سرمقاله

عروسی درعزای ملت!

محمدعلی وکیلی

یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا به این راحتی تن به خواسته‌های حق ما نمی‌دهد، گفت: تیم مذاکره کننده کشورمان به مقاومت در برابر آمریکا ادامه دهد.
موسی الرضا ثروتی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دور اول مذاکرات هسته‌ای در وین، اظهار کرد: آمریکا به این راحتی تن به خواسته های حق ما نمی دهد. ایران خواهان رفع همه تحریم‌هاست، اما آمریکا می خواهد با طولانی کردن مذاکرات، ایران را خسته کرده تا قبول کند که فقط بخشی از تحریم ها تعلیق شود.
وی با اشاره به مذاکرات برجام در سال‌های قبل خاطرنشان کرد: وزیر خارجه وقت در مذاکرات برجام به تیم مذاکره کننده اعتماد کرد و متوجه نشد به جای لغو، تعلیق مذاکرات در برجام گنجانده شده بود. درواقع تیم آمریکایی با 150 نفر نیرو توانست خواسته‌های خود را در برجام بگنجاند. الان هم آمریکا دنبال لغو کامل تحریم‌ها نیست و شاید چند تحریم را لغو و چند تحریم را هم تعلیق کند. در حالی که رهبری و مجلس شورای اسلامی بر لغو تحریم‌ها تاکید دارند، اما آمریکا به این راحتی به خواسته ما تن نمی‌دهد.
این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپا نماینده آمریکا است و استقلالی از خود ندارد یا نمی خواهد رابطه خود با آمریکا را بهم بزند، تصریح کرد: چین و روسیه هم نمی توانند خیلی طرف ایران را بگیرند. چین حدود 500 میلیارد دلار با آمریکا مراوده تجاری دارد، اما با ایران کمتر از 30 میلیارد دلار بنابراین طبیعی است که چین نمی تواند به طور قاطع از ایران حمایت کند. روسیه هم که درگیر با تحریم هاست. در این شرایط ما باید روش اقتصاد مقاومتی را به پیش ببریم و همانطور که آمریکا با ما بازی می کند، ماهم با آنها بازی کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه اجماع جهانی علیه کشور ما وجود دارد، افزود: اروپا بخاطر تحریم ها با ما کار تجاری و اقتصادی نمی کند. چین و روسیه هم نمی توانند با ما همکاری تجاری داشته باشند. آنها هم به گونه ای تحریم ها را اجرا می کنند. اگر چین و روسیه همکاری می کردند، ما نیازی به مذاکره جدید برای احیای برجام نداشتیم. به هرحال نظام اکنون بر مواضع خود ایستاده و پیش از این تاکید کرده است که باید تحریم‌ها لغو شود، آمریکا تضمین بدهد که دیگر از برجام خارج نمی‌شود و خسارت خروج از برجام را به ایران پرداخت کند البته ما در مذاکره حرفی از پرداخت خسارت نزدیم و الان آمریکا باید یک گام عقب نشینی کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام