سرمقاله

هنر ایجاد ارتباط با مخالفان

جلال خوش‌چهره

میهن کهن ما با فرهنگ و تمدن هفت هزار ساله و پیشینه ‌مدنیت و آگاهی و دانش و خردورزی و عقلانیت و حس خیرخواهی و نیک اندیشی و ترویج فرهنگ، پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک و آثار شاعران و نویسندگان و هنرمندان فرهیخته ای که آموزه های انسانی و دینی و اخلاقی و مردم داری را به دیگران آموختند درحالیکه بعضی از مناطق جهان در توحش بودند و در گیرودار استثمار داخل و خارج ویا جنگ و خونریزی بودند ولی با بهره‌مندی از عناصر مترقی فرهنگ ایرانی به پیشرفت نائل شدند و با عناوین و نامهای جدید مانند دموکراسی و مدرنیته و تجدد صاحب مکتب فکری وعملی برای خود ودیگران شدند و داعیه الگوی جهانی دارند!
امروزه کشور ما صاحب سرمایه عظیم انسانی نوجوانان و جوانان هوشمند و تحصیل کرده‌ای است که خیل کثیری از آنها بیکارند وتنها اوقات فراغت می گذرانند و از سر احساس و شور و هیجان و تخلیه انرژی خود به وسایل و اموال بیت المال مانند وسایل پارک‌ها، نمادهای فرهنگی وهنری،مبلمان شهری، اتوبوس‌ها، سطل‌های زباله، .... که سرمایه ملی همه ی ماست آسیب می‌زنند !!!
آیا با خود اندیشیده‌ایم که برای تهیه این وسایل ونصب وراه اندازی آنها چقدر هزینه شده است آیا می دانیم برای جبران این خسارت‌ها چقدر زمان و سرمایه مادی و انسانی صرف می‌شود؟! و بعضی از نقاط کشور این حداقل ها را هم آرزو‌مندند!
تخریب با هر بهانه‌‌ای زشت و غیر منطقی و غیر انسانی است و ضربه به خود و دیگر هموطنان کشورمان است این رویه خواست دشمن واز ابزارهای تهاجم فرهنگی غرب بر علیه کشور ماست ما باید ذره ذره ی سرمایه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، زمین وآب وخاک و طبیعت را قدر بدانیم و پاسدار آنها باشیم و از هرکس و هر نهادی نقدی داریم از راه درستش به کمک رسانه‌ها و نشستهای و جلسات مطرح کنیم پیگیر خواسته‌های عمومی باشیم و مسئولان را به فعالیت بیشتر و تغییر رفتار در جهت بهبود عملکردها پاکدستی و خدمت صادقانه و بی‌منت ترغیب نماییم و اینجاست که مصداق آیه قرآن (لا یغیر ما بقوم حتی یغیر ما بانفسهم )تجلی می یابد و ما باید اول به آثار و پیامدهای کنش های خود فکر کنیم همیشه از روی تفکر و عقلانیت عمل کنیم و منابع ملی و جمعی را بر منافع فردی ترجیح دهیم واز رفتارهای آنی و احساسی هیجانی پرهیز نماییم چون هرچه کنی به خود کنی و بازتاب کنش‌های ما اول به خودمان برمیگردد‌ بعد به دیگران.
به امید توسعه همه جانبه ایران عزیز و سربلندی ایرانیان با فرهنگ
الهی فولادی مدرس و فعال فرهنگی


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام