سرمقاله

عادل فردوسی‌پور و مهاجرت نخبگان

آرین احمدی

همین چند هفته پیش بود که کانال یوتیوب AutoTopNL ویدئویی از تست شتاب و سرعت هوندا سیویک تایپ R لیمیتد ادیشن در اتوبان منتشر کرد و حالا نوبت به یک مدل دیگر از سیویک تایپ R رسیده است اما باید دانست این خودرو از کیت تیونینگ مرحله ۲ سود می برد. نسخه استاندارد سیویک تایپ R در بازار اروپا قدرت ۳۱۶ اسب بخاری و گشتاور ۴۰۰ نیوتون متری دارد اما خودرویی که خواهید دید از خروجی ۳۸۱ اسبی و گشتاور ۵۸۰ نیوتون متری سود می برد. ما نمی دانیم چه تغییری در این خودروی ژاپنی رخ داده است اما صدای تولیدی اگزوز گیراتر از مدل استاندارد بنظر می رسد.
راننده موقعیت های مختلفی را با این سیویک تجربه می کند. او دنده ها را سبک و سنگین کرده و همچنین چندین بار اقدام به تست شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می کند تا عملکرد سیویک تایپ R را بسنجد. متاسفانه ما نمی توانیم گوشی راننده را ببینیم تا بتوانیم به زمان های شتابگیری این خودروی تیون شده دسترسی داشته باشیم. سیویک تایپ R از بالا رفتن دور پیشرانه احساس رضایت دارد و پرفورمنس قابل توجهی را نیز ارائه می کند. در زمان فیلمبرداری شاهد شلوغی نسبی اتوبان بوده ایم و به همین خاطر راننده چندین بار تلاش می کند تا تست شتاب جانانه ای داشته باشد. سرانجام سرعت سنج خودرو به رقم ۲۷۵ کیلومتر در ساعت می رسد. آنگونه که دیده می شود حدود ۵۰۰ دور در دقیقه جا برای رسیدن به ردلاین وجود داشته است بنابراین شاید این خودرو در صورت مهیا بودن شرایط مناسب بتواند سرعت بالاتری را نیز ثبت کند.
در مقام مقایسه باید گفت سیویک تایپ R لیمیتد ادیشن قبلا به سرعت ۲۶۱ کیلومتر در ساعتی دست یافته بود. البته جی پی اس مورد استفاده سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت را نشان داده بود. نسل بعدی سیویک تایپ R قرار است ماه ژوئن طی مراسمی در اروپا معرفی شود. این خودرو در آمریکا نیز با برگزاری سری مسابقات ایندی کار پدیدار خواهد شد. ظاهرا نسل جدید این خودرو به پیشرانه ۲ لیتری توربوی کنونی با برخی تغییرات مجهز می شود. ما همچنین انتظار افزایش قدرت ملایم این خودرو را داریم. تنها گیربکس در دسترس نیز از نوع دستی خواهد بود. سیویک تایپ R جدید قبلا رکورد خودروهای دیفرانسیل جلو در پیست سوزوکا را شکسته است.
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام