سرمقاله

عروسی درعزای ملت!

محمدعلی وکیلی

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت که در حال حاضر نه دولت و نه مجلس برنامه‌ای برای حل مشکلات معیشتی ندارند در صورتی که تنها چیزی که در حال حاضر باید در دستور کار نمایندگان و دولت قرار بگیرد، حل مشکلات معیشتی است.
با گزارش ایلنا، عزت‌الله یوسفیان ملا، درباره عملکرد مجلس شورای اسلامی با گذشت حدود ۲‌ سال از روی کار آمدن نمایندگان در خصوص حل مشکلات معیشتی و اقتصادی گفت: مجلس شورای اسلامی دارای سیزده کمیسیون تخصصی است و بعضی از این کمیسیون‌ها با چندین وزارت‌خانه همکاری و ارتباط دارند، بنابراین اگر بخواهیم بگوییم همه این کمیسیون‌ها خوب کار نکردند درست نیست، اگر هم بگوییم همگی خوب کار کردند، باز هم درست نیست و باید بین عملکرد کمیسیون‌ها تفکیک قائل شویم. به طور مثال کمیسیون آموزش و تحقیقات تا امروز خوب کار کرده است، کمیسیون اصل نود و قضایی هم مصوبات خوبی داشتند که ممکن است به صحن نیامده باشد اما اقدامات خوبی بوده است.
این نماینده پیشین مجلس شورای یادآور شد: هنگام رقابت‌های انتخاباتی آن شعاری که بین همه ۲۹۰ نماینده مشترک بود و با هم شعارش را دادند، در پوسترها و بنرهای‌شان تبلیغاتی‌شان هم نوشتند و در سخنرانی‌های‌شان مطرح کردند، حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم بود.
وی ادامه داد: در بخش حل مشکلات معیشتی و اقتصادی ما خروجی خوبی را از مجلس نداشتیم و حتی نمایندگانش موفق نشدند شرایطی را برای حل این مشکلات فراهم کنند. یک زمانی که نماینده می‌آمد درباره معیشت سخن می‌گفت، مشکلاتش را لمس و احساس می‌کرد اما در همین مجلس نتوانست شرایط را در همان حد شرایطی که در زمان انتخابات بود متوقف کند و نگذارد بدتر شود.
یوسفیان‌ملا بیان کرد: امروز با کمال تاسف مشاهده می‌کنیم قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است؛ قیمت خودرو، سکه، ارز خارجی چقدر بوده است و امروز چقدر شده است. قیمت ارزاق عمومی و نان چقدر بوده است و امروز به کجا رسیده است؟ این یعنی اینکه حتی نمایندگان حاضر نشدند افزایش قیمت را متوقف کنند و نتوانستند بروند دنبال این که گره کار از کجاست؟
وی تاکید کرد: همه کالاهایی که در بازار نیاز اولیه مردم است، مانند گوشت قرمز و سفید، برنج و تخم مرغ محصولاتی که قوت غالب‌ است و نیاز اولیه‌شان است، امروز حتی به یک مورد را نمی‌توانید اشاره کنید که این مجلس نه تنها افزایش قیمتش را متوقف کرده بلکه شرایط خریدش را برای مردم بهتر کرده باشد.
این نماینده مجلس دهم خاطرنشان کرد: هنگامی که صحبت از تعامل بین دولت و مجلس می‌شود؛ منظور احوال‌پرسی، بد و بیراه به همدیگر نگفتن و روبوسی کردن آنها با هم نیست بلکه تعامل یعنی این‌که مجلس و دولت دوش به دوش هم و در کنار هم هدف مشترک را نشانه‌گذاری کنند و به سمتش بروند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.
وی با بیان اینکه ما امروز هیچ کالایی را نداریم که از زمان شروع مجلس قیمتش افزایش پیدا نکرده باشد، گفت: نمایندگان مجلس اطلاعات‌شان در آن حد نیست که بتوانند قیمت‌ها را کنترل کنند، تسلط‌شان را بر بازار نمی‌توان لمس و احساس کرد.
این فعال سیاسی گفت: گفته می‌شود این وظیفه دولت است که قیمت‌ها را درست کند درحالیکه اینطور نیست، قطعا و یقینا دولت هم می‌خواهد مشکلات معیشتی و اقتصادی حل شود اما مجلس هم باید در این راه پشتیبانش باشد.
وی با بیان اینکه تا امروز جلسه‌ای بین دولت و مجلس نبوده است که خروجی‌اش حل مشکلات معیشتی باشد، گفت: شاید بگویند خیر اینطور نیست، جلسه سران قوا که گذاشته شده است، پس چیست؟ توجه داشته باشید جلسه سران برای تصمیم‌گیری درباره مواردی است که مقام معظم رهبری اجازه داده است، شامل ارزاق عمومی که نمی‌شود آنجا مطرح شود، برنج، گوشت و مرغ که در این جلسه مطرح نمی‌شود این‌ها باید در صحن مجلس مطرح شود.
یوسفیان‌ملا تاکید کرد: نمایندگان باید مطرح کنند، آنقدر از دستور کار بررسی مشکلات معیشتی خارج نمی‌شویم تا خروجی پیدا کنیم، بعد از این جلسات هم در خصوص کالاهای اساسی مردم اگر خروجی حاصل نشد، باید صادقانه اعلام کنند که نتوانستیم راهی پیدا کنیم و گیر قضیه در کجا است. جالب است ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نیم‌ساعته در صحن مطرح شد، موافق و مخالف ۱۰ دقیقه صحبت کردند و پرونده‌اش بسته شد و فرستادند کمیسیون، دولت هم احساس کرد ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برایش مشکلاتی دارد و آن را مطرح نکردند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام