سرمقاله

ایران و آمریکا، نزدیک به توافق

جلال خوش‌چهره

رئیس جمهور آمریکا از ۱۱۰ دولت در جهان برای حضور در نشست مجازی “دموکراسی” دعوت کرد این درحالی است که اسامی کشورهای عرب هم پیمان واشنگتن در فهرست مدعوین دیده نمی‌شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس فهرستی که روز سه شنبه توسط وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، رهبران حدود ۱۱۰ دولت جهان را برای شرکت در نشست مجازی موسوم به “دموکراسی” که قرار است دسامبر آینده برگزار شود، دعوت کرده است. در این نشست تنها عراق و رژیم صهیونیستی دعوت شده‌اند و هیچ یک از کشورهای عربی متحد سنتی آمریکا از جمله مصر، عربستان، اردن، قطر و امارات دعوت نشده‌اند.
همچنین از تایوان برعکس چین، که رقیب اصلی ایالات متحده است دعوت به عمل آورده شده است؛ اقدامی که خشم پکن را به دنبال داشت.
فهرست مدعوین علاوه بر متحدان غربی ایالات متحده، شامل کشورهایی مانند هند و پاکستان می‌شود، در مقابل نامی از ترکیه به عنوان عضو ناتو برده نشده است.
بایدن همچنین برزیل را به این اجلاس دعوت کرد. از اروپا نیز لهستان که اتحادیه اروپا آن را به عدم احترام به حاکمیت قانون متهم می‌کند، دعوت شده اما در مقابل جای اسم مجارستان که توسط اوربان ویکتور، نخست وزیر بحث برانگیز این کشور رهبری می‌شود، خالی است.
از قاره سیاه نیز لیست کشورهای دعوت شده شامل آفریقای جنوبی، جمهوری دموکراتیک کنگو، نیجریه و نیجر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام