سرمقاله

مردم مقابل مردم

ژوبین صفاری

سامانه مدیریت و نظارت هوشمند قرنطینه کرونا تحت عنوان «امید»، قرار است به یاری بخش گردشگری و ممانعت از تعطیلی آن در دوران شیوع سویه‌های نوظهور این ویروس بیاید، اما هنوز خبر از اجرایی شدن آن نیست.
به گزارش ایرنا، حدود دو سال شد که کرونا مهمان دنیا و ایران است و هر روز این ویروس به شکل سویه جدیدی نمایان می شود، کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که راهکار مقابله با شیوع این بیماری، اعمال قرنطینه سراسری نیست. بسیاری از کشورهایی که توانسته‌اند مقابله با این بیماری را به نحوی مدیریت کنند که کمترین خسارت به کسب و کارها وارد شود، از قرنطینه هوشمند بهره برده‌اند.
در این روش همه افراد قرنطینه نمی‌شوند، بلکه تنها افرادی که مبتلا به کرونا می‌شوند و یا واکسن تزریق نکرده اند، دارای محدودیت‌ هایی می‌شوند. در ایران نیز از چند ماه قبل مسئولان خبر از آغاز قرنطینه هوشمند، در بستر سامانه ای به نام امید دادند.
بر اساس طرح مدیریت هوشمند کرونا، قرار است از تردد افرادی که واکسن نزده‌اند و یا اینکه مبتلا به کووید ۱۹ هستند، جلوگیری شود و در قرنطینه بمانند. افرادی که واکسینه نشده‌اند از دریافت خدمات عمومی محروم می‌شوند و از حضور کارمندانی که واکسن نزدند در محل کار نیز جلوگیری شود.
با اجرای این طرح افرادی که به هر دلیلی واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند اجازه ندارند سفر کنند مگر آنکه تست PCR منفی با مهلت ۷۲ ساعت در اختیار داشته باشند.
براساس پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نیز در اطلاعیه شماره ۲ خود جزئیات طرح مدیریت هوشمند بیماری کرونا در بستر امید را تشریح کرد.
در این اطلاعیه از آغاز طرح خبر داده و هدف از اجرای آن مدیریت، کنترل و نظارت هوشمند بیماری کرونا از طریق تبادل اطلاعات بر خط در بستر سامانه امید به منظور ایجاد تعادل در زندگی روزانه شهروندان و صیانت از سلامت آنان عنوان شد.
این طرح به صورت فازبندی شامل دستگاه‌های اجرایی، حمل و نقل درون شهری، واحدها و فعالیت‌های صنفی، حمل و نقل برون شهری و تردد خودروهای شهری خواهد شد. اما با وجود این‌ها هنوز شاهد راه‌اندازی این سامانه در فضای گردشگری کشور نیستیم.
وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با وجود پیگیری‌های مداوم ایرنا درباره اتصال یا عدم اتصال به سامانه امید پاسخی نداند و حرمت‌الله رفیعی، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جمشید حمزه‌زاده، رییس جامعه هتل‌داران ایران اعلام کردند هنوز اطلاع دقیقی از زمان اتصال این سامانه ندارند.
رفیعی با بیان اینکه بارها در پیک‌های کرونایی اعلام شد آژانس‌های مسافرتی از اسامی بیماران کرونایی مطلع می‌شوند تا برای آن‌ها بلیط صادر نشود، گفت: تا کنون هیچ دسترسی به این سامانه نداشتیم. هم اکنون نیز در جریان زمان مرتبط شدن به سامانه امید نیستیم.
وی با اشاره به جلوگیری از ورود مسافران به هواپیما در فرودگاه به دلیل ابتلا به بیماری کرونا، گفت: وقتی برای فردی بلیط صادر می‌شود، مسافر حق سوار شدن به هواپیما را دارد درحالی که اگر فردی بیمار است باید از ابتدا برای وی بلیط صادر نشود. ولی ما تاکنون دسترسی به سامانه ای برای آگاهی از افراد مبتلا به کرونا نداریم.
جمشید حمزه‌زاده، رییس جامعه هتلداران ایران، نیز ضمن اعلام این که پرسنل هتل‌ها صددرصدشان واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، گفت: هتل‌ها تمام شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت می کنند اما هیچ اطلاعی از مسافران مبتلا به کرونا ندارند.
وی دسترسی مسئولان هتل به این اطلاعات را ضروری دانست و گفت: قطعا در صورت اتصال به این سامانه از پذیرش بیماران کرونایی جلوگیری می‌کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام