سرمقاله

عادل فردوسی‌پور و مهاجرت نخبگان

آرین احمدی

شامگاه شنبه منابع محلی از شنیده شدن صدای انفجار شدید در آسمان نطنز خبر دادند.
به گزارش فرارو، شامگاه شنبه خبرگزاری‌ها از شنیده شدن صدای انفجار شدید در آسمان ‌نطنزخبر دادند.
ابتدا ایرنا نوشت: «افراد محلی از شنیدن صدای دو انفجار در منطقه بادرود در حدود ۲۰ کیلومتری سایت نطنز خبر می‌دهند. سایت نطنز یکی از تاسیسات اصلی هسته‌ای ایران است. پس از آن فرماندار نطنز گفت: «هنوز جزئیات دقیقی از این موضوع در دست نیست و به محض مشخص شدن شرح ماجرا اعلام خواهد شد.»
در ادامه فارس نوشت: «شنیده‎های غیررسمی از انهدام یک پهپاد ناشناس حکایت دارد.» فارس صدای انفجار را مهیب گزارش کرد. خبرگزاری نسیم هم گزارش داد: «شدت انفجار در نطنز به حدی بود که موج انفجار باعث آسیب به در بعضی خانه‌ها شده است.» در همین حال شبکه خبر صداوسیما درباره علت صدای انفجار شدید در نطنز اعلام کرد «بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از نطنز یک موشک پدافندی با هدف آزمایش واکنش سریع به تهاجم احتمالی شلیک شده. این موشک پدافندی با هدایت سایت پدافندی منطقه در آسمان منفجر شده.»
فرمانده پدافند هوایی منطقه نطنز هم در این رابطه گفت: «ساعتی پیش برای ارزیابی آمادگی میدانی، یکی از سامانه‌های موشکی منطقه آزمایش شد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.» او افزود: «برای ارزیابی سامانه‌های مستقر در منطقه، این گونه تمرینات در فضای کاملاً امن و با هماهنگی کامل شبکه یکپارچه پدافندی صورت می‌گیرد.» در ادامه یک منبع مطلع محلی در گفت‌وگو با ایرنا گفت: انفجار در منطقه کویری شهرستان نطنز ارتباطی با تاسیسات هسته‌ای نداشته و هیچ گونه آسیب و یا تلفاتی نیز در بر نداشته و موضوع در دست بررسی قرار گرفته است. وی که خواست نامش اعلام نشود، یادآورشد: این انفجار ساعت ۲۰ و ۱۵ دقیقه شنبه در آسمان شهرستان نطنر در منطقه کویری اتفاق افتاده و ربطی به تاسسیات هسته‌ای نظر ندارد. وی با بیان اینکه هیچگونه درگیری هوایی در منطقه روی نداده است، اظهار کرد: این تک شلیک پدافندی در منطقه کویری این شهرستان جای هیچگونه نگرانی ندارد و موضوع در دست بررسی است. در همین حال امیر شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش، در گفت‌وگو با بخش خبری ساعت ۲۱ با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر انفجار در منطقه نطنز و در محدوه تاسیسات هسته‌ای، گفت: «ساعتی پیش برای ارزیابی آمادگی میدانی یکی از سامانه‌های موشکی منطقه آزمایش شد و این آزمایش برای ارزیابی سامانه‌های مستقر در منطقه صورت گرفت.» سخنگوی ارتش افزود: «اینگونه تمرینات در فضای کاملاً امن و با هماهنگی کامل شبکه یکپارچه پدافندی صورت می‌گیرد و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام