سرمقاله

عروسی درعزای ملت!

محمدعلی وکیلی

رئیس دفتر رئیس جمهوری در ارتباط با مذاکرات ۱+۴ گفت: در این مذاکرات کاملاً جدی هستیم. با اراده و جدیت و با برنامه وارد این دور از مذاکرات شده ایم. در این مذاکرات نتیجه گرا هستیم و به دنبال نتایج مناسب هستیم هدف نهایی ما برداشتن همه تحریم هاست.
به گزارش ایسنا به نقل از صدا و سیما، غلامحسین اسماعیلی در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما اظهار کرد: یکی از سیاست های کلی دولت سیزدهم برقراری ارتباط با دیگر کشورها، فعال کردن دیپلماسی و توجه به همسایگان است و در همین راستا حضور رئیس جمهوری در پانزدهمین اجلاس سازمان اکو با رویکرد توسعه روابط اقتصادی کشورهای عضو سازمان اکو در حوزه های گوناگون شکل گرفت.
وی ادامه داد: انتخاب یک رابطه آسیامحور در عرصه های تجاری، انرژی، محیط زیست و همچنین استفاده از اقتصاد دیجیتال و پلتفرم های گوناگون آن و ارتباط فیبر نوری میان کشورهای عضو سازمان و کشورهای همسایه با یکدیگر از دیگر رویکردها و اهداف رئیس جمهوری در این دوره از اجلاس سازمان اکو بشمار می رود.
وی تصریح کرد: علاوه بر اهداف و برنامه هایی که در دستور کار اجلاس قرار داشت دیدگاه های رئیس جمهوری سبب شد تا در حاشیه اجلاس با روسای جمهوری کشورهای شرکت کننده ملاقات های دوجانبه ای انجام دهیم، کشورهای پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه‌، ازبکستان از آن جمله هستند. در این نشست های دوجانبه موضوعاتی از قبیل توسعه روابط حمل و نقل، انتقال انرژی به خصوص گاز - که البته در این مورد توافقات سه جانبه به عمل آمد - بررسی و نیز دستاوردهای خوبی در حوزه امنیت بویژه در مورد اوضاع افغانستان حاصل شد. اسماعیلی گفت: لزوم روی کار آمدن یک دولت فراگیر که در برگیرنده همه اقوام و ملیت‌ها باشد از جمله موضوعاتی بود که با روسای جمهوری کشورهای همسایه با افغانستان به بحث و مذاکره گذاشته شد؛ روی هم رفته این سفر دستاوردهای بسیاری در خصوص مسائل تجاری، سیاسی و اجتماعی داشت. رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: نگرش تمام کشورهای عضو و روسای جمهوری شرکت کننده در پانزدهمین اجلاس سازمان اکو هم به لحاظ نقش اولیه ایران در تاسیس سازمان همکاری های اقتصادی اکو و هم به لحاظ پیشینه و تمدن و جایگاه ایران در منطقه و هم به جهت رویکردهایی که دولت سیزدهم اتخاذ کرده بخصوص توسعه دیپلماسی همسایه محور، سبب شد تا سایر اعضاء و حضار مشتاقانه با رئیس جمهوری کشورمان در مذاکرات و نشست ها از موضع اعتماد و متناسب با شان و جایگاه ایران رفتار کنند، در همین راستا بسیاری از سوء تفاهم هایی که در گذشته بوجود آمد در این مدت کوتاه رفع شد.
تحریم‌ها وجود دارد، اما قابل خنثی‌سازی است
وی گفت: در حال حاضر بر اثر تحریم های ظالمانه با ناملایمات و مشکلاتی مواجه هستیم اما در گام اول معتقد به خنثی سازی تحریم ها هستیم؛ معتقدیم با ارتباطات کاملا اصولی با کشورهای منطقه می توانیم آنها را خنثی کنیم و در گام های بعدی هم رفع تحریم‌ها را انجام خواهیم داد، اما تا همین مرحله هم نشان دادیم با وجود تحریم‌ها، با اراده قوی و ورود به موضوعات از موضع اقتدار توانسته ایم کارمان را پیش ببریم. مردم به یاد می آورند روزی در ایران گفته می شد که نمی توانیم بخاطر FATF واکسن کرونا وارد کنیم، اما امروز می‌بینید که ۱۲۰ میلیون دوز واکسن وارد ایران شد. این عمل با وجود تحریم ها اتفاق افتاد. تحریم ها وجود دارد اما قابل خنثی سازی است البته اگر اهل فکر و اندیشه باشیم.
با اراده و برنامه وارد این دور از مذاکرات شده‌ایم
رئیس دفتر رئیس جمهوری در ارتباط با مذاکرات ۱+۴ گفت: در این مذاکرات کاملاً جدی هستیم. با اراده و جدیت و با برنامه وارد این دور از مذاکرات شده ایم. در این مذاکرات نتیجه گرا هستیم و به دنبال نتایج مناسب هستیم هدف نهایی ما برداشتن همه تحریم هاست.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به سفرهای استانی اقای رئیسی گفت: برخی از رسانه ها نوشته و گفته بودند که آقای رئیسی در۱۰۰ روز حدود ۱۰ سفر استانی داشت، اما این رقم دقیق نیست رئیس جمهوری بیش از این میزان سفر استانی انجام داده است.
ادعای انتصابات فامیلی خلاف واقع است
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره خبررسانی هایی که در زمینه انتصابات خانوادگی در دولت انجام شده بود، گفت: این از ظلم ها و خطاهایی بود که برخی از افراد در حق این دولت انجام دادند و ذهنیت سازی غیر واقعی در جامعه انجام شد؛ بسیاری از افرادی که این ادعا را کردند همکاران به آن ها مراجعه کردند تا مصداق را بگویند اما هر کدام از مصادیقی را که گفتند خلاف واقع بود.
وی اضافه کرد: خواستند به اعتمادی که دولت در دل مردم ایجاد کرده است آسیب بزنند و شاید هم عامدانه بود؛ زمانی که دیدند در نظرسنجی‌های داخلی و بین‌المللی، این دولت و رئیس جمهوری بعد از انتخابات رشد فزاینده محبوبیت‌های اجتماعی پیدا کرده است به داستان سرایی و ادعای انتصابات فامیلی پرداختند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: البته برخی افراد از جمله نمایندگان مجلس گفتند که می خواستند تذکر دهند تا دولت گرفتار این وضعیت نشود و دولت هم این تذکر را می پذیرد و تا کنون گرفتار این وضعیت نشدیم و گرفتار هم نخواهیم شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام