سرمقاله

مردم مقابل مردم

ژوبین صفاری

اولین جلسه دوره جدید پارلمان عراق پس از چند ساعت وقفه، عصر امروز آغاز شد اما به دلیل درگیری بین نمایندگان، جلسه متوقف شده و باز هم به تعویق افتاد.
به گزارش ایسنا، اولین جلسه دوره جدید پارلمان روز یکشنبه با تاخیر چند ساعته آغاز شد. اولین جلسه پارلمان جدید عراق قرار بود راس ساعت یازده صبح با حضور قانونگذاران عراقی و به منظور تعیین رئیس جدید و معاونان اول و دوم وی برگزار ‌شود اما از ساعت یازده به ساعت ۱۵ موکول شد و بعدا یک ساعت دیگر هم به تعویق افتاد و اولین جلسه پارلمان جدید راس ساعت ۱۶ به وقت محلی آغاز شد.
در ابتدا، جلسه افتتاحیه پنجمین دور پارلمان عراق به ریاست «محمود المشهدانی»، رئیس سِنی پارلمان آغاز شد و نمایندگان پارلمان سوگند یاد کردند.
در این میان نمایندگان کُرد پارلمان در جلسه رسمی پارلمان ملی عراق به زبان محلی کردی سوگند یاد کردند. پس از مراسم سوگند، گروه‌ «چارچوب هماهنگی شیعیان عراق» (شامل گروه‌های شیعه و برخی از احزاب سنی و کُرد معترض به نتایج انتخابات پارلمانی) سندی را به رئیس موقت پارلمان عراق تقدیم کردند که در آن اسم ۸۸ اسم نماینده ذکر شده بود و خود را به عنوان فراکسیون اکثریت همزمان فراکسیون صدر وابسته به جریان صدر سندی شامل اسامی ۷۶ نماینده را به رئیس جلسه پارلمان ارائه و اعلام کرد که آنها فراکسیون اکثریت هستند.
همین موضوع باعث شد تا میان نمایندگان دو طرف در داخل صحن پارلمان درگیری ایجاد و جلسه به هرج و مرج کشیده شود.
برخی منابع خبری می‌گویند که «محمود المشهدانی» مسن‌ترین نمایندە پارلمان جدید عراق که ریاست جلسه را برعهده داشته در جریان این درگیری‌ها، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و برخی منابع دیگر می‌گویند که به دلیل بد شدن شرایط جسمانی‌اش، جلسه پارلمان را ترک کرد و به بیمارستان منتقل شد.
در پی این رویدادها جلسه به حالت تعلیق درآمد.
پارلمان عراق، در حالی امروز کار خود را آغاز کرد که از انتخابات پارلمانی این دوره حداقل سه ماه گذشته است.
برای این دور از ریاست پارلمان عراق، رقابت تنگاتنگ میان «محمد الحلبوسی» رئیس سابق پارلمان و «محمود المشهدانی» رئیس اسبق پارلمان وجود دارد و طبق عرف سیاسی عراق که از اولین انتخابات در سال ۲۰۰۵ ادامه داشته، سمت ریاست پارلمان به گروه‌های اهل سنت، پست ریاست جمهوری به کردها و سمت نخست وزیری به شیعیان اختصاص دارد. دستیابی به منصب ریاست پارلمان مستلزم جمع آوری ۱۶۵ رای از ۳۲۹ نماینده است. در اولین اقدام پس از انتخاب رئیس پارلمان، باب نامزدی ریاست‌جمهوری به دستور رئیس پارلمان باز خواهد شد و نامزد ریاست‌جمهوری برای دستیابی به این پست نیازمند رای دوسوم اعضای پارلمان (دستکم ۲۱۰ نفر) است.
رئیس‌ جمهوری جدید هم نامزد پیشنهادی فراکسیون اکثریت را مامور تشکیل کابینه ظرف ۱۵ روز خواهد کرد.
همچنین ایرنا در گزارشی نوشت: اولین جلسه دوره جدید پارلمان عراق با حاشیه‌هایی همراه بود که مهمترین آن، کفن‌پوشی نمایندگان جریان صدر در صحن پارلمان و ورود نمایندگان برخی از احزاب سیاسی با «توک توک» (سه‌چرخه) است.
نمایندگان جریان صدر عراق لحظاتی قبل از آغاز به کار پارلمان، در یکی از تالار‌های مجلس به صورت کفن‌پوش حاضر شده و تشکیل جلسه دادند.
از سوی دیگر، نمایندگان دو جنبش عراقی «امتداد» و «نسل جدید»، در حرکتی نمادین شبیه تظاهرات معترضان اکتبر ۲۰۱۹ در میدان التحریر بغداد، پیش از ورود به پارلمان در اقدامی نمادین با چندین «توک‌توک» (سه‌چرخه) (که نماد تظاهرات اکتبر است) خود به را پارلمان رساندند.
کفن‌پوشی صدری‌ها و ورود نمایندگان دو جنبش عراقی «امتداد» و «نسل جدید» به پارلمان، واکنش‌ها و انتقاداتی برخی از شخصیت‌های عراقی را به همراه داشته است. «کیفاه محمود» مشاور مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم کردستان عراق در صفحه توئیتر خود از اقدامات نمایندگان کفن‌پوش صدری و همچنین ورود نمایندگان دو جنبش مزبور عراقی با توک توک به شدت انتقاد کرد. از سوی دیگر، هیئت مشترک دو حزب اصلی منطقه کردستان عراق یعنی حزب دموکراتیک کردستان به ریاست هوشیار زیباری و حزب اتحاد میهنی کردستان به ریاست عماد احمد روز شنبه به بغداد رفتند تا با گروه‌های سیاسی شیعه و سنی در آستانه برگزاری جلسه پارلمان جدید عراق درباره تشکیل دولت جدید رایزنی کنند. دو هیئت مزبور کُردی همچنین نشست‌هایی با شماری از جریانات سیاسی برنده در انتخابات پارلمانی اخیر عراق برگزار کردند.
حضور غیرمنتظره نیرو‌های نظامی «سرایا السلام» وابسته به جریان صدر عراق در برخی مناطق شهر بغداد پایتخت این کشور، از دیگر حواشی مربوط به اولین جلسه دوره جدید پارلمان عراق محسوب می‌شود.
خبرنگار شبکه روسیا الیوم گزارش داد که نیرو‌های «سرایا السلام» وابسته به جریان صدر شب گذشته به طور غیرمنتظره و ناگهانی در برخی مناطق شهر بغداد مستقر شدند. وی اظهار داشت که استقرار این نیرو‌ها برای مواجهه با هرگونه شرایط اضطراری صورت گرفته است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام