه ماه قبل است، تاکید کرد: کاری که ما برای کنترل قیمت سیمان انجام دادیم اصلاح ساختار بود و با روش‌های تعزیراتی، موردی و همچنین ایجاد جو روانی، قیمت‌ها به اینجا نرسید، به طوری که تعادلی که در بازار ایجاد شد نرخ سیمان را کاهنده کرد.
ورود همه خرده‌فروشان سیمان به سامانه تجارت و بورس
وی با تاکید بر اینکه تا دو هفته آینده نیز بر بازار سیمان متمرکز خواهیم بود، یادآور شد: تا دو هفته آتی، همه خرده‌فروشان و عاملان فروش سیمان وارد سامانه تجارت و بورس خواهند شد تا در بورس و در حوزه عمده‌فروشی و خرده‌فروشی به یک روال معقول دست یابیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام