سرمقاله

عروسی درعزای ملت!

محمدعلی وکیلی

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در کاهش تلفات را واکسیناسیون گسترده دانست و گفت: اکثر افرادی که بدلیل ابتلا به کرونا بستری می‌شوند، بدحال هستند و یا فوت می‌کنند، واکسن نزده و یا به طور کامل(دو دُز) واکسینه نشده بودند.
به گزارش ایرنا ، محمدمهدی گویا با بیان این مطلب اظهار کرد: هیچ وقت واکسیناسیون به تنهایی عامل کاهش موارد ابتلا و مرگ و میر نیست. واکسیناسیون یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش ابتلا و فوت است و از سوی دیگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه عدم حضور دسته جمعی در اجتماعات مختلف که بارها تاکید شده، می‌تواند در کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا موثر باشد. موج ششم بیماری کرونا می‌تواند در کشور ایجاد شود و دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. هنوز به واکسیناسیون کامل و با پوشش بالا دست پیدا نکرده‌ایم. فرا رسیدن فصل سرما، حضور در اجتماعات و بازگشایی مدارس اگر کارشناسی نشده و حساب نشده باشد می‌تواند باعث افزایش موارد بیماری در کشور شود و ما را به سمت موج ششم بیماری ببرد.
وی خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا داریم که علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، افرادی که هنوز برای واکسیناسیون اقدامی نکرده‌اند، به سرعت این کار را انجام دهند. واکسیناسیون دانش‌آموزان برای ما خیلی مهم است و پوشش واکسیناسیون در این گروه سنی باید افزایش پیدا کند تا اطمینان خاطر بیشتری داشته باشیم. یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در کاهش میزان مرگ و میر در کشور، واکسیناسیون گسترده به ویژه در سه چهار ماه اخیر بوده است. اکثر افرادی که در بیمارستان‌ها به دلیل ابتلا به کرونا بستری می‌شوند، بدحال هستند و یا فوت می‌کنند، واکسن تزریق نکرده و یا به طور کامل(دو دُز) واکسینه نشده بودند.
گویا تصریح کرد: متاسفانه هنوز سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، راضی‌کننده نیست و کمتر از ۴۵ درصد است البته میزان رعایت پروتکل‌ها در نقاط مختلف کشور، متفاوت است به گونه‌ای که در برخی شهرستان‌ها به بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد اما در برخی دیگر کمتر از ۴۰ درصد است. افزایش سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور نیاز به تبلیغات، اطلاع‌رسانی و گفت‌وگوی محلی با مردم در مناطق مختلف دارد.
وی یادآور شد: ابتلا به بیماری زونا و سرخک هیچ ارتباطی به بیماری کرونا ندارد اما هر کدام از این بیماری به درجاتی، سیستم ایمنی بدن را درگیر می‌کنند. اگر فردی به زونا یا سرخک مبتلا شود چون سیستم ایمنی او، ضعیف می‌شود و در صورتی که به کرونا نیز مبتلا شود، نوع کرونا در این فرد، ممکن است شدیدتر باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام