سرمقاله

عروسی درعزای ملت!

محمدعلی وکیلی

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: بیش از ۵ هزار دستگاه آمبولانس در کشور در حال عملیات هستند که از این تعداد، حدود ۳ هزار دستگاه بالای ۱۰ سال عمر دارند و فرسوده هستند.
به گزارش مهر، جعفر میعادفر، در نخستین نشست خبری که روز شنبه در محل سازمان اورژانس کشور برگزار شد، گفت: در کشور ۳ هزار پایگاه اورژانس داریم که ۱۶۶۹ از این پایگاه‌ها در جاده‌ها هستند، همچنین ۵۰ پایگاه هوایی و ۲ پایگاه دریایی هم در کشور داریم.
میعادفر اظهار کرد: بیش از ۵ هزار دستگاه آمبولانس در کشور در حال عملیات هستند که فوریت‌های پزشکی را انجام می‌دهند؛ البته از این تعداد، حدود ۳ هزار دستگاه بالای ۱۰ سال عمر دارند و فرسوده هستند. ۲۴ هزار نفر نیروی انسانی در خانواده اورژانس مشغول به کار هستند که ۲۱ هزار نفر نیروی عملیاتی هستند و بقیه در دیسپچ‌ها مشغول به کار هستند.
رئیس سازمان اورژانس افزود: در ۸ ماهه اول امسال، اورژانس ۳ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۸۰ ماموریت داشته است که از این تعداد، ۲ میلیون ۵۳۶ هزار ماموریت شهری و ۷۲۳ هزار و ۲۷۱ ماموریت جاده‌ای بوده است.
میعادفر گفت: ماموریت‌های اورژانس امسال ۱۵ درصد رشد داشته است، در واقع در ماموریت‌های جاده‌ای ۲۲ درصد و در ماموریت‌های شهری ۸۸ درصد رشد داشته‌ایم. از ۳ میلیون ماموریت اورژانس در ۸ ماهه امسال، ۵۴۲ هزار و ۲۹۴ ماموریت مربوط به حوادث ترافیکی بوده است که از این تعداد ۴۲۲ هزار و ۷۵۵ بیمار به بیمارستان‌ها منتقل شده اند.
میعادفر گفت: ۲ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۱۵۲ مورد از ماموریت‌های اورژانس غیرترافیکی بوده است که از این تعداد حدود یک میلیون بیمار توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.
رئیس اورژانس کشور افزود: در ۸ ماهه اول سال ۱۸ هزار و ۳۶۷ مورد حادثه ویژه داشته‌ایم که از این تعداد ۱۲ هزار و ۷۹۴ مورد حوادث غیرترافیکی با ۲۶ درصد رشد و ۵ هزار و ۵۷۳ مورد ترافیکی با ۳۲ درصد رشد بوده است.
به گفته وی مصدومین ناشی از حوادث ترافیکی ۵ هزار و ۷۳۵ مورد و تعداد مصدومین ویژه ۲۸ هزار و ۳۲۵ نفر در ۸ ماهه اول امسال بوده است.
میعادفر گفت: ۱۱۷ مورد حادثه تصادف مربوط به اتوبوس در ۸ ماهه امسال رخ داد که در این حوادث، هزار و ۱۳۸ نفر مصدوم و ۶۴ نفر جان خود را از دست دادند. همچنین ۱۰۳ مورد حادثه برای مینی بوس‌ها رخ داد که ۸۸۰ نفر مصدوم و ۳۳ مورد در این حوادث جان خود را از دست دادند.
رئیس اورژانس کشور گفت: ۵۰ پایگاه اورژانس هوایی داریم که ۲ هزار و ۵۴۸ مورد ماموریت داشته‌اند و در این ماموریت‌ها ۲ هزار و ۵۲۸ بیمار به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.
به گفته وی ۳۱۶ مورد مادر باردار به وسیله اورژانس هوایی در ۸ ماهه اول امسال برای وضع حمل به مراکز درمانی منتقل شدند.
میعادفر تصریح کرد: ۱۳ مورد جا به جایی پیوند اعضا امسال از طریق نیروهای اورژانس انجام شده است. اورژانس تعداد محدودی بالگرد دارد که در عملیات‌ها از بالگردهای هوانیروز، هواناجا و سپاه استفاده می‌کنیم.
وی گفت: شماره ۲۴۷ یا سامانه بیماران سکته قلبی در امسال ۳ هزار و ۶۲ مورد تماس ثبت کردند و همچنین اورژانس مربوط به سامانه ۷۲۴ یا سامانه سکته‌های مغزی ۶ هزار نفر را به مراکز درمانی منتقل کردند.
وی گفت: ۳ سالی هست که نتوانستیم آمبولانسی تهیه کنیم، امیدواریم در بودجه سال آینده نگاه ویژه ای به اورژانس شود تا بتوانیم هزار تا ۱۵۰۰ دستگاه آمبولانس تهیه کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام