سرمقاله

عادل فردوسی‌پور و مهاجرت نخبگان

آرین احمدی

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با ابراز اطمینان از نتایج سفر خود به پاکستان و با تاکید بر اشتراک نظر دو همسایه در موضوعات مختلف گفت‌: علاوه بر افزایش همکاری‌های اطلاعاتی برای مقابله با تروریسم برای برگزاری رزمایش مشترک دریایی در آینده توافق کردیم.
سردار سرلشکر باقری در پایان دومین سفر رسمی خود به پاکستان که چهار روز طول کشید و عصر دیروز جمعه پایان یافت در شهر کراچی و در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: کشور پاکستان برابر نظر مقام معظم رهبری در جهان اسلام و همچنین به لحاظ مرزهای طولانی دو کشور و علایق میان دو ملت در نگاه جمهوری اسلامی ایران و در نگاه نیروهای مسلح ایران جایگاه ویژه‌ای دارد.
وی افزود: ما در دیدار اخیر و دیدارهای پیش از آن در خصوص ضرورت تامین بهتر امنیت برای مرزهای مشترک تفاهم و توافق کرده ایم و خوشبختانه طی سال‌های اخیر تلاش چشمگیری از سوی هر دو همسایه برای ایجاد موانع مرزی، کنترل عبور و مرور، کنترل قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و مقابله با سایر عوامل ناامن کننده در مرزها انجام شده و امروز خوشبختانه مرز مشترک دو کشور نسبت به گذشته بسیار امن‌تر است و در حال قرار گرفتن جزو مرزهای روبه ایده‌آل ایران است.
سردار باقری با اشاره به دیدارهای خود با مقامات ارشد سیاسی - نظامی پاکستان و جمع بندی رایزنی‌ها و توافقات صورت گرفته، خاطرنشان کرد: در این سفر در مورد تداوم اقدامات برای امنیت مرز، تکمیل کارهای در حال انجام و بخش باقیمانده آن تفاهمات صورت گرفت که به موجب آنها ما امروز رزمایش‌های همزمان در دو سوی مرز و قرارگاه‌های مشترک در منطقه مرزی میرجاوه داریم و در کنار آن خطوط ارتباط همزمان و لحظه‌ای میان دو همسایه برقرار است.
وی افزود: هماهنگی بین ایران و پاکستان در صورت بروز هر اتفاقی در مرز بلافاصله صورت می گیرد و خوشبختانه مرزهای مشترک ما به سمت امنیت کامل در حال حرکت است که این یکی از زمینه‌های مهم بحث ما با همتایان پاکستانی بود.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، تصریح کرد: از جمله موضوعات دیگری که در این ایام فوق العاده حائز اهمیت دارد مسئله افغانستان است که با خروج غیرمسئولانه و فرار گونه آمریکایی‌ها از افغانستان و خلاء قدرتی که به وجود آمد مشکلات فراوانی در افغانستان ممکن است، رخ بدهد.
سردار باقری گفت: مسائل اقتصادی افغانستان، سیل آوارگان و ناامنی‌ها و مشکلاتی جدی که گروه تروریستی داعش می‌تواند، ایجاد کند هم بر کشور ما و هم بر کشور پاکستان تاثیرگذار است.
وی اظهار کرد: درباره افغانستان با مقامات نظامی و سیاسی پاکستان به طور مفصل صحبت و تاکید شد که باید یک نظام پایدار با مشارکت همه در افغانستان شکل بگیرد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این مورد هم با مقامات نظامی و سیاسی پاکستان اشتراک نظر کامل وجود داشت و قرار شد که دو کشور در بخش نظامی نیز با هم مشورت‌ها را ادامه دهند.
سردار باقری همکاری‌های نظامی ایران و پاکستان را سومین موضوعی دانست که هیات ایران در این سفر آن را دنبال کرد و افزود: ما از گذشته همکاری‌های آموزشی با یکدیگر داشته ایم و ناوهای نیروهای دریایی دو کشور از بنادر یکدیگر بازدید می‌کنند.
وی تصریح کرد: در این سفر توافقات خوبی به عمل آمد از جمله اینکه ما در آینده چه در آب‌های پاکستان و چه در آب‌های جنوب جمهوری اسلامی ایران رزمایش های مشترک دریایی برگزار کنیم.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین از حضور ناوهای پاکستان در رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین که از دو سال پیش آغاز شده است، خبر داد.
وی گفت: مسابقات نظامی بین دو نیروی مسلح توسعه پیدا می‌کند، در مقطع زمانی فعلی خلبانان ایران در پاکستان آموزش می‌بینند و متقابلاً آموزش ضد تروریسم نیز در کشورما برگزار می‌شود و در مراحل بعدی آموزش های مختلف بین دو کشور اتفاق خواهد افتاد.
سردار باقری که در اسلام‌آباد از برخی مراکز تولید صنایع دفاعی و نظامی پاکستان در حوزه دریایی و هوایی بازدید کرده بود، افزود: در بازدید از صنایع نظامی پاکستان در بخش هواپیماسازی و تانک سازی توافق شد تا تجربیات را با یکدیگر مبادله کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام