سرمقاله

لزوم احیای مدارا در عصر ارزشمندی خشونت

ژوبین صفاری

رئیس سابق سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد)، خروج آمریکا از برجام را اشتباهی بزرگ دانست.
به گزارش ایرنا به نقل از شبکه «الشرق» عربستان، «افرایم هالیوی» رئیس سابق موساد امروز (چهارشنبه) در گفتگو با روزنامه صهیونیستی «هآرتص»، گفت: سیاست «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر سابق برای فشار به «دونالد ترامپ» جهت خروج از توافق هسته‌ای اشتباه بود.
وی که در دوران نخست وزیر نتانیاهو رئیس دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را برعهده داشت، اضافه کرد: من همیشه معتقد بوده‌ام که تحت فشار قراردادن دونالد ترامپ [از سوی رژیم صهیونیستی] برای خروج از توافق هسته‌ای یک اشتباه بود.
دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ۹۷) از برجام خارج شد و تعهدات آمریکا در این توافق بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد.
رئیس سابق موساد با بیان اینکه همواره معتقدم که این یک اشتباه بزرگ بود، تصریح کرد: اسرائیل می‌گوید، ایران هرگز (همانگونه که الان می‌گوید) به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک نبوده است و این نشان دهنده آن است که کل سیاست کابینه قبلی [رژیم صهیونیستی]یک شکست بزرگ و تاسف‌آور بود و ممکن است یک شکست تاریخی باشد.
هالیوی در پاسخ به این سوال که توافق ۲۰۱۵ در جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای ایران چقدر موثر بوده است، ادعا کرد که این توافق از کمال بسیار دور است، اما توافق بهتر از عدم توافق است.
وی افزود: من هنوز هم معتقدم که آسیب ناشی از تلاش نکردن برای بازگشت به این موضوع بیشتر است.
رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در این گفت‌وگو همچنین اذعان کرد که تلاش «نتانیاهو» علیه ایران و برنامه‌هایش در جهت ایران هراسی با شکست مواجه شد و یک اشتباه بزرگ بود.
دیگر رئیس سابق سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) نیز برخلاف مواضع مقام‌های ارشد این رژیم که بار‌ها مدعی نزدیک بودن ایران به ساخت بمب هسته‌ای شده‌اند در گفت‌وگو با روزنامه «جروزالیم پُست»، گفت: ایران با ساخت بمب هسته‌ای فاصله دارد.
«یوسی کوهن» تصریح کرد که ایران همچنان از دست‌یابی به بمب هسته‌ای فاصله دارد.
پیشتر نیز رئیس اطلاعات نظامی این رژیم در دهم مهر امسال برخلاف مواضع مقام‌های دیگر این رژیم تاکید کرده بود که ایران به سمت ساخت بمب اتمی حرکت نمی‌کند.
«تامر هایمن» رئیس اطلاعات نظامی رژیم اسرائیل در‌این‌باره گفته بود که بر اساس اطلاعات ما، آن‌ها (جمهوری اسلامی ایران) در حال حاضر به دنبال یک بمب [هسته‌ای] نیستند، ممکن است در آینده‌ای دور باشند.
رئیس اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی افزود: ایران نمی‌تواند در کوتاه مدت به سلاح هسته‌ای دست یابد.
رژیم اسرائیل پس از اظهارات حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر تمایل مشروط ایران برای از سرگیری گفتگو‌های هسته‌ای در وین و در پی ناکامی‌هایش در عرصه‌های منطقه‌ای و بین المللی تلاش خود را برای انجام پروپاگاندا (تبلیغات سیاسی) علیه برنامه‌های هسته‌ای کشورمان و فعالیت‌های دیپلماتیک دو چندان کرده است.
در همین راستا، «یائیر لاپید» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی دیروز برای سفری چند روزه راهی واشنگتن شد تا با مقامات آمریکا درباره مذاکرات هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای از جمله فلسطین و پیشرفت‌های صورت گرفته از زمان امضای توافق سازش میان اعراب و رژیم اسرائیل در سال گذشته و همچنین فرصت‌های موجود برای همکاری‌های آینده و مسائل دوجانبه از جمله مسائل امنیتی بحث و گفت‌وگو کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام