سرمقاله

دودش به چشم اکثریت ونونش به جیب اقلیت‌!

محمدعلی وکیلی

آذربایجان شرقی - فلاح: سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان‌شرقی بر لزوم رعایت الزامات و مقررات زیست محیطی در معدن مس سونگون ورزقان تاکید کرد.
احمد موقری در جلسه بررسی کارشناسی و تخصصی مشکلات احداث هیپ لیچینک جدید در معدن مس سونگون ورزقان، با بیان اینکه یکی از اولویت های اصلی و مهم دستگاه قضائی توجه به موضوع حقوق عامه است، اظهار کرد: موضوعات مربوط به محیط زیست از جمله شئون حقوق عامه می باشد که باید توسط صاحبان صنایع به ویژه در حوزه معدن و در آذربایجان شرقی مس سونگون به دقت رعایت شود. وی هدف اصلی از برگزاری این جلسه را ایجاد تعامل و دست یافتن به نوعی توافق بین اداره کل حفاظت محیط زیست استان و مجتمع مس سونگون در ارتباط با حفاظت از محیط زیست مبنی بر ادامه فعالیت هیپ جدید عنوان کرد. موقری با اشاره به اینکه هیپ لیچینک فرآیندی است که طی آن ماده ای را که به عنوان هدف در نظر است، با انحلال در یک حلال مناسب جدا می کنند و سپس با روش های خاصی می توان ماده هدف را از حلال استخراج کرد، ادامه داد: این فرایند در صنایع شیمیایی و معدنی بسیار پر کاربرد است.
به گفته وی هیپ لیچینک در صنعت مس به شکل الکترولیز، به طور مستقیم مس کاتدی تولید می کند و رهاسازی سیالات سمی از سایت هیپ لیچینگ به محیط زیست، می تواند سلامت اکوسیستم و جمعیت های انسانی اطراف آن را تحت تاثیر قرار دهد.
مدیران مس سونگون پاسخگو باشند
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز در این نشست موضع سازمان متبوع در مورد فعالیت هیپ جدید را نظارتی اعلام و با ابراز نگرانی های زیست محیطی موجود در این خصوص، یادآور شد: مدیران مس سونگون باید در این زمینه به نگرانی های حفاظت محیط زیست پاسخ دهند.
حسن عباس زاده گفت: مدیران مس سونگون باید درباره فعالیت هیپ جدید و ضرورتی که می بایست از جانب سازمان صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی اصلی معادن و مجتمع مس سونگون قبل از شروع فعالیت انجام می شد، رعایت نشده است، را بیان و توضیحات کاملی در این خصوص ارایه کنند. پس از بحث و تبادل نظر به منظور دستیابی به راهکاری جهت حل مشکل در راستای ادامه فعالیت هیپ به لحاظ ضرورت موجود و نیز رعایت الزامات و مقررات زیست محیطی در جهت حفظ شرایط اکولوژیکی و گونه های جانوری و گیاهی منطقه، مقرر شد طی هفته آتی هماهنگی لازم برای بازدید میدانی از منطقه و محل احداث هیپ با هماهنگی مجتمع مس سونگون و اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی انجام و متعاقب آن، طی جلسه ای شرایط موجود و امکان سنجی ادامه فعالیت هیپ از لحاظ شرایط زیست محیطی به صورت کارشناسی بررسی و تصمیم اجرایی لازم اتخاذ شود. مجتمع مس سونگون بزرگ ترین مجموعه معدنی شمال غرب کشور است در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری شهر ورزقان و در همسایگی جمهوری های آذربایجان و ارمنستان قرار دارد که با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن ذخیره شناسایی شده، بزرگ ترین معدن مس کشور است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام