سرمقاله

ضرورت بازاندیشی و بازکنشی در پنداشت ها و کنش ها

محمدعلی نویدی

در پی اظهارات اخیر مایک پمپئو در خصوص جنایت فرودگاه بغداد برخی مسئولان عراقی واکنش‌هایی داشته اند و خواستار مجازات تمام افرادی شدند که در این حادثه دست داشته اند و نماینده ائتلاف الفتح از گشایش بزرگترین پرونده تحقیقاتی در خصوص ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس خبر داد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری المعلومه، ائتلاف الفتح عراق روز یکشنبه از گشایش بزرگ ترین پرونده تحقیقاتی در پارلمان عراق در خصوص جنایت فرودگاه بغداد (ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس) خبر داد و اعلام کرد که اظهارات اخیر مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا شوکه کننده بود و نشان می دهد که برخی شخصیت های عراقی در این حادثه دست داشته اند.
رفیق الصالحی، نماینده ائتلاف فتح در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت: پمپئو جزئیات مخفیانه و سری درخصوص نفوذ آمریکا در عراق و میزان دخالت در امور داخلی را برملا کرد و ائتلاف الفتح اقدام به گشایش بزرگترین پرونده تحقیقاتی پارلمانی از طریق کمیته های متخصص کرده است تا تمام کسانی که در این جنایت دست داشته اند و با سفارت آمریکا در ارتباط بودند به دادگاه ارجاع داده شده و مجازات شوند.
وی گفت: این تحقیقات احضار فرماندهان ارشد امنیتی عراقی را شامل می شود تا ابهامات در این خصوص برطرف شود و به طور کامل روشن شود که چه اتفاقی رخ داد و میزان نفوذ آمریکا در دستگاه های امنیتی عراق و همچنین میزان همکاری با آنها در این جنایت چقدر است.
همچنین صفا الاعسم، مشاور نظامی عراقی در گفت‌وگو با المعلومه گفت: اظهارات مایک پمپئو درمورد جنایت ترور فرماندهان پیروزی یک دلیل قاطع برای دست داشتن افرادی از داخل عراق در این عملیات ترور است و این اظهارات برای مجازات فوری تمامی کسانی که در این جنایت دست داشته اند کافی است.
به گزارش ایسنا، احمد الموسوی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق نیز اخیرا از مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور خواست تا نتیجه تحقیقات در پرونده ترور شهید ابومهدی المهندس و شهید قاسم سلیمانی ارسال شود.
وی گفت: از الکاظمی می خواهیم که نتایج تحقیق در پرونده ترور فرماندهان پیروزی شفاف سازی شود و تاخیر در امر تعجب آور است. اکنون لازم شد که بدون هیچ تعللی طرف های مرتبط با ترور فرماندهان پیروزی افشا شوند و نتایج تحقیقات به پارلمان ارسال شود. دولت الکاظمی موظف است تا گزارشات خود در این خصوص را در سریع ترین زمان ممکن به پارلمان بفرستد و اعلام شود که کدام طرف ها در جنایت فرودگاه بغداد دست داشته‌اند.
بر اساس این گزارش، مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا اخیرا در گفت وگو با شبکه سعودی العربیه در رابطه با ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی در حمله تروریستی پهپادهای آمریکایی مدعی شد: به ما هشدار می‌دادند که اگر از برجام خارج شویم جنگ می‌شود. به ما هشدار می‌دادند که اگر سفارت‌مان را از تل‌آویو به اورشلیم تغییر دهیم، جنگ می‌شود. هشدار می‌دادند که اگر علیه ژنرال سلیمانی اقدام کنید، جنگ می‌شود. ما نه یکی، نه دوتا بلکه هر سه کار را انجام دادیم و جنگی پیش نیامد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام