سرمقاله

دودش به چشم اکثریت ونونش به جیب اقلیت‌!

محمدعلی وکیلی

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس درباره شرایط حضوری شدن آموزش در دانشگاه تربیت مدرس برای تمام مقاطع گفت: در صورت حضوری شدن دانشگاه‌ها در ترم آینده به زیرساخت‌های خوابگاهی و تغذیه‌ای نیاز بیشتری داریم.
گزارش ایلنا، اسداله کردنائیج معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس درباره نحوه برگزاری امتحانات این دانشگاه بیان کرد: امتحانات پایان ترم در دانشگاه تربیت مدرس به دو شیوه حضوری و همچنین به صورت مجازی برگزار خواهد شد. طبیعتا برگزاری آزمون به صورت حضوری یک سری الزامات جهت مدیریت حضور دانشجویان در دانشگاه خواهد داشت. به این صورت که ستاد ملی مقابله با کرونا یک سری دستورالعمل‌هایی برای برگزاری آزمون‌ها دارد که تعداد و فاصله صندلی‌ها و دانشجویان در کلاس، گردش هوای آزاد در محیط و… چگونه باشد. بنابراین ما این دستورالعمل را در بخشی از دانشگاه که امتحانات آن به صورت عملی و مهارتی است اعمال خواهیم کرد. سایر امتحانات هم به شکل مجازی برگزار خواهد شد.
استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد درباره زمزمه حضوری شدن دانشگاه‌ها در ترم آینده اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای ترم آینده به این صورت است که اگر بخواهیم در شرایط کرونا امتحان یا کلاس درس برگزار کنیم، باز هم ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری کلاس‌های درس دستورالعمل جداگانه از حیث جمعیت و فاصله‌گذاری دارد. با این الزاماتی که در حیث حضوری شدن دانشگاه‌ها عنوان شد بحث‌های خوابگاهی هم مطرح خواهد شد که در معاونت دانشجویی و فرهنگی این مساله بررسی می‌شود. بیش از نیمی از دانشجویان در دانشگاه تربیت مدرس در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری غیربومی هستند، بنابراین نیاز بسیار زیادی به زیرساخت‌های خوابگاهی و تغذیه‌ای داریم.
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس گفت: انشالله با یک شیب ملایم از ترم آینده کلاس‌های درس را به شکل حضوری خواهیم داشت. بیشتر در مقطع دکتری حضوری است و در مقطع ارشد کلاس‌های درس به صورت تلفیقی حضوری و مجازی است. در واقع آموزش کلاس حضوری در صورتی است که شرایط به ما اجازه آن را بدهد. امتحانات کلاس‌های ما در هر دانشکده متفاوت است در آن دانشکده‌هایی که بتوانیم شرایط را برای حضور دانشجویان آماده کنیم قطعا در آنجا کلاس‌ها حضوری است و در جاهایی که نتوانیم آموزش حضوری داشته باشیم به سمت آموزش مجازی می‌رویم، اما آنچه که ما در هیات رییسه دانشگاه به دنبال آن هستیم این است که بسترسازی برای حضوری شدن دانشگاه‌ها ضمن حفظ سلامت دانشجویان و رعایت استانداردهای ستاد ملی مبارزه با کرونا باشد.
وی درباره شروع امتحانات این دانشگاه بیان کرد: امتحانات دانشگاه ما از تاریخ دوم بهمن ماه با همان شیوه که توضیح داده شد آغاز می‌شود.
استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد در واکنش به جایگزینی احتمالی افراد در حین امتحان گفت: از آنجا که دانشجویان در دانشگاه ما در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند، بنابراین تعداد دانشجویان به نوعی کم است و استاد بر دانشجویان نظارت دارد. بنابراین این امکان وجود ندارد که تقلب یا جایگزینی یک شخص به جای دانشجو را در امتحانات مجازی شاهد باشیم. چون دانشجویان کم هستند و مدیریت این مساله ساده است.
او افزود:‌ در دانشگاه ما جایگزین شدن یک شخص دیگر به جای دانشجو در زمان امتحان مجازی وجود ندارد، زیرا شرایط آزمون‌های مجازی به این گونه است که استاد در کلاس درس است، در یک بازه زمانی امتحان را می‌گیرد و با افراد در حین امتحان صحبت می‌کند و به آن رویه نظارت دارد، بنابراین از این ما مشکلی در این زمینه نداریم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام