سرمقاله

گورباچف و هواپیمای تک‌نفره آلمان غربی

پیمان مولوی

با توجه به اینکه ۱۳ استان کشور روز جمعه مرگ و میر صفر و یک نفر را داشته‌اند، اما دو شهر قرمز کرونایی شدند که ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با توجه به هشدارها در مورد ورود سویه جدید کرونا به کشور حائز اهمیت است.
به گزارش ایرنا، براساس آخرین تغییرات در نقشه رنگ‌بندی شهرهای کشور که از ۱۳ آذر ماه اعمال می‌شود، با عبور از خیز پنجم کرونا، تهران و ۱۴ مرکز استان دیگر در وضعیت آبی کرونا قرار گرفته، ۲۸۴ شهرستان در وضعیت آبی، ۱۵۳ شهرستان زرد، ۹ شهرستان نارنجی و شهرستان‌های طبس(خراسان جنوبی) و بهاباد(یزد) به علت افزایش روند بستری کرونا، مجددا در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفتند.
در عین حال در روز جمعه خراسان جنوبی، سمنان، خراسان شمالی، بوشهر، اردبیل، کردستان، گلستان و مازندران، هیچ موردی از مرگ و میر ثبت نکرده اند و در ‌سیستان و بلوچستان، زنجان، هرمزگان، قم و خوزستان، فقط یک بیمار کرونایی جان خود را از دست داده است. تلفات روزانه کرونا یکم آذر ماه و پس از ۲۳۴ روز دو رقمی شد و به ۹۷ نفر رسید. همچنین روز پنجشنبه ۱۱ آذر ماه تعداد تلفات روزانه کرونا ۷۶ نفر یعنی پایین‌ترین رقم پس از عبور خیز پنجم کرونا از کشور رسید.
آمارهای رسمی در کشور نشان از کاهش رعایت پروتکل‌ها بهداشتی تا زیر ۴۷ درصد دارد و اگر این روند به عادت همگانی تبدیل شود باید منتظر عواقب ناخوشایند آن بود، چنانکه هنوز شماری از عادی‌انگاران در بیمارستان‌ها روزهای سخت تجربه می‌کنند. اینکه سویه جدید کرونا این روزها آفریقا را به سمت دیگر قاره‌ها در نوردیده و هراس جهانی برای کم اثر شدن واکسیناسیون در پی داشته، نکته‌ای قابل تامل برای رجوع به روزهای نخست شیوع کرونا در کشور است که همه باید به خود سخت بگیریم تا شاهد روزهای سخت‌تری نباشیم.
هرچند بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفتم آذر ماه گفت، تا به امروز موردی از ابتلا به سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی شایع شده، در کشور گزارش نشده است، اما در کنار واکسیناسیون، مردم باید همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند تا از گزند کرونا و سویه‌های مرگبار آن در امان بمانند.
زدن واکسن باید عادی‌انگاری نشود
مصطفی صالحی‌وزیری مسئول آزمایشگاه مرجع کشوری کووید ۱۹ انستیتو پاستور ایران در این زمینه می‌گوید: زدن واکسن کرونا نباید عامل ساده‌انگاری هموطنان شود و همه باید از عادی‌انگاری به شدت پرهیز کنیم، تزریق واکسن همراه با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی، به خوبی در برابر ویروس کرونا از جمله «اومیکرون» محافظت می‌کند. مردم همچنان باید از ماسک استفاده کنند و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، از تجمعات و دورهمی‌ها پرهیز کنند.
این ویروس‌شناس ادامه می‌دهد: رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تزریق واکسن همزمان از ابتلا به بیماری پیشگیری می‌کند و بستری، ابتلا به نوع شدید و مرگ ناشی از کرونا را کاهش می‌دهد، افزایش مجدد مبتلایان به بیماری کرونا در اروپا، این موضوع را تایید می‌کند که مردم در کنار زدن واکسن، باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند تا از بروز موج‌های جدید بیماری جلوگیری شود.
کاهش محسوس بستری و مرگ از شاخص‌های تزریق واکسن کرونا
وی، کاهش شدت بیماری، میزان بستری و تعداد مرگ و میر را از مهم‌ترین شاخصه‌های واکسن‌های کرونا بیان و از مردم تقاضا می‌کند که در اسرع وقت واکسن بزنند.
صالحی تصریح می‌کند: واکسن مانند کمربند ایمنی در خودروها عمل می‌کند، هرچند جلوی تصادف را نمی‌تواند بگیرد، اما سرنشینان را در مقابل تصادف محافظت و جان آنان را حفظ می‌کند، به همین دلیل به مردم توصیه می‌شود واکسن دریافت کنند، البته در کنار آن، شیوه‌نامه‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی باید رعایت شود. با تاکید بر اینکه افراد واکسن زده ممکن است مبتلا به کرونا شوند، عنوان کرد: واکسن تا حدی از انتشار ویروس کرونا جلوگیری می‌کند.
شیوه‌نامه‌های بهداشتی روی سوش‌های کرونایی موثر است
علیرضا زالی فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونا استان تهران نیز در این زمینه می‌گوید: رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی روی همه سوش‌ها موثر است و در این شرایط همه باید دست به دست هم دهیم و بازگشت به رعایت دقیق و متعهدانه این شیوه‌نامه‌ها را محقق کنیم. پس از شکل‌گیری سوش جدید، استرس و ترسی جهانی شکل گرفته، این موضوع می‌تواند موجب شود آموزش با تاکید بیشتر اثرگذاری خوبی داشته باشد از این رو باید از این فرصت در جهت آموزش بهره گرفت.
زالی تصریح می‌کند: در حال حاضر دنیا به سویه جدید کرونا ویروس یعنی اومیکرون آلوده شده و این سوش الگوی پاندمی را به خود گرفته است. در حقیقت وقتی سوش جدید در پنج قاره دیده شود به معنای این است که پاندمی شده است. هر چه سوش‌ها با فرکانسی گسترده‌تر باشند خطرناک‌تر هستند؛ از این رو باید مراقبت‌های خود را در مبادی مرزی بیشتر کنیم، در حال حاضر اطلاعات کافی در مورد بیماری‌زایی جهش ویروس جدید نداریم اما قطعا سرایت‌پذیری بسیار بالایی دارد و جزو مشخصه‌های آن این است که بویایی و چشایی را درگیر نمی‌کند.
زالی ادامه می‌دهد: دو تا سه هفته زمان می‌برد که در مورد تاثیر سبد واکسن‌های موجود در جهان در مقابل سوش جدید اظهار نظر کرد، در شرایط موجود آنچه که از کشورهای آفریقایی در خصوص سوش جدید گزارش می‌شود و با توجه به قدرت شناسایی که در این کشورها اندک است می‌توان پیش‌بینی کرد که بسیار تعداد کمتر گزارش شده است.
خطر بازگشایی‌های همزمان با واریانت «اُمیکرون»
ناشناخته بودن امیکرون و حرکت آن به سمت قاره‌های دیگر سبب هراس شده و متخصصان نسبت به رعایت پروتکل‌ها تاکید بسیاری دارند. رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این خصوص تاکید کرد: در شرایطی که واریانت نگران‌کننده جدیدی به نام اُمیکرون شناسایی شده، بازگشایی‌های همزمان مقداری خطرناک بوده و می‌تواند منجر به گسترش بیماری شود. علیرضا ناجی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ارزیابی وضعیت بازگشایی‌های همزمان مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز فرهنگی و... با توجه به نزولی بودن موارد بروز کرونا در کشور، گفت: با وجود شناسایی واریانت اُمیکرون به عنوان یک واریانت نگران‌کننده در جهان، نگرانی از بازگشایی‌های همزمان و در عین حال درصد پایین رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به‌حق است. باید توجه کرد که در حال حاضر تمام کشورها شرایط‌شان را با توجه به شناسایی اُمیکرون تغییر داده‌اند. بسیاری از کشورها مجددا به محدودیت‌های شدید بازگشتند. همچنین بحث ممانعت از مسافرت در برخی کشورها مجددا ایجاد شده است.
لزوم انجام تست مجدد و اعمال قرنطینه برای تمام مسافران ورودی به کشور
ناجی گفت: البته درست است که از کشورهای آفریقایی به عنوان منشاء اُمیکرون صحبت می‌کنیم، اما باتوجه به گستردگی این ویروس، به طور کلی نمی‌توانیم روی کشور خاصی دست گذاشته و اعلام کنیم که ممانعت مسافرت از فلان کشور انجام شود. بلکه باید برای تمام مسافرانی که وارد کشور می‌شوند، تست مجدد انجام داده و آنها را قرنطینه کنیم.
بازگشایی‌های همزمان خطرناک است
وی تاکید کرد: در عین حال بازگشایی‌های همزمان هم در این شرایط مقداری خطرناک بوده و می‌تواند منجر به گسترش بیماری شود. وقتی که جامعه باز شده و تراکم ایجاد می‌شود، ‌ احتمال انتقال ویروس بیشتر می‌شود. حال اگر واریانتی مانند اُمیکرون وارد کشور شود، باتوجه به اینکه واریانتی است که می‌تواند از سیستم ایمنی و واکسیناسیون فرار کند، اصلا عاقلانه نیست که این اقدامات و بازگشایی‌های همزمان انجام شود. بنابراین باید اطلاعات دنیا را مرور کرده و خودمان هم اطلاعات تولید کنیم. باید نظارت‌مان بیشتر شده، پایش ژنتیکی کووید را افزایش داده و توجه بیشتری به شرایط کووید ۱۹ در دنیا داشته باشیم و اجازه ندهیم که اتفاقاتی که در پیک‌های چهارم و پنجم برایمان رخ داد، در پیک دیگری با اُمیکرون تکرار شود.
وی همچنین اظهار کرد: جدای از اُمیکرون، تا زمانیکه سطح واکسیناسیون‌مان را بالا نبریم، ‌بازگشایی‌های همزمان توصیه نمی‌شود. در حال حاضر باید بالای ۹۰ درصد جامعه علیه کرونا واکسینه شوند.
توصیه سازمان جهانی بهداشت در خلاء اطلاعاتی اُمیکرون
ناجی گفت: توصیه سازمان جهانی بهداشت بر این است که درست است که در خلاء اطلاعاتی در زمینه اُمیکرون به سر می‌بریم، ‌اما یکسری توصیه‌ها مانند پایش بیشتر در کشورها، تاکید مجدد بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی شامل ماسک زدن، حفظ فاصله اجتماعی، عدم ورود به تجمعات و قوانین درست و بررسی مبادی ورودی اعم از هوایی، زمینی و دریایی بسیار مهم است و باید بیش از پیش انجام شوند.
لزوم تزریق سریع دز بوستر برای سنین بالاتر از ۱۸ سال
وی ادامه داد: در عین حال علاوه بر این، توصیه‌هایی از سوی برخی کشورها مطرح شده که محورش بر روی تزریق واکسن و دز بوستر است. به عنوان مثال برخی کشورها اعلام کردند که تزریق دز بوستر را باید برای ۱۸ سال به بالا عمومی کنیم و زمان تزریق آن را هم کاهش دهیم. زیرا هرچقدر بتوانیم سیستم ایمنی را تقویت کرده و میزان آنتی‌بادی را بالا بریم، می‌توانیم در برابر واریانت‌ها مبارزه بهتری داشته باشیم. جدای از اینکه یک واریانت چقدر می‌تواند از سیستم ایمنی فرار کند، اما در هر صورت واکسن‌هایمان را کاملا بی‌تاثیر نکرده است. در عین حال افراد سالمند و کسانیکه به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، فورا به دز بوستر نیاز دارند. بعد هم تکمیل واکسیناسیون گروه سنی بالای ۱۲ سال است که به سرعت دز دوم هم برای آنها تزریق شود.
شرایط تزریق دز چهارم کرونا
وی با بیان اینکه در حال حاضر اهمیت تزریق دز بوستر بیشتر شده است، گفت: در عین حال در واکسن‌های مختلف بین سه تا شش ماه بعد از تزریق دز دوم، نیاز به تزریق دز بوستر وجود دارد. حتی درباره تزریق دز چهارم در افراد سالمند و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند هم توصیه‌هایی مطرح شده است. به طوری که اعلام شده که حداقل فاصله تزریق دز چهارم از دز سوم، سه ماه باشد. این‌ها توصیه‌هایی است که می‌توانیم مطرح کنیم که هم شامل اقدامات غیر درمانی و هم اقدامات درمانی است.
تزریق دز بوستر با واکسن‌هایی که کفایت بالاتری دارند
ناجی گفت: توصیه‌ دیگری که در زمینه واکسیناسیون مطرح شده، تزریق دز بوستر واکسن کرونا با واکسن‌های با کفایت بالاتر است. البته این موضوع بستگی به امکانات کشورها هم دارد. ما هم باید در کشورمان سعی کنیم که برای دز بوستر انتخاب‌های مناسب و با کفایت بالاتری را داشته باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام