سرمقاله

دودش به چشم اکثریت ونونش به جیب اقلیت‌!

محمدعلی وکیلی

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی مرکزی ایران گفت: باغداری قراردادی در محصول سیب آذربایجان غربی را باید توسعه دهیم.
اسماعیل قادری فر در آئین تکریم و معارفه سرپرست مدیریت تعاون روستایی استان اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف این سازمان پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم، توجه ویژه به هوشمندسازی فرآیندها از طریق ایجاد ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی است. وی تاکید کرد: باید در راستای هوشمندسازی زنجیره‌های تامین و توزیع محصولات کشاورزی، تقویت جایگاه و نقش اتحادیه‌ها و تشکل‌های کشاورزی، به کارگیری فناوری‌های نو آورانه در حوزه توسعه کشاورزی قراردادی اهتمام ویژه داشته باشیم.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه متاسفانه با وجود مزیت‌های بالای آذربایجان غربی در بخش کشاورزی به خصوص سیب با مشکلات زیادی مواجه هستیم، افزود: با باغداری قراردادی می‌توان بخش زیادی از مشکلات را مدیریت و ساماندهی کرد.
وی با اشاره به سه مزیت تولید سیب، عسل و گیاهان دارویی استان که از قطب‌های مهم و اصلی تولیدات کشاورزی کشور به شمار می‌رود، ادامه داد: آذربایجان غربی از مزیت‌های بالقوه و فراوان فراسرزمینی و بین المللی در تولیدات کشاورزی مخصوصاً در تولید سیب در کشور برخوردار است.
قادری فر اضافه کرد: با توجه به مشکلات موجود پیش روی سیب استان با کمک جامعه دانشگاهی و نخبگان جوان و همراهی مسئولان و دستگاه‌های ذیربط در این حوزه باید ضمن حل مشکل سیب زمینه بالفعل کردن این مزیت‌ها فراهم شود.
وی با بیان اینکه آذربایجان غربی در حال حاضر رکورد تولید سیب و مقام اول را در کشور دارد، عنوان کرد: اگر در حال حاضر سیب‌های ذخیره سازی شده در سردخانه‌های استان به کشورهای خارجی صادر نشود یک ماه آینده شاید نتوانیم بازار سیب را مدیریت کنیم و با معضل اجتماعی در این بخش مواجه می‌شویم.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با انتقاد از به روز نبودن تجهیزات سردخانه‌های استان نیز گفت: امروز در بازدید از چند سردخانه استان مشاهده کردیم که سردخانه‌های موجود اکثراً مدرن نیستند و نیاز به نوسازی و تجهیز دارند و زنجیره ارزش سیب در استان نیز وجود ندارد در حالی که ۳۵ فرآورده می‌توان از سیب تولید و روانه بازار مصرف کرد.
قادری فر با بیان اینکه آذربایجان غربی در زمینه تولید عسل نیز قطب اول کشور به شمار می‌رود، عنوان کرد: استان در زمینه عسل و صنعت زنبور داری یکی از قطب‌های اول کشور به شمار می‌رود و برای رونق این بخش باید اتحادیه زنبورداران استان ساماندهی شده و از مفاهیم و روش‌های نوآوری نیز در این حوزه بیشتر بهره ببریم.
وی با تاکید بر نقش تشکل‌ها و تعاونی‌ها در تقویت مزیت‌های کشاورزی استان گفت: اگر ما بخواهیم شبکه‌ها را به دوران شکوفایی برسانیم باید از طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه استفاده کنیم.
قادری فر گفت: ایران به خصوص آذربایجان غربی قطب مهم گیاهان دارویی هستند و زنجیره ارزش خوبی در این زمینه در استان وجود دارد اما سهم استان در بازار ملی و سهم ایران در بازار جهانی در این خصوص ناچیز است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: شبکه تعاونی روستایی در استمرار فعالیت‌های کشاورزی و تولیدی در روستاها و تقویت معیشت روستاییان نقش مهمی ایفا می‌کند و هم اکنون ۷۰ درصد فعالیت‌های کشاورزی در بستر تعاون روستایی انجام می‌گیرد.
اکبر کرامتی با بیان اینکه با بیان اینکه آذربایجان غربی سالانه با تولید ۶.۸ میلیون تن محصول نقش مهمی در بخش کشاورزی کشور ایفا می‌کند، افزود: ارزش تولیدات سال جاری زراعی امسال ۳۱ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که نشان دهنده اهمیت و نقش مهم این بخش است.
وی با بیان اینکه هم اکنون ۳۶.۱ درصد اشتغال استان در حوزه کشاورزی است، گفت: این میزان در کشور ۱۸ درصد است که ضرورت حمایت از بخش کشاورزی در استان برای خودکفایی و رونق اقتصادی استان را دوچندان می‌کند.
میر جمال ساداتی سرپرست مدیریت سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی نیز در ادامه با اشاره به برنامه‌های کاری خود در سمت جدید خود در سازمان تعاون روستایی، اظهار کرد: تقویت اتحادیه‌ها و تشکل‌های کشاورزی و استفاده از ظرفیت آنها در مراجع تصمیم گیری و تصمیم سازی، به کارگیری فناوری‌های نو آور در حوزه کشاورزی و توسعه کشاورزی قراردادی با استفاده بهینه از نیروهای سازمانی و ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان برای پیشبرد اهداف سازمانی مورد توجه قرار خواهد گرفت. قبل از این مراسم نیز مدیر عامل سازمان تعاون روستایی ایران به همراه رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از سردخانه و انبار سیب اتحادیه تعاون روستایی و سرداب متعلق به اتحادیه شرکت‌های تعاون روستایی استان آذربایجان غربی و واحد سورتینگ و بسته بندی میوه در شهرستان ارومیه بازدید کرد.
دیدار با استاندار آذربایجان غربی و شرکت در نشست ملی قرارگاه تامین امنیت غذایی در محل سازمان جهاد کشاورزی از دیگر برنامه‌های سفر مدیر عامل سازمان تعاون روستایی مرکزی ایران به استان بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام