سرمقاله

مردم مقابل مردم

ژوبین صفاری

اگر کسی به شما بگوید آدم خودخواهی هستید شاید تعریف و تمجید به نظر نرسد. اما روانشناسان می‌گویند این ویژگی شخصیتی می‌تواند شما را واقعاً به آدم بهتری بدل کند. روانشناسان ادعا می‌کنند این در ذات ما است که اول به نیازهای خودمان فکر کنیم و اهمیت دهیم. با این حال، این غریزه اسمش بد در رفته و به منبع احساسات منفی‌ای همچون حس ترس و تقصیر بدل گشته است.
لذت بردن از تنهایی خود
وقت گذاشتن برای خود و توجه به نیازهایتان نقش بسیار مهمی در برخورداری از احساس شادی دارد. کسانی که مزاحم اوقات تنهایی‌تان می‌شوند احتمالاً تنها بودن برای خودشان کار سختی است – آن‌ها در تنهایی حوصله‌شان سر می‌رود یا خوشحال نیستند. اما این تقصیر شما نیست و این حق مسلّم شما است که اگر از شریک شدن تنهایی خود با کس دیگری خوش‌تان نمی‌آید، به تنهایی از آن لذت ببرید.
راه متفاوتی را در پیش گرفتن
ایرادی ندارد اگر دل‌تان می‌خواهد راه خودتان را بروید که با عقاید دیگران متفاوت است. اگر دل‌تان نمی‌‌خواهد ازدواج کنید، بچه‌دار شوید یا حتی شغلی داشته باشید که بیشتر مردم آن را عادی و طبیعی می‌‌دانند، انتخاب با خودتان است. البته اگر این انتخاب را برای کس دیگری کنید، شاید خودخواهانه باشد، اما وقتی چیزی را برای خودتان انتخاب می‌کنید معنایش فقط این است که شما می‌دانید از زندگی‌تان چه می‌خواهید.
بلافاصله جواب ندادن به پیام‌ها و تماس‌های دیگران
کوتاهی در برابر کسانی که روی شما حساب باز کرده‌اند می‌تواند خودخواهانه باشد، اما تعیین اولویت‌های زندگی خود کار خودپسندانه‌ای نیست. اگر در حین آشپزی تماسی با شما شد یا پیامی دریافت کنید، هیچ ایرادی ندارد که قبل از جواب دادن به تلفن‌تان به کارهایتان سر و سامان دهید. شما می‌توانید بعداً تماس بگیرید و مجبور نیستید همه کارهایتان را برای جواب دادن به تلفن کنار بگذارید.
خرج کردن برای خود
شما علاوه بر مراقبت از نزدیکان‌تان باید برای خودتان هم خرج کنید. چون شما خودتان را هم باید به همان اندازه آدم‌های مهم زندگی‌تان دوست داشته باشید. اینکه جز خودتان به کس دیگری توجه نکنید خودخواهانه است اما باید این را درک کنید که شادی خودتان بالاترین اولویت را دارد. بنابراین اگر داشتن یک جفت کفش بیشتر خوشحال‌تان می‌کند، در خریدش تردید نکنید.
همیشه پیرو قانون «احترام به بزرگترها» نبودن
بشر از ابتدای تاریخ برای کسب دانش و تجربه به سراغ مسن‌ترها رفته. حالا اما با توجه به پیشرفت سریع فناوری، نسل جوان آگاه‌تر از مسن‌ترها است. البته این بدان معنی نیست که وقتی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شویم دیگر همه چیز را می‌دانیم، اما شاید لازم نباشد برای یاد گرفتن درباره چیزهایی که در زندگی نیاز داریم خیلی به بزرگ‌ترها متکی باشیم و نباید از این بابت هم ملامت شویم.
اهمیت دادن به استراحت خود
وقتی احساس خستگی می‌کنید – چه به لحاظ عاطفی، چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ فیزیکی – یعنی وقتش رسیده که استراحت کنید. گاهی همه چیز با یک خواب خوب حل می‌شود. محروم کردن خود از خواب پیامدهای زیادی دارد، از جمله سخت شدن تمرکز کردن، تضعیف سیستم ایمنی بدن و ضعیف شدن حافظه. اما اغلب به خاطر آنکه نمی‌خواهیم کسی را دلخور کنیم با وجود خستگی از استراحت خود می‌گذریم.
اگر تا دیر وقت کار می‌کنید و خیلی کم می‌خوابید، وقتش رسیده که تعادل درستی بین کار و زندگی شخصی‌تان برقرار کنید. و هیچ اشکالی ندارد اگر تصمیم بگیرید به جای وقت گذراندن با دوستان یا خانواده، به خانه بروید و بخوابید. این اصلاً خودخواهی بدی نیست.
منبع: ایرنا زندگی


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام