سرمقاله

حاشیه و متن ماجرای سیلی خوردن استاندار

جلال خوش چهره

روابط پرتنش ایران و عربستان سعودی پس از چند سال شاهد روزنه جدیدی است. برگزاری سه دور گفت‌وگوهای دیپلماتیک با وساطت عراق و در کشور ثالث، تهران و ریاض را به یکدیگر نزدیک‌تر کرده و با ادامه میانجی‌گری بغداد به نظر می‌رسد قرار است پنجره جدیدی به آینده روابط میان ایران و عربستان گشوده شود. مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق که ماموریت این وساطت را برعهده دارد تاکنون توانسته علاوه بر میزبانی این گفتگوها برای نزدیک‌تر کردن این دو رقیب منطقه‌ای که اتفاقا منافع مشترکی در عراق دارند نیز گام‌های مثبتی بردارد. بخشی از این گام‌ها در سفر اخیر نخست وزیر عراق به ایران برداشته شده است.
سفر یک روزه مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به ایران ظاهرا با نتایج مثبتی همراه بوده است و پرونده های مهمی از جمله وساطت بغداد میان تهران و ریاض در این سفر بررسی شده است. این دومین سفر الکاظمی به ایران از زمان نخست وزیری و نخستین سفر از زمان تشکیل دولت جدید در ایران است.
به گفته رسانه‌ها پرونده وساطت میان ایران و عربستان و همچنین تهران و واشنگتن، موضوع انرژی و انتخابات پیش روی عراق از جمله دیگر مسائل مهم مطرح شده در این سفر بوده است. رسانه های عربی به جزئیات مذاکرات نخست وزیر عراق در ایران پیرامون مساله روابط تهران و ریاض دست پیدا کرده که نشان می دهد قرار است به زودی دور چهارم این مذاکرات در بغداد برگزار شود. سه دور پیشین این مذاکرات پیش از روی کار آمدن دولت جدید ایران در بغداد برگزار شده بود که به بازگشایی کنسولگری عربستان در مشهد و کنسولگری ایران در جده عربستان منجر شد.
گفت‌وگو‌ها میان تهران و ریاض برقرار و مستمر است. آنطور که منابع دیپلماتیک به روزنامه الاخبار چاپ لندن گفته‌اند پایتخت عراق به زودی شاهد دور چهارم گفت‌وگو‌های ایرانی سعودی خواهد بود. این گفت‌وگو‌ها به دلیل مراسم حج و همچنین انتخابات ریاست جمهوری ایران به تعویق افتاده بود. این منابع تاکید کردند که سه دور قبلی گفت‌وگو‌ها به «نتایجی که به زودی عیان خواهند شد» منجر شده که از طریق بازگشایی کنسولگری‌ها در هر دو کشور راه را برای ادامه مذاکرات دیپلماتیک بین آن‌ها هموار کرد.
این منابع همچنین تاکید کردند که «گفت‌وگو‌های بغداد» به پرونده‌های داغ میان دو کشور نزدیک می‌شود و زمینه‌های کلی اجرای برخی اقدامات را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که به نزدیک شدن دیدگاه‌ها کمک می‌کند. جزئیات فنی و تبادل اطلاعات امنیتی در زمینه بازگرداندن اعتماد. اما در خصوص اختلاف نظر بارز میان طرفین در زمینه جنگ عربستان در یمن، بر سر تاسیس یک اتاق فکر ایرانی سعودی عراقی برای تبادل افکار و نظرات برای اجرای طرح کلی مبنی بر حل بحران یمن توافق حاصل شده است.
بغداد به دنبال ایجاد توازن میان ایران و عربستان
مصطفی الکاظمی در سفر به ایران پورنده‌های مهمی را برای پیگیری در اختیار داشت و آنطور که رسانه‌ها گفته‌اند وساطت میان ایران و عربستان از مهمترین دستور کار الکاظمی در این سفر را تشکیل می‌داد. روزنامه الاخبار چاپ بیروت دراین‌باره می‌نویسد: ازسرگیری گفت‌وگو‌های ایرانی-سعودی یکی از اصلی‌ترین پرونده‌هایی بود که مصطفی الکاظمی در سفر اخیرش به ایران آن را مورد بررسی قرار داد. الاخبار به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد دومین پرونده مهمی که در جریان سفر یک روزه نخست وزیر عراق به ایران مورد بررسی قرار گرفته بود، عقب‌نشینی نیرو‌های نظامی آمریکا از عراق تا پایان سال جاری میلادی است و الکاظمی در این سفر پیرامون جدیت بغداد درباره این عقب نشینی به تهران اطمینان داد.
منابع دیگر همچنین خبر دادند که الکاظمی سعی در ایجاد توازن میان روابط بغداد با بزرگترین کشور‌های موثر در صحنه عراقی یعنی واشنگتن و تهران در سایه تحولات منطقه است. علاوه بر آن، نخست وزیر عراق به دنبال ایجاد آنچه می‌توان دکترین الکاظمی نامید بر اساس این واقعیت است که ثبات عراق شرط کاهش تنش‌ها بین کشور‌های منطقه است و عراق می‌تواند نقش میانجی بین کشور‌های درگیر منطقه ایفا کند که این نقش هیچ ارتباطی با آینده سیاسی شخص کاظمی ندارد.
یک منبع در دفتر نخست وزیر عراق که خواست نامش فاش نشود نیز در گفت‌وگو با روزنامه العربی الجدید به جزئیات سفر مصطفی الکاظمی به ایران اشاره کرد و با برشمردن برخی مسائل مطرح شده در این سفر، تاکید کرد که پرونده وساطت عراق میان ریاض و تهران در میان پرونده‌های اصلی سفر الکاظمی به تهران قرار داشت که «وساطت عراق بار‌ها مورد استقبال طرف ایرانی قرار گرفت، اما این مسئله فراتر از مناقشه بین دو کشور مهم منطقه است و مناقشه میان محور‌های قدرت‌های بزرگ غربی را شامل می‌شود.» این منبع آگاه تاکید کرد که ماموریت عراق حل پرونده‌ها نیست بلکه کمک به ایجاد یک منطقه خنثی و گردهم آوردن طرفین (ایرانی و سعودی) برای بحث درباره مناطق مابین آن‌ها است که می‌تواند آغازی برای عادی سازی روابط و حل بسیاری از پرونده‌های مورد اختلاف باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام