سرمقاله

عدم دریافت سیگنال‌ها به معنی نبود آنها نیست!

پیمان مولوی

مرسدس بنز به‌تازگی نسل جدید مدل افسانه‌ای و نمادین SL را با تحولاتی بزرگ نسبت به گذشته معرفی کرده است. شاید یکی از مهم‌ترین تغییراتی این خودرو نام آن باشد زیرا رودستر افسانه‌ای مرسدس حالا تحت نام مرسدس-آام‌گ به بازار عرضه می‌شود و روی همهٔ نسخه‌های آن نام AMG نقش می‌بندد. همچنین برای اولین بار، SL بجای سقف فلزی با سقف پارچه‌ای تولید می‌شود، برای اولین بار به سامانهٔ چهارچرخ محرک مجهز شده و برای اولین بار پس از چند نسل، با چهار صندلی به‌صورت ۲+۲ ارائه می‌شود. همهٔ این اولین‌ها موجب شده AMG SL به رقیبی برای پورشه ۹۱۱ تبدیل شود زیرا همهٔ این ویژگی‌ها سال‌ها است که در ۹۱۱ ارائه می‌شوند؛ بنابراین قصد داریم در اینجا این دو خودروی باسابقه و افسانه‌ای آلمانی را باهم مقایسه کنیم.
نسل جدید SL در طراحی بیرونی کاملاً ساختارشکنانه عمل کرده و تقریباً هیچ شباهتی به پیشینیان خود ندارد. قسمت جلویی خودرو کاملاً تحت تاثیر A کلاس و CLS طراحی شده و در اینجا همان چراغ‌های مثلثی بحث‌برانگیز دیده می‌شوند. همچنین ازآنجایی‌که SL حالا عضوی از خانوادهٔ مرسدس-آام‌گ شده، همهٔ نسخه‌های آن به جلوپنجرهٔ پانامریکانا مجهز هستند. در عقب خودرو نیز چراغ‌های افقی یادآور AMG GT4 هستند. درمجموع، استیل کلی AMG SL از حالت باوقار قبلی فاصله گرفته و بیشتر اسپرت شده است.
درمورد پورشه ۹۱۱ اما هرگز نمی‌توان چنین چیزی گفت زیرا این خودرو از ابتدای معرفی تاکنون کلیت طراحی خود را حفظ کرده و پورشه در هر نسل فقط آن‌را بروز کرده است؛ بنابراین نسل ۹۹۲ هم همچنان همان ظاهر سنتی با چراغ‌های جلوی گرد را دارد. ازاین‌رو، طراحی بیرونی این دو ماشین را می‌توان نقطهٔ مقابل یکدیگر دانست زیرا درحالی‌که مرسدس در نسل جدید SL سنت‌ها را کنار گذاشته و طراحی کاملاً جدیدی را ارائه کرده، پورشه کماکان به سنت‌های خود پایبند است.
مرسدس در طراحی داخل SL جدید سعی کرده تجمل و اسپرتی را با هم ارائه کند. به همین دلیل، به‌عنوان‌مثال، در اینجا نمایشگر عمودی روی داشبورد، S کلاس را به یاد می‌آورند درحالی‌که ویژگی‌هایی مثل‌ تریم فیبر کربنی و دوخت‌های متضاد در نسخهٔ SL63 حال و هوای اسپرتی ایجاد کرده‌اند.
SL و ۹۱۱ هردو خودروهایی چهارنفره هستند اما ترکیب صندلی‌های آن‌ها به شکل ۲+۲ است که این یعنی در هردو خودرو صندلی‌های عقب بسیار کوچک بوده و خیلی نمی‌توان روی آن‌ها حساب کرد. از لحاظ نوع سقف نیز هرچند ۹۱۱ در اصل یک کوپه است و SL صرفاً به شکل رودستر ارائه می‌شود اما پورشه نسخهٔ کابریولت هم دارد که می‌تواند رقیب مستقیمی برای SL باشد. سقف ۹۱۱ کابریولت هم مثل SL پارچه‌ای است.
AMG SL فعلاً فقط در دو مدل SL55 و SL63 معرفی شده است که هردو به پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربوی AMG مجهز هستند. این پیشرانه اما در نسخهٔ اول ۴۷۵ اسب بخار قدرت و ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند درحالی‌که در دومی به لطف بوست بیشتر توربوها، بهبود جریان هوا و تغییراتی در نرم‌افزار، خروجی آن به ۵۸۵ اسب بخار قدرت و ۸۰۰ نیوتن متر گشتاور افزایش پیدا کرده است. انتقال نیرو هردو نسخهٔ توسط یک گیربکس نُه سرعتهٔ اتوماتیک صورت می‌گیرد و هردو به‌صورت استاندارد به سامانهٔ چهارچرخ محرک4Matic مجهز هستند.
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام