سرمقاله

عروسی درعزای ملت!

محمدعلی وکیلی

گروه فرهنگ و هنر – تقریبا دو سال می‌شود که بسیاری از شهرهای کشور نوای دلنشین موسیقی زنده و صحنه‌ای را نشنیده‌اند. اما حالا که کم‌کم به نظر می‌رسد قرار است این طلسم دو ساله بشکند، این بار قیمت‌های عجیب بلیت‌های کنسرت راه را برای حضور دوست‌داران موسیقی سخت کرده است.
تقریبا اوایل اسفند سال 98 آخرین کنسرت‌ها با حضور مردم روی صحنه رفتند و از زمانی که اعلام شد ویروس کرونا به کشور ما هم رسیده بنا به دستور وزارت ارشاد، برگزاری کلیه فعالیت‌های فرهنگی و هنری به حالت تعلیق درآمد. گرچه در این 22 ماه، سینما و تئاتر کج دار و مریز توانستند فعالیت کنند اما کنسرت‌های موسیقی کاملا تعطیل بودند. البته در میانه تابستان سال 99 تلاش‌هایی برای برگزاری چند کنسرت در محوطه‌های باز در جزیره کیش انجام شد اما به نتیجه خاصی نرسید. در طول این مدت البته هنرمندان موسیقی دست روی دست نگذاشتند و سعی کردند با برگزاری کنسرت‌های آنلاین چراغ موسیقی را روشن نگه دارند.
اما از آنجا که سینما و تئاتر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کارشان را از سر گرفته بودند، بارها هنرمندان نامه‌نگاری‌های مختلفی کردند تا کنسرت‌ها هم تحت همین شرایط برگزار شوند. در پی همین تلاش‌ها سیدمحمد مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزیر ارشاد، در 21 اردیبهشت امسال از ستاد ملی مبارزه با کرونا برای قرار گرفتن موسیقی در گروه شغلی ۲ و برقراری امکان از سرگیری دوباره برگزاری کنسرت‌ها، بار دیگر تبعیض صورت‌گرفته میان اهالی موسیقی با دیگر هنرها را یادآوری کرد. او نوشت: «عطف به نامه قبلی مبنی‌بر تجدیدنظر در گروه‌بندی مشاغل و پیرو جلسه کارگروه کارشناسی کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درباره قرار گرفتن سینما و تئاتر در گروه ۲ مشاغل به آگاهی می‌رساند، بسیاری از اجراهای صحنه‌ای موسیقی در گونه‌های ردیف دستگاهی، نواحی و کلاسیک در سالن‌های کوچک و معمولا با مخاطبان محدود برگزار می‌شود و از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تعداد محدود تماشاگران با استفاده از درصدی از ظرفیت سالن با اجرای تئاتر و نمایش فیلم مشابهت دارد. پس مقتضی است در گروه ۲ مشاغل قرار بگیرد تا امکان برگزاری این گونه اجراها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میسر شود.»
درخواستی که حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی نیز در تایید آن گفت: «آیا ما می‌دانیم نزدیک به ۱۶ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در ارتباط کامل با موسیقی هستند؟ این‌ها باید در این شرایط چه کنند؟ اکنون که اجراهای زنده موسیقی تعطیل شده‌اند آیا ما می‌دانیم این عزیزان با چه شرایطی مشغول زندگی هستند؟ آیا فهمیده‌ایم حالا که بسیاری از کنسرت‌ها در تعطیلی محض هستند این هنرمندان چگونه زندگی خود را اداره می‌کنند؟ به هر حال این دیدگاه غلطی است که در موسیقی فقط همه چیز را با سلبریتی‌ها ارزیابی کنیم. چرا که غیر از این افراد شناخته‌شده، هنرمندان شریفی در حوزه موسیقی حضور دارند که به شدت در انتظار آمدن روی صحنه و اجرای برنامه مقابل مخاطبان به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند.»
به هر حال با وجود همه این‌ها باز هم شاهد برگزاری کنسرتی در کشور نبودیم. تا اینکه چندی پیش خبرهای خوبی در این زمینه به گوش رسید. محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ ۱۵ آبان در برنامه زنده «نگاه یک» شبکه یک سیما حضور یافت و با اشاره به نحوه فعالیت‌های هنری در دوران کرونا گفت: من معتقدم که با کرونا باید زندگی کرد. خوشبختانه زمینه‌های عادی سازی فعالیت‌های کشور در دوران کرونا فراهم شده است.
او افزود: بر اساس نظرسنجی‌ها بیشترین میزان مصرف فرهنگی و هنری ما در حوزه موسیقی است. امیدوارم هنرمندان موسیقی به میدان بیایند و اجرای کنسرت‌ها در شهرهای مختلف آغاز شود. در این رابطه ثبت‌نام را رسما شروع کردیم و امیدواریم تا انتهای آبان کنسرت‌ها را دوباره آغاز کنیم. کمی بعد محمدحسین توتونچیان، مدیر یکی از سایت‌های فروش بلیت کنسرت در گفت‌و‌گویی با ایرنا اعلام کرد که بهای بلیت‌های اجراهای زنده موسیقی در تهران زیر ۴۰۰ هزار تومان و کمتر از قیمت بلیت‌های کنسرت‌های کیش در نظر گرفته می‌شود.
این در حالی ‌است که قبل از شیوع کرونا بلیت‌هایی با قیمت بالای ۲۰۰ هزار تومان برای کنسرت‌های تهران مورد مناقشه و انتقاد بسیاری صاحب‌نظران بود ولی افزایش قیمت بلیت کنسرت‌ها یکی از راهکارهایی خواهد بود که بالاجبار برای جبران خسارات اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا شاهد آن خواهیم بود.
وی همچنین اشاره کرد سالن‌های برگزار کننده کنسرت موظف شدند شیوه‌نامه‌های بهداشتی مانند قرار دادن دستگاه‌‌های مجهز به تهویه و ضد عفونی‌کننده، اجباری کردن استفاده از ماسک حین ورود و خروج افراد به سالن‌ها و سرعت بخشیدن به ورود و خروج افراد و حفظ فاصله را رعایت کنند.
با این حال تا این لحظه سایت‌های معتبر بلیت فروشی کنسرت‌ها فروش بلیت هیچ کنسرتی را آغاز نکرده اند؛ اما اخبار رسیده از دفتر موسیقی حاکی است درخواست‌های صدور مجوز برای برگزاری کنسرت در تهران در حال ارسال است.
هر افزایش بهایی در رابطه با مراحل مختلف برگزاری یک کنسرت از اجاره بهای سالن گرفته تا هزینه تبلیغات بر قیمت بلیت کنسرت‌های هنرمندانی که به هر شکل هم دلتنگ حضور در کنار هوادارانشان هستند و از طرف دیگر نگران آینده حرفه‌ای خود؛ بر افزایش قیمت بلیت اثر خواهد گذاشت اما آنچه مشخص کننده خواهد بود عزم نهادهای دولتی در کنترل افزایش هزینه هایی است که مستقیما به تصمیمات آنها بستگی دارد.
محسن رجب‌پور، مدیر عامل شرکت ترانه شرقی و یکی از تهیه‌کنندگان موسیقی، نیز گفت: مواردی که همواره در تمام جلسات مورد توجه تهیه‌کنندگان بوده نشان از تمرکز بر این مهم دارد که قیمت بلیت‌ها افزایش چندانی نداشته باشد تا برای مخاطبان برنامه‌های زنده موسیقی هم نیز موجب نارضایتی نشود.
وی از سیستم محاسباتی خاصی سخن گفت که با توجه به نوسانات تورم، به متوسط قیمتی منجر شود که هم در کف هزینه‌ها و هم در سقف هزینه‌ها نه تهیه‌کننده ضرر کند و نه مخاطبان با محدودیت‌های مالی مواجه شوند.
گرچه حالا شاهد برگزاری کنسرت در کیش آن هم با قیمت‌های بالا هستیم، اما هنوز هم خبری از کنسرت در تهران نیست. توتونچیان در گفت‌وگو با مهر ضمن ارائه توضیحاتی درباره دلایل برگزار نشدن کنسرت‌ها در تهران علیرغم اعلام آمادگی وزارت ارشاد برای صدور مجوزها گفت: طی روزهای گذشته تلاش‌های زیادی برای از سرگیری اجراهای زنده موسیقایی در تهران با در نظر گرفتن پروتکل‌های بهداشتی چه از ناحیه تهیه‌کنندگان و کنسرت‌گذاران و چه از ناحیه دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت. اما یکی از نکات مهمی که در این میان مورد توجه قرار گرفته، بحث قیمت بلیت کنسرت‌ها به ویژه در سالن‌های بالای ۱۵۰۰ نفر است که به هیچ وجه اراده‌ای برای افزایش وجود ندارد؛ چرا که دست‌اندرکاران برگزاری کنسرت‌ها دوست دارند همه اقشار جامعه از مزایای برگزاری کنسرت در این شرایط ویژه بهره‌مند شوند. این یک سیاست کلی است که همه فعالان برگزاری کنسرت‌ها روی آن تاکید دارند.
حالا همه می‌گویند که قیمت‌های درنظر گرفته‌شده باعث عدم استقبال موسیقی‌دوستان از کنسرت‌ها خواهد شد. حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی، در همین رابطه گفته است: در حالی که می‌دانیم متاسفانه فعالیت‌های هنری به مرکز شهر و بالا متمرکز شده است و این یکی از مصیبت‌ها تبدیل شده است که باید اینجا اشاره کنم که متاسفیم که اجراهای موسیقی‌مان در سال‌ها با بلیت های بسیار گران برگزار می‌شود و موسیقی از دسترس توده مردم و مخاطبان مهم و اصلی موسیقی دور بوده است. طبقه متوسط جامعه، بدنه‌ی کارمند و دانشجوی جامعه امکان کنسرت رفتن ندارد و اگر هم بتواند شاید سالی یکبار! ما باید هزینه‌های اجراهای موسیقی را پایین بیاوریم در صورتی که تمام سالن‌ها دولتی یا متعلق به شهرداری هستند. البته ساختار سالن‌ها هم به شکلی شده که باید خودشان هزینه‌های خودشان را تامین کنند و از جایی حمایت نمی‌شوند. مثل همین خانه هنرمندان که شاید مهمترین مرکز هنری ایران در جهان باشد.
حالا پرسش این است که چه قشری می‌توانند از پس بلیت‌های 400 هزار تومانی بربیایند؟ آیا کیفیت موسیقی ارائه شده در همه این کنسرت‌ها در حدی است که مخاطب بعد از پرداخت این مبلغ راضی از سالن بیرون بیاید؟ به نظر می‌رسد مسئولان باید راهکار تازه‌ای برای تعیین قیمت بلیت کنسرت‌ها بیایند تا شاید بار دیگر موسیقی، هنری در دسترس برای همه مردم باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام