سرمقاله

لزوم احیای مدارا در عصر ارزشمندی خشونت

ژوبین صفاری

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر گفت: هر سال بدهی ادارات شهرستان به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان افزایش می‌یابد و آموزش و پرورش بدهکارترین است. حجت‌الاسلام حسین نیساری ظهر سه شنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته وقف برگزار شد، با بیان این‌که ۲۵ درصد از درآمد موقوفات باید برای حفظ عین موقوفه هزینه شود، ادامه داد: هزینه نگهداری بعضی از موقوفات شهرستان که به‌صورت چاه موتور آب و یا آب قنات است، بیشتر از درآمد آن موقوفه است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر افزود: بیش از ۲۰۰ مغازه در شهرستان وقفی است که از حق کسب و پیشه برخوردارند و اجاره بهای اندکی بابت موقوفه پرداخت می‌کنند.
وی افزود: در یکسال گذشته بیش از سه هزار و ۲۵۰ نفر روز کار به‌عنوان کارگر در بقاع شهرستان کاشمر فعالیت داشته‌اند که چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال به‌عنوان دستمزد به آنان پرداخت شد. نیساری از توزیع بیش از ۷۰ هزار پرس غذای گرم به ارزش ۱۰ میلیارد ریال در راستای اجرای نیات موقوفات یک سال اخیر توسط اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر خبر داد و گفت: در سال ۱۴۰۰ تاکنون ۹ وقف ثبت شده است که بزرگ‌ترین موقوفه امسال ارزشی بیش از یک میلیارد تومان دارد. وی با بیان این‌که هرساله بدهی ادارات شهرستان به اوقاف و امور خیریه افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: اداره آموزش و پرورش بدهکارترین اداره به اوقاف است، بسیاری از پرونده‌ها جنبه حقوقی پیدا کرده است، علی‌رغم این‌که نمی‌خواهیم برای کسی مشکلی پیش بیاید ولی باید از طریق اقدام قضائی مطالبات را وصول کنیم.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر اضافه کرد: در یکسال گذشته تعداد ۳۵۰ جلد سند دفترچه‌ای موقوفات به سند مالکیت تک برگی تبدیل شده است و همچنین مساحتی بالغ بر هزار هکتار از زمین‌های موقوفه که ۳۰۰ رقبه را در برمی‌گیرد، دارای سند مالکیت می‌شود.
وی با بیان این‌که حدود ۶۰ درصد از مستاجرین اوقاف، اجاره خود را به روز پرداخت می‌کنند، افزود: طی یکسال اخیر در راستای تبدیل به احسن موقوفات، یک باب مغازه به ارزش دو میلیارد ریال خریداری شده که ارزش روز آن بیش از ۲۰ میلیارد ریال است.
نیساری بیان کرد: طی یک سال گذشته از محل عوائد موقوفات، برای احداث دو واحد مسکونی ۱۵ میلیارد ریال و برای احداث یک سوله صنعتی ۱۰ میلیارد ریال هزینه شد که هم‌اکنون ارزشی بالغ بر ۷۵ میلیارد ریال برای موقوفات شهرستان به همراه داشته است.
اشتغال‌زایی از محل موقوفات
وی با بیان این‌که در طرح شمیم خدمت اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر، کارگاه تولیدی لباس و کارگاه بلوکه زنی با هزینه‌ای بالغ بر ۹۵۰ میلیون ریال راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: هم‌اکنون ۱۳ نفر در این دو کارگاه مشغول به فعالیت هستند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر تصریح کرد: طی هفت مرحله رزمایش مواسات و همدلی، سه هزار و ۲۰۰ بسته معیشتی به ارزش ۱۰ میلیارد ریال توزیع شد و در اجرای طرح شمیم حسینی نیز بین ۳۲ مسجد و حسینیه که توان برگزاری مراسم عزاداری نداشتند، اقلام مصرفی به ارزش ۵۰۰ میلیون ریال توزیع شد.
وی با بیان این‌که از هزار و ۴۰۰ موقوفه این شهرستان، حدود ۶۰۰ موقوفه درآمدزایی دارند که درآمدشان بسیار کم است، گفت: در راستای کمک به همشهریان و هموطنان با توجه به وضعیت حاکم بر جامعه و شیوع بیماری کرونا، دو دستگاه اکسیژن‌ساز به ارزش ۵۰۰ میلیون ریال به بیمارستان شهید مدرس و ۳۰ کپسول اکسیژن به ارزش یک میلیارد ریال خریداری و به شبکه بهداشت و درمان شهرستان تحویل داده شد. نیساری اضافه کرد: طی یکسال اخیر ۱۸ وقف جدید به ارزش ۲۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال در این شهرستان ثبت شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام