سرمقاله

عدم دریافت سیگنال‌ها به معنی نبود آنها نیست!

پیمان مولوی

شاید واژه اعتیاد، شما را یاد مواد مخدر و مشروبات الکی بیاندازد اما رفتارهای دیگری هم هستند که می‌توانند تبدیل به اعتیاد شوند.
ورزش‌کردن
افرادی که عادت به ورزش دارند، اگر روزی ورزش نکنند، احساس می‌کنند که روزشان کامل نشده است. در واقع آنها به این باور رسیده‌اند که ورزش اولویت زندگی‌شان است. آنها حتی از ورزش به عنوان راهی برای کنترل احساسات‌شان، از کاهش استرس گرفته تا عصبانیت، استفاده می‌کنند.
جراحی پلاستیک
جراحی پلاستیک هم می‌تواند تبدیل به اعتیاد شود. حتما دیده‌اید کسانی که بینی‌شان را عمل کرده‌اند، دوست دارند به دیگر اجزای صورت‌شان هم دست ببرند. به عنوان مثال وقتی فردی برای اولین بار بوتاکس می‌زند و چین و چروک‌هایش از بین می‌رود، دوست دارد که دیگر ایرادهای صورت‌اش را هم برطرف کند. در واقع میل انسان به دیدن زیبایی است که این اعتیاد را ایجاد می‌کند.
تتو
تحقیقات نشان داده که 45 میلیون آمریکایی روی بدن‌شان تتو کردند و از آن میان 32 درصد اعتراف کرده‌اند که به این کار اعتیاد دارند. اما چرا؟ این اعتیاد جنبه روانشناسی دارد. در حقیقت فکر شما روی بدن‌تان هم تاثیر می‌گذارد. اگر شما فکر کنید که با تتو ،دیگران نظرشان نسبت به شما تغییر خواهد کرد و اعتماد‌به‌نفس‌تان افزایش خواهد یافت، ترغیب می‌شوید که این کار را ادامه دهید.
خرید‌کردن
چرا اکثر آدم‌ها به خرید کردن اعتیاد پیدا می‌کنند؟ تحقیقات نشان داده که با پوشیدن لباس نو، ما حس بهتری نسبت به خودمان پیدا خواهیم کرد، علاوه بر آن احساس می‌کنیم که همه چیز در کنترل ما قرار دارد. اما چگونه بفهمیم که به این کار اعتیاد داریم؟ به رفتارتان دقیق‌تر شوید. اگر شما برای درمان ناراحتی، استرس یا عصبانیت‌تان به سمت خرید می‌روید، اگر سعی دارید که خرید نکنید اما نمی‌توانید جلوی خودتان را بگیرید و اگر قبض‌هایتان را از دید دیگران پنهان می‌کنید، بدانید که به خرید کردن اعتیاد دارید.
گوش دادن به موسیقی
عکس‌العملی که بدن ما نسبت به موسیقی نشان می‌دهد، مانند زمانی است که به آن غذا می‌دهیم. در واقع بدن ما با گوش کردن به موسیقی، دوپامین آزاد می‌کند. این ماده باعث می‌شود که بخواهیم این رفتار را بارها و بارها تکرار کنیم.
برنزه‌کردن
برنزه شدن در میان زنان و مردان جوان بسیار رواج دارد. تحقیقات نشان داده افرادی که پوست برنزه‌ای دارند، حس استقلال و اعتماد‌به‌نفس بالاتری دارند. اشعه UV، آندورفین تولید می‌کند، هورمونی که منجر به حس خوب در بدن می‌شود و به تبع شما را وادار می‌کند که بیشتر به این سالن‌ها سر بزنید.
افکار منفی
مهم نیست که فکرهای منفی شما در چه زمینه‌ای است، اضافه وزن یا ترس از آینده، اگر مدام ذهن‌تان درگیر افکار منفی باشد، به این حالت اعتیاد پیدا خواهید کرد. به افکاری که در سر دارید، فکر کنید. آیا شما مدام دیالوگ‌های منفی را با خودتان مرور می‌کنید؟ اگر این‌طور است، بهتر است که هر چه زودتر این عادت را کنار بگذارید.
بازی‌های ویدئویی
چه کسی از بردن بدش می‌آید. در واقع حس برنده بودن ما را وادار می‌کند که مدام برایش به رقابت بپردازیم. دنیای بازی‌های رایانه‌ای بسیار هیجان‌انگیزتر از دنیای واقعی است، از این‌رو پس از مدتی راهی برای تخلیه انرژی و استرس و در نهایت تبدیل به اعتیاد می‌شود.
عشق
افرادی که یک بار طعم عشق را چشیده‌اند، می‌دانند که چقدر زندگی بدون عشق سخت است. در واقع حس رمانتیک عاشقی می‌تواند اعتیادآور باشد. محققان پس از تحقیقات طولانی، به این نتیجه رسیده‌اند حسی که افراد برای پیدا کردن عشق دارند، درست مانند حسی است که افراد معتاد برای رسیدن به مواد تجربه می‌کنند.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام