سرمقاله

عدم دریافت سیگنال‌ها به معنی نبود آنها نیست!

پیمان مولوی

مرجع مقابله با انحصار ایتالیا دو شرکت اپل و آمازون را به خاطر اتخاذ سیاست‌های ضدرقابتی در فروش محصولات اپل و بیتس ۲۲۵ میلیون دلار جریمه کرد. حالا از این دو شرکت خواسته شده که به توافق انحصاری خود برای فروش محصولات بیتس در آمازون پایان دهند.
سازمان نظارت بر بازار ایتالیا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آمازون و اپل را به ترتیب ۶۸.۷ و ۱۳۴.۵ میلیون یورو جریمه کرده است. این سازمان مدعی است این دو شرکت در سال ۲۰۱۸ توافق کرده بودند که فقط برخی از فروشندگان برگزیده می‌توانند محصولات اپل و بیتس را در آمازون ایتالیا عرضه کنند. این رویکرد ظاهرا ناقض قوانین اتحادیه اروپا بوده و در زمینه رقابت برای قیمت‌گذاری اثر منفی گذاشته است.
اپل در واکنش به این حکم ضمن رد هرگونه خطا گفت: «ما برای کسب اطمینان از خرید محصولات اصل توسط مشتریان، همکاری نزدیکی با فروشندگان داریم و تیم‌های ویژه‌ای از متخصصان را در سراسر دنیا به کار گماشته‌ایم تا با همکاری پلیس، گمرک و بازرگانان مطمئن شوند که فقط محصولات اصل اپل به فروش می‌رسد.»
آمازون هم در بیانیه جداگانه‌ای به شدت با تصمیم این مرجع ایتالیایی مخالفت کرد و گفت: «نمی‌پذیریم که آمازون از محدود کردن فروشنده‌ها نفع می‌برد، چون مدل تجاری ما متکی بر موفقیت آن‌هاست. به موجب این توافق، مشتریان ایتالیایی می‌توانند جدیدترین محصولات اپل و بیتس را در فروشگاه ما پیدا کنند و به کاتالوگی دسترسی داشته باشند که دو برابر بیشتر از قبل متنوع شده و ضمن ارائه پیشنهادهای جذاب‌تر سرعت تحویل کالاها را افزایش داده است.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام